Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Piotr Stach

(1886 - 1961)

19 czerwca 1961 – W szpitalu w Nowym Sączu zmarł ks. Piotr Stach, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, biblista egzegeta.

Urodził się w Ujanowicach (pow. Limanowa) 14 sierpnia 1886. Studia gimnazjalne odbył w Nowym Sączu (1899-03) i Tarnowie (1903-07). 1 października 1907 wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie i po jego ukończeniu przyjął 29 czerwca 1911 święcenia kapłańskie. Studia biblijne odbył w Rzymie (1911-14) i w tym też czasie udał się w podróż naukową do Palestyny. Po powrocie do kraju został w 1914 wikariuszem w Trzcianie k. Bochni, a w 1915 w Tarnowie przy kościele katedralnym. W listopadzie 1917 uzyskał w Uniwersytecie Jagiellońskim stopień doktora teologii.

W 1919 objął wykłady z Pisma Świętego Nowego Testamentu na Wydziale Teologicznym we Lwowie w charakterze zastępcy profesora. W lutym 1920 habilitował się z egzegezy Nowego Testamentu. W czasie wojny 1920 był kapelanem przy szpitalach wojskowych w Tarnowie. 10 czerwca 1921 otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego, a 11 września 1925 na profesora zwyczajnego na katedrze Pisma Świętego Nowego Testamentu Uniwersytetu Jana Kazimierza. Wykładał egzegezę z tekstu greckiego, archeologię biblijną, egzegezę z tekstu hebrajskiego i język hebrajski, zastępczo egzegezę Starego Testamentu i prowadził ćwiczenia seminaryjne, następnie archeologię i geografię Palestyny, jezyk grecki biblijny, patrologię, zastępczo apologetykę. Kilkakrotnie pełnił obowiązki prodziekana Wydziału Teologicznego, a w roku akademickim 1938/39 był prorektorem.

Kilkakrotnie wyjeżdżał w celach naukowych do Ziemi Świętej oraz na kongresy biblijne, misyjne i eucharystyczne. Okres II wojny światowej spędził we Lwowie. Podczas wojny stracił brata, Antoniego Stacha, zastrzelonego przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 (pochowany jest w zbiorowej mogile w Miednoje). Zaraz po wojnie przeniósł się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie wykładał w Seminarium Archidiecezji Lwowskiej, a następnie w Seminarium Duchownym w Tarnowie. W latach 1950-53 był profesorem egzegezy Nowego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opiblikował m.in.: "Nieomylność Chrystusa w kwestii eschatologicznej", Lwów 1920; "Wypędzenie przekupniów ze świątyni", Poznań 1923; "Poselstwo Jana Chrzciciela do Chrystusa w świetle historii egzegezy i krytyki biblijnej", Warszawa 1924; "Św. Augustyn jako biblista", Lwów 1930; "Sobór Trydencki a czytanie Pisma Świętego", Kraków 1948. Ostatnie lata (1953-61) spędził w rodzinnej miejscowości w Ujanowicach. Zamieszkał w tutejszej plebani. Rozpoczął jednocześnie spisywać swoje wspomnienia z życia. Zmarł 19 czerwca 1961 w Nowym Sączu. Uroczysty pogrzeb odbył się w Ujanowicach; grób ks. Piotra Stacha znajduje się w podziemiach kaplicy cmentarnej. W ceremonii pogrzebowej udział wziął m.in. biskup pomocniczy Karol Wojtyła.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SACWasze komentarze:
 marzena aneta : 09.07.2024, 11:59
 Ksiądz Piotr Stach dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla księdza Piotra Stacha dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre powołania kapłańskie katechetyczne zakonne na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrą posługę kapłańską katechetyczną zakonną na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie dla papieża Franciszka dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o niebo dla papieża Benedykta XVl dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej