Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ks. Tadeusz Tomasiński

(1923 - 2022)

1 czerwca 2022 – W klinice Val D'or w Saint-Cloud zmarł ks. Tadeusz Tomasiński SAC, duszpasterz Polonii we Francji, długoletni ekonom Regii, budowniczy i dyrektor drukarni w Osny pod Paryżem. Przynależał do Regii Miłosierdzia Bożego (we Francji).

Urodził się 25 czerwca 1923 w Nasielsku. W latach 1942-44 zaangażował się w działalność narodowowyzwoleńczą w strukturach Armii Krajowej. Brał udział m.in. w Powstaniu Warszawskim.

W 1943 wstąpił do pallotynów. Sutannę Stowarzyszenia przyjął 1 września tr. w Wadowicach na Kopcu; pierwszą profesję złożył 8 września 1946 w Sucharach koło Nakła, a wieczną 26 września 1948 w Rzymie. W latach 1943-46 podejmował formację ku kapłaństwu w pallotyńskim studium filozoficznym w Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie w Sucharach. W latach 1946-50 studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Tam też 10 lipca 1949 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abpa Luigi Traglii, wicegerenta diecezji rzymskiej.

W 1950 został osobistym sekretarzem generała Stowarzyszenia ks. Wojciecha Turowskiego SAC. Następnie aż do wyjazdu w 1953 do Paryża spełniał zadania asystenta prokuratora generalnego Stowarzyszenia ks. dra Antoniego Webera SAC. Po przybyciu do Paryża został duszpasterzem Polonii we Francji. Do 1999 piastował też funkcję ekonoma regionalnego. W latach 1956-93 kierował drukarnią Imprimerie de Busagny w Osny pod Paryżem. Prowadzone przez Księży Pallotynów w Paryżu Wydawnictwo Editions du Dialogue odegrało ogromną rolę nie tylko w publikowaniu miesięcznika "Nasza Rodzina" i książek o religijnej treści, lecz również w drukowaniu polskich wydawnictw z tzw. drugiego obiegu. Nie bez znaczenia było tłumaczenie przez zespół, zredagowanie i druk pierwszego mszału w języku polskim. Książki drukowanych w tym wydawnictwie było wysyłane do Polski.

Wśród ważniejszych dokonań ks. Tadeusza Tomasińskiego wskazać należy m.in. współinicjowanie i zrealizowanie budowy pallotyńskiego domu pielgrzyma w Rzymie (Casa Pallotti), jak również gimnazjum (College Saint Stanislas) i szkoły technicznej (Ecole Techniąue d'Imprimerie) w Osny pod Paryżem. Od 1974 ks. Tadeusz był członkiem zarządu domu dla polskich studentek (Foyer Saint Maximilien Kolbe), a w latach 1980-99 – domu dla studentów polskich (Foyer Jean Paul II) w Paryżu.

Władze Stowarzyszenia powierzyły mu też funkcję rektora wspólnoty pallotyńskiej w Osny. W trudnym dla Polski czasie stanu wojennego ks. Tadeusz Tomasiński organizował za granicą pomoc dla rodaków, która przybrała formę Komitetu Pomocy dla Polski. Wszystkie te działania zostały uhonorowane przyznaniem mu m.in. Krzyża Armii Krajowej i Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 był honorowym obywatelem rodzinnego Nasielska.

Z zamiłowania był badaczem historii sztuki oraz dziejów Polski i Francji. Swoją bogatą drogę życiową ks. Tadeusz Tomasiński przedstawił we wspomnieniach, które przybliżył czytelnikom (T. Tomasiński, "Tak było. Wspomnienia księdza. Warszawa, Rzym, Paryż", Apostolicum Ząbki 2022). Jest to nie tylko ważne świadectwo dokonań i codziennego trudu szlachetnej postaci, szczerego patrioty i kapłana "według serca Bożego", ale przede wszystkim zapis najnowszej historii Polski i Kościoła powszechnego, dokonującej się na przykładzie konkretnego człowieka. Odnaleźć tu można rozważania dotyczące trudnych losów Polaków i Polonii, apostolskiej działalności pallotynów w Rzymie i we Francji oraz aktywności misyjnej Kościoła. Jest tam wiele przykładów radości i satysfakcji z pracy w "winnicy Pańskiej", ale niemało też gorzkich refleksji na temat kondycji współczesnego człowieka. Wszystkie te rozważania ks. Tadeusz chciał ocalić przed niepamięcią i udostępnić szerszemu gronu odbiorców, nie tylko historyków, ale także wszystkim zainteresowanym dziejami Kościoła drugiej połowy XX w.

Ks. Tadeusz zmarł 1 czerwca 2022 o godz. 1.30 w klinice Val D'or w Saint-Cloud w wieku 99 lat. "Trzy różne kultury: polska, włoska i francuska wpływały na rozwój osobowości tego kapłana. Czerpał z nich wiele niespotykanych inspiracji, dzięki którym był zdolny podołać wciąż nowym wyzwaniom i jednocześnie postępować w rozwoju duchowym".

Oprac. ks. Stanisław Tylus SACWasze komentarze:
 marzena aneta: 16.06.2024, 16:09
 Ksiądz Tadeusz Tomasiński dziękuję Księże Tadeuszu Tomasiński kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla księdza Tadeusza Tomasińskiego dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre powołania kapłańskie katechetyczne zakonne na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrą posługę kapłańską katechetyczną zakonną na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie dla papieża Franciszka dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla papieża Benedykta XVl dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej