Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wokół Sakramentu Pokuty

Ojciec Święty Jan Paweł II w Tertio millennio adveniente rok 1999 ogłosił rokiem Boga Ojca. W tym trzecim roku, według programu " drogi do Ojca", wszyscy są wezwani do prawdziwego nawrócenia, w łączności z Chrystusem Odkupicielem człowieka (50). Nawrócenie to ma przebiegać przez odrzucenie grzechu (aspekt "negatywny") i przez praktykowanie dobra, wypracowywanie cnót (aspekt "pozytywny "). Stanowi to właściwy kontekst dla ponownego odkrycia i głębokiego przeżycia Sakramentu Pokuty w jego najgłębszym sensie (TMA 50). Dlatego też pragnę w kilku artykułach podzielić się swoimi refleksjami związanymi z sakramentem pojednania. Zaznaczam jednak, że nie będzie to wykład systematyczny, a tylko swobodne przemyślenia-używając języka muzyki - "wariacje" na temat sakramentu pokuty.

Jesteśmy grzeszni

Nie można zrozumieć sakramentu pokuty bez uznania grzechu. Dopiero w perspektywie grzeszności człowieka pełnego wymiaru nabiera odkupienie. Grzech jest świadomym i dobrowolnym odwróceniem się od Boga, zerwaniem przyjaźni ze Stwórcą, jest miłością siebie, posuniętą aż do pogardy Boga (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1849-1851). Dzisiaj coraz rzadziej mówi się o grzechu. Trudno się dziwić, skoro o szatanie, ojcu zła, w pewnych kręgach już w ogóle się nie mówi. Przywykliśmy do jarmarcznego obrazu diabełka, śmiesznego i nieporadnego stworka z różkami i ogonkiem, a w ogóle to nie taki diabeł straszny... Jak chłop nogą tupnie, to już go nie ma. Niestety i taki straszny, i inteligentniejszy od nas, i bardzo przebiegły, i tupanie nogami nic nie pomoże. Trzeba uznać jego istnienie, aby przekonać się o grzechu. Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy (1 J 1,18). Wielkie to zwycięstwo zła, jeśli mówi się tylko o błędzie, nieporozumieniu, słabości i potknięciu. Człowiek "światowy" potrafi sobie wszystko wytłumaczyć. Przecież są gorsi, ja nikogo nie zabiłem, a w ogóle to byłem w takiej skomplikowanej sytuacji. Poza tym paradoksalnie najwięksi grzesznicy prawie nie mają poczucia grzechu, bo ich sumienie uległo deformacji. Natomiast święci ciągle odczuwali swoją małość i grzeszność, dlatego nieustannie przychodzili do Boga Miłosiernego, prosząc Go o wybaczenie. Całe życie chrześcijańskie powinno być nieustannym procesem nawracania się. Kiedy człowiek przestaje się nawracać, to po prostu duchowo zamiera.

Można zapytać, dlaczego w ogóle człowiek grzeszy? Po grzechu pierworodnym w człowieku jest pęknięcie, które powoduje, iż ulegamy namowom szatana. Dajemy się zwieść obietnicami wielkości i przyjemności, tak jak Adam i Ewa: gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło (Rdz 3,5). Szatan próbuje ukazać człowiekowi grzech jako dobro. Propozycje diabła często nazywamy pokusami. Stąd powinniśmy nieustannie troszczyć się o swoje sumienie, abyśmy potrafili podążać za prawdziwym dobrem.

Uznanie swojej grzeszności to początek nawrócenia. Ks. Tadeusz Dajczer w Rozważaniach o wierze napisał, iż upadek jest przerwaniem więzi z Bogiem, jest jakby przecięciem symbolizującego tę więź sznura. Kiedy jednak przepraszamy Jezusa i wracamy do Niego, ten sznur jest z powrotem związany. Po związaniu powstaje supeł, ale sznur staje się krótszy i my jesteśmy bliżej Pana. Po sakramencie pojednania wina może stać się winą szczęśliwą, bo ukaże nam bezinteresowną miłość Boga do człowieka.

Ks. WIESŁAW ŚMIGIEL
Pielgrzym nr 234


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Historia w Panu Jezusie ChrystusieHistoria w Panu Jezusie Chrystusie

Zakochać się w samym BoguZakochać się w samym Bogu

Czterdzieści lat apostolstwa cierpieniaCzterdzieści lat apostolstwa cierpienia

Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?Bóg stwarzając świat - uczynił go dobrym. A co człowiek zrobił z wodą?

Podstawowa prawdaPodstawowa prawda

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej