Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Jan Cieński

Przez wiele lat był jedynym biskupem obrządku łacińskiego na Ukrainie, choć oficjalnie ks. Jan Cieński był "tylko" proboszczem w Żłoczowie. Sakrę - z zachowaniem najgłębszej dyskrecji - przyjął podczas krótkiego pobytu w Polsce z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pochodził ze znakomitej i zasłużonej dla Polski i Kościoła rodziny. Jego ojciec Tadeusz był działaczem społecznym, posłem na sejm galicyjski, za działalność polityczną internowanym przez Austriaków. Podczas walk o Lwów w 1918 r. został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego. W odrodzonej Polsce pełnił funkcję senatora. Matka, Maria z d. Dzieduszycka, była córką Włodzimierza Dzieduszyckiego, fundatora Muzeum Przyrodniczego we Lwowie.

Początkowo nic nie wskazywało, że urodzony w 1905 r. Jan Cieński zostanie księdzem. Ukończył Akademię Rolniczą w Dublanach, a następnie zapisał się na wydział prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Już po studiach, w 1933 r., wstąpił do seminarium we Lwowie i po pięciu latach z rąk abp. Bolesława Twardowskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwsze siedem lat kapłaństwa to wikariaty. W 1945 r. został proboszczem w Żłoczowie, gdzie mieszkał do śmierci. Zapisał wspaniałe karty w dziejach miasta. Przeżył eksterminację ludności polskiej w głąb ZSRR, zbrodnie nacjonalistów ukraińskich i hitlerowców. Dzięki temu, że uratował życie Rosjaninowi, który okazał się później oficerem NKWD, po wojnie mógł cieszyć się względną wolnością, co wykorzystywał do aktywnej pracy duszpasterskiej.

Został konsekrowany na biskupa 30 czerwca 1967 r. w prywatnej kaplicy prymasów Polski w Gnieźnie. Prymas Wyszyń-ski od dawna starał się w Stolicy Apostolskiej o przywilej tajnej konsekracji na biskupa duchownego żyjącego w ZSRR. Zgodę uzyskał w 1962 r. od Jana XXIII. Do święceń doszło, gdy ks. Cieński odwiedził żyjącego w Polsce brata. Paweł VI został powiadomiony o konsekracji rok później, a jego nazwisko usłyszał od ks. Bolesława Filipiaka, ówczesnego audytora Roty Rzymskiej, późniejszego kardynała.

Po powrocie do Złoczowa ks. Cieński dalej gorliwie prowadził duszpasterstwo. Kiedy jednak sam udzielał sakramentu bierzmowania, odpowiadał, że ma takie uprawienia od wyższych władz kościelnych. Jako tajny biskup wyświęcił kilku księży obrządku łacińskiego - był wśród nich obecny biskup pomocniczy we Lwowie Leon Mały - i greckokatolickiego. Wszyscy oni odbyli studia teologiczne w warunkach konspiracyjnych. Otaczał opieką duchownych greckokatolickich, którzy na zachodniej Ukrainie byli całkowicie wyjęci spod prawa. Miejscowa władza, widząc jego gorliwość duszpasterską, odpowiadała atakami prasowymi na ród Cieńskich, insynuując, że wsławili się oni nie działalnością dla szczęścia ludzi, ale rodowymi zamkami i latyfundiami.

Do końca był aktywny duszpastersko. Jeszcze kilkadziesiąt minut przed śmiercią długo spowiadał. W otwartej trumnie trzy dni leżał w mitrze biskupiej ofiarowanej mu przez abp. Ignacego Tokarczuka. Na jego nagrobku znajduje się napis: "Ksiądz Biskup Jan Cieński, świadek trudnej wiary".

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 grudnia 2010


   

Wasze komentarze:
 Misia :): 09.01.2011, 23:46
 A ja mam zasuszoną różę z grobu bpa Cieńskiego! :) Przywiozłam ją z Ukrainy do domu i nic jej się nie stało w podróży :)
(1)


Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej