Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy to lichwa?

Od swojego byłego współpracownika, który jest wyjątkowo obrotnym człowiekiem, otrzymałam propozycję lokowania w inwestycje nie gwarantowane, ale oprocentowane na 40%-50%. Chodzi o udzielanie prywatnych pożyczek. Od pewnego czasu pojawił się we mnie nieokreślony niepokój, czy to na pewno jest w porządku? Z drugiej zaś strony w Ewangelii jest wszak mowa o tym, że obracający talentami zarabiali kilkaset procent. Może dopuszczalny jest więc taki wysoki zarobek?

Cieszę się, że chęć zysku nie zaślepiła Pani i że stawia Pani pytania natury moralnej. Nie znam się na finansach, ale sądzę, że jako zasadę trzeba z nieufnością traktować zbyt korzystne propozycje. Człowiek jest istotą wyposażoną w instynkt samozachowawczy. Nie rozdaje ot tak sobie. Jeśli więc ktoś nam proponuje wysokie procenty czy nagrody, trzeba zapytać: co za tym stoi?

Ewangelicznej przypowieści o talentach nie należy traktować jako wskazówki inwestycyjnej. Panu Jezusowi chodzi - jak się domyślamy - o jak najlepsze wykorzystanie potencjałów zostawionych nam przez Boga Ojca. Nie wolno ich zagrzebać. Trzeba je choćby oddać bankierom, czyli zrobić z nimi cokolwiek.

Za czasów Pana Jezusa banki oferowały zysk 6%. Wyżej oprocentowane pożyczki są znane w Biblii, ale zwą się lichwą. Żydzi mogli ich udzielać gojom, czyli nie będącym żydami. Pismo zakazywało im lichwy wobec obrzezanych.

Jezus w Kazaniu na Górze generalnie nakazał swoim uczniom: "...pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając" (Łk 6,35). Pożyczanie bez zysku jest do dziś wyrazem miłości chrześcijańskiej. Jednakże dopuszczalne jest, aby zgodnie z wymogiem sprawiedliwości pobierać słuszną stopę procentową. Słuszną, czyli proporcjonalną i umiarkowaną. Prywatne pożyczki powinny być także opodatkowane.

Wysoko oprocentowana lokata, o której Pani wspomina, zapowiada - jak się wydaje -współudział w oszustwie albo w lichwie. W Polsce międzywojennej oprocentowanie pożyczki już powyżej 10% określano jako lichwiarstwo. Współcześnie każdy, kto pożyczy komuś pieniądze na więcej niż 24 procent, może trafić do więzienia. Nie chodzi jednak tylko o ustawodawstwo, które jest obchodzone choćby przez pewną reklamowaną w telewizji firmę. Proszę pomyśleć, jak wiele ktoś musi przepłacić za pożyczkę, żeby Pani mogła otrzymać 145% w skali rocznej? Zło lichwy polega na tym, że wykorzystuje się biedę i niepowodzenia innych. Można się domyślać, że pożyczający często wpada w głębokie kłopoty. Wówczas pożyczka stanowi żerowanie na czyjejś krzywdzie. Święty Jan Chryzostom napisał: "Nic nie jest bardziej haniebne i okrutne niż lichwa."

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 lutego 2010Wasze komentarze:
 StephenPn: 30.04.2014, 12:58
 Witam, bylam w bardzo trudnej sytuacji i myslalam, ze juz nie mam zadnej mozliwosci pozbycia sie problemow finansowych. Ale mi bardzo pomogla Izabela, ktora udzielila mi pozyczke i wszystkie moje problemy juz sa rozwiazane. Wiec jesli ktos takze ma trudnosci finansowe, to moze smialo zwracac sie do Izabeli, jej kontakt izabela.miler24@o2.pl
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej