Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święto z Nim

wsłuchaj się

Błogosławiony człowiek,
który nie podąża ślepo za nakazami mody,
który nie przyjmuje konsumpcyjnego styłu życia,
który nie pragnie ze wszystkiego czerpać zysku,
Będzie jak skalny mur, powstrzymujący niszczący upadek.

Błogosławiony człowiek,
który wierzy w Pana i Jego plan zbawienia,
który czyta Jego słowo i przestrzega je w swoim sumieniu,
który wierzy w stworzenie nowej ludzkości.
Amen.

Media - uzależnienie

Pewien sędzia z amerykańskiego stanu Arizona "skazał" młodego chłopca na przeczytanie określonej ilości książek w ciągu miesiąca oraz opowiadanie ich treści na miejscowym posterunku policji. Wyrok ten uzasadnił słowami: "Obraz, nawet jeśli nie zabije, może spowodować poważne choroby".

Przy okazji przyznania znanej nagrody liturgii Grinzane Cavour, socjologowie, pisarze i intelektualiści długo dyskutowali o tym, czy środki masowego przekazu nadal będą wtłaczać w fotele przed telewizorami miliony ludzi; czy serca wielu młodych zamieniają się w tranzystory; czy coraz bardziej skomplikowane systemy przekazu satelitarnego, zwiększając szybkość i jakość informacji, nadal będą niszczyć zdolność tworzenia, wrażliwość, inicjatywę i zapał młodzieży, już teraz w poważnym stopniu uzależnionej od wideo...

Przyjmij zatem te stronice wyzwolenia. Dzień za dniem, powoli, poprzez rozmyślania i modlitwę, nauczysz się "obchodzić święto" wraz z Chrystusem, twoim Przyjacielem.

spojrzeć we własne serce

Niedawno przeczytałem: "Nowy amerykański samolot, odrzutowy "X-15" może osiągnąć prędkość dziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę. Prace badawcze i konstrukcyjne trwały dwa lata". Pomyśl: lata doświadczeń i poszukiwań, długie godziny spędzone przy desce kreślarskiej, na żmudnych obliczeniach, godziny ciszy, skupienia i rozmyślań... aż wreszcie spośród zagmatwanych rysunków wyłania się... srebrzysty orzeł latający z prędkością dziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę! Jest to wspaniałe osiągnięcie, zrodzone w absolutnej ciszy. Chcesz zanurzyć się w życie z szaloną prędkością: dobrze! Lecz jeśli chcesz przy tym uniknąć samounicestwienia, musisz przygotować się do tego wyczynu w ciszy, skupieniu, rozmyślaniach. Pomoże ci w tym Ewangelia - księga "pobudzająca do myślenia", bardzo potrzebna wszystkim a zwłaszcza młodzieży naszych skomplikowanych czasów.

Dzisiejszy świat jest zbyt hałaśliwy, za dużo w nim powierzchowności: zbyt wiele słów, dźwięków, za dużo kolorów i świateł. Czujemy się w nim oszołomieni i pozbawieni znaczenia. Wystarczy jednak umieć zagłębić się we własną duszę, aby pojąć wartość ciszy a przez to - zrozumieć chociaż trochę samego siebie i swoje życie a tym samym zbliżyć się do Boga.

akcja słuchanie

Nasuwa się wiele pytań, powstają nowe problemy, otwierają się przed nami nieznane horyzonty: konieczne jest rozpoczęcie akcji "słuchanie", w chwilach głębokiej ciszy, w czasie spotkania z Chrystusem.

Znam młodych ludzi, którzy rano i wieczorem poświęcają kilka minut na takie milczące spotkanie z własnym sercem i z Bogiem. Są także chłopcy i dziewczęta, którzy przed pójściem do szkoły umawiają się w kościele na modlitwę lub czytanie krótkich fragmentów Ewangelii. Wieczorem, zanim uśniesz, otwórz Ewangelię lub jakąś książkę, która skłoni cię do myślenia. Znajdziesz tam prawdę, która zagości w twej duszy, zadomowi się w niej i w końcu - być może - odmieni twoje życie. A kiedy zakończysz lekturę i rozmyślania, porozmawiaj w ciszy z Jezusem - niech będzie to spontaniczna rozmowa bez słów. Opowiedz Mu o sobie i swoich marzeniach... Tak wytrwale postępuj codziennie rano i wieczorem. A pewnego dnia, nawet jeśli nie uda ci się zostać samolotem odrzutowym "X-15", może staniesz się Lancią "Thema", której opracowanie i realizacja kosztowały 500 miliardów lirów, a która jeździ z szaloną prędkością 240 kilometrów na godzinę.

świetliści jak Chrystus

"Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce. Odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: "Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: "To jest Syn mój umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcież" (Mt 17,1-5).

módlmy się

Jedynie Ty możesz wiedzieć,
jak wielkie
niewyobrażalnie wielkie
jest na tym świecie
pragnienie Ciebie...
Wygłodzony wyobraża sobie,
że znajduje chleb
i jest głodny Ciebie;
spragniony
chce napić się wody
i pragnie Ciebie.
Ten kto szuka urody świata,
nawet o tym nie wiedząc - szuka Ciebie,
bo Ty jesteś najwyższym pięknem;
kto szuka w myślach prawdy,
pragnie, nawet tego nie chcąc. Ciebie,
Ty jesteś jedyną prawdą
godną poznania;
a kto miłuje pokój,
poszukuje Ciebie, który jesteś pokojem
dla niespokojnych serc...
Potrzebujemy Ciebie, Panie...

(Giovanni Papini)

C. Daniele, D. Zanella


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej