Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy to lichwa?

Od swojego byłego współpracownika, który jest wyjątkowo obrotnym człowiekiem, otrzymałam propozycję lokowania w inwestycje nie gwarantowane, ale oprocentowane na 40%-50%. Chodzi o udzielanie prywatnych pożyczek. Od pewnego czasu pojawił się we mnie nieokreślony niepokój, czy to na pewno jest w porządku? Z drugiej zaś strony w Ewangelii jest wszak mowa o tym, że obracający talentami zarabiali kilkaset procent. Może dopuszczalny jest więc taki wysoki zarobek?

Cieszę się, że chęć zysku nie zaślepiła Pani i że stawia Pani pytania natury moralnej. Nie znam się na finansach, ale sądzę, że jako zasadę trzeba z nieufnością traktować zbyt korzystne propozycje. Człowiek jest istotą wyposażoną w instynkt samozachowawczy. Nie rozdaje ot tak sobie. Jeśli więc ktoś nam proponuje wysokie procenty czy nagrody, trzeba zapytać: co za tym stoi?

Ewangelicznej przypowieści o talentach nie należy traktować jako wskazówki inwestycyjnej. Panu Jezusowi chodzi - jak się domyślamy - o jak najlepsze wykorzystanie potencjałów zostawionych nam przez Boga Ojca. Nie wolno ich zagrzebać. Trzeba je choćby oddać bankierom, czyli zrobić z nimi cokolwiek.

Za czasów Pana Jezusa banki oferowały zysk 6%. Wyżej oprocentowane pożyczki są znane w Biblii, ale zwą się lichwą. Żydzi mogli ich udzielać gojom, czyli nie będącym żydami. Pismo zakazywało im lichwy wobec obrzezanych.

Jezus w Kazaniu na Górze generalnie nakazał swoim uczniom: "...pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając" (Łk 6,35). Pożyczanie bez zysku jest do dziś wyrazem miłości chrześcijańskiej. Jednakże dopuszczalne jest, aby zgodnie z wymogiem sprawiedliwości pobierać słuszną stopę procentową. Słuszną, czyli proporcjonalną i umiarkowaną. Prywatne pożyczki powinny być także opodatkowane.

Wysoko oprocentowana lokata, o której Pani wspomina, zapowiada - jak się wydaje -współudział w oszustwie albo w lichwie. W Polsce międzywojennej oprocentowanie pożyczki już powyżej 10% określano jako lichwiarstwo. Współcześnie każdy, kto pożyczy komuś pieniądze na więcej niż 24 procent, może trafić do więzienia. Nie chodzi jednak tylko o ustawodawstwo, które jest obchodzone choćby przez pewną reklamowaną w telewizji firmę. Proszę pomyśleć, jak wiele ktoś musi przepłacić za pożyczkę, żeby Pani mogła otrzymać 145% w skali rocznej? Zło lichwy polega na tym, że wykorzystuje się biedę i niepowodzenia innych. Można się domyślać, że pożyczający często wpada w głębokie kłopoty. Wówczas pożyczka stanowi żerowanie na czyjejś krzywdzie. Święty Jan Chryzostom napisał: "Nic nie jest bardziej haniebne i okrutne niż lichwa."

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 lutego 2010Wasze komentarze:
 StephenPn: 30.04.2014, 12:58
 Witam, bylam w bardzo trudnej sytuacji i myslalam, ze juz nie mam zadnej mozliwosci pozbycia sie problemow finansowych. Ale mi bardzo pomogla Izabela, ktora udzielila mi pozyczke i wszystkie moje problemy juz sa rozwiazane. Wiec jesli ktos takze ma trudnosci finansowe, to moze smialo zwracac sie do Izabeli, jej kontakt izabela.miler24@o2.pl
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej LoretańskiejModlitwa do Matki Bożej Loretańskiej

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Madonna z LoretoMadonna z Loreto

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)

II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8

Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobićIm później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej