Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Stanisław Wojtyła

(1931 - 2015)

17 kwietnia 2015 - W szpitalu w Częstochowie zmarł ks. Stanisław Wojtyła SAC (ur. 1 czerwca 1931 w Międzybrodziu Bialskim, w archidiecezji krakowskiej), rekolekcjonista, notariusz prowincjalny 1974-77. Przynależał do Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

Był pasjonatem pracy apostolskiej. Należał do największych pallotyńskich misjonarzy ludowych w Polsce. Uczył się tego "rzemiosła" od samego ks. Ludwika Brody. Razem z ks. Wojtyłą mogli głosić rekolekcje tylko wyjątkowi kaznodzieje, tacy jak ks. Józef Kołodziejczyk czy ks. Czesław Murawski. Wierzył w to, co głosił innym. Przekazywał słowo Boże bardzo emocjonalnie. Utożsamiał się z Wincentym Pallottim, mówiąc "nasz święty Ojciec".

Przygotowywał kapituły prowincjalne i solidne katalogi. W Częstochowie przynosił stare kroniki i materiały historyczne z lat 50-tych XX wieku, pisane słabym atramentem i godzinami przepisywał je, aby tylko mogły pozostać dla przyszłych pokoleń. Zbierał też dzieła sztuki i przeróżne starocia, które odnajdywał przy okazji swoich wyjazdów rekolekcyjno-misyjnych po Polsce. Generalnie mówiąc miał ogromny szacunek dla przeszłości.

Był towarzyskim, swojskim i ciepłym człowiekiem. Znał swoich sąsiadów, ich problemy i radości. Sam miał duże poczucie swojej wartości, ale zabrakło mu odporności na trudności i problemy, jakie wkrótce nastąpiły.

Wyeksploatował się zdrowotnie, przebywając na rekolekcjach w zimnych i wilgotnych plebaniach. Ostatnie kilkanaście lat chorował. Odtąd nie podejmował już prac duszpasterskich.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Jeszcze nikt nie skomentował - bądź pierwszy!


Nowości

św. Bonifacy Winfrydśw. Bonifacy Winfryd

Modlitwa do św. Bonifacego - WinfrydaModlitwa do św. Bonifacego - Winfryda

Papież Benedykt XVI o apostole Niemiec św. BonifacymPapież Benedykt XVI o apostole Niemiec św. Bonifacym

Modlitwa do bł. Małgorzaty SzewczykModlitwa do bł. Małgorzaty Szewczyk

Litania do bł. Małgorzaty SzewczykLitania do bł. Małgorzaty Szewczyk

Modlitwa do bł. Ferdynanda z PortugaliiModlitwa do bł. Ferdynanda z Portugalii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2025Godzina Łaski 2025

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2026 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej