Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Grzech obżarstwa

Elegancko mówi się: "nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu" lub "łakomstwo". Ale Ale znana jest i dosadna nazwa: "obżarstwo i pijaństwo". Źródłem tego grzechu są słabości ciała. Wyrastają one z naturalnych, dobrych pragnień człowieka. Gdy zwracają się ku fałszywemu celowi, łatwo ulegają wypaczeniu. Dzieje się tak, kiedy zamiast zaspokajania prawdziwych potrzeb bytowych ulegamy zachciankom. Reklama zniewala złudzeniami, bo dociera wprost do instynktu i atakuje zmysły.

Od Arystotelesa (384-322) pochodzi sentencja: "Wszystko z umiarem". Grzech obżarstwa polega na braku umiaru. Dotyczy przede wszystkim jedzenia. Ale można też szerzej mówić o łakomstwie przy coraz większej konsumpcji wrażeń i emocji, plotek i informacji, obrazów, dźwięków, promili etc. Chodzi o takie dogadzanie sobie, które dawniej nazywano "rozpasaniem."

Idąc za mistrzami chrześcijańskiej duchowości, dominikanin o. Janusz Pyda wymienia aż pięć odmian grzechu łakomstwa. Pierwsza to snobizm podniebienia. Polega na przywiązaniu do wystawnego stołu, czyli szukaniu takich potraw i napojów, które są wyłącznie najwyższego gatunku. "Nie jedzenie jest podporządkowane nam, ale my podporządkowujemy się jedzeniu." Druga odmiana to smakoszostwo. Ujawnia się wtedy, gdy jedzenie nie będzie przyrządzone dokładnie tak, jak lubimy. Ta odmiana często łączy się z gniewem. Trzecia wersja to klasyczne, ilościowe obżeranie się. Ma miejsce wtedy, gdy po prostu za dużo jemy. Zresztą często ktoś sam wyznaje: "Ale się obżarłem!". Czwarta wersja grzechu łakomstwa to podjadanie. Chodzi o jedzenie poza porami dnia, które są przeznaczone na posiłki. Wtedy nie tyle jemy, ile wciąż podjadamy. I zaciera się jasna granica między posiłkami. Można mówić o "syndromie wciąż otwieranej lodówki w poszukiwaniu nie wiadomo czego". Piąta odmiana łakomstwa to opychanie się, czyli jedzenie na zapas, niemalże "ostatniego posiłku życia". Ktoś je "całym sobą" i cały skupia się na jedzeniu. A poza talerzem nie widzi bliźniego.

Warto wiedzieć, że problemy z tym grzechem głównym zaczynają się od podstępnej beztroski: co, kiedy i w jakich ilościach spożywamy.

Jak walczyć z łakomstwem? Doceń modlitwę przed i po jedzeniu. Dziękuj Bogu, że masz co jeść i tym, którzy to przygotowali. Nie jedz między posiłkami. Unikaj wtedy widoku jedzenia. Konkretnie określ ilość i czas posiłków. Jeżeli to możliwe, nie jedz samemu. Niech stół będzie też miejscem spotkania, dialogu i dzielenia się z bliźnimi. Jeżeli jesteś zdrowy, zorganizuj sobie - nie tylko w Wielkim Poście - dzień o chlebie i wodzie w konkretnej intencji.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 stycznia 2011Wasze komentarze:
 Oliwia: 08.07.2024, 15:37
 Czy to znaczy że nie można zjeść sobie nic słodkiego bo to od razu jest grzech? Nie można sobie zjeść żadnej przekąski jak się ma ochotę? :(
 Piotr: 09.03.2024, 12:35
 O wykształcenie cnót umiarkowania w jedzeniu i piciu, gorliwości w pracy i modlitwie, i uwolnienia od grzechów przeciwko prawdzie. Proszę was czcigodne rodzeństwo w Chrystusie o modlitwę wstawienniczą. Amen.
 Karolina: 20.06.2022, 21:11
 Najświętsza Panienko, Matko Boża bardzo proszę o uwolnienie mnie od grzechu obżarstwa, dogadzania sobie dobrymi trunkami o najdroższymi potrawami. Zlituj się nade mną jak nad słabym nędznym człowiekiem
 Agnieszka: 11.06.2021, 02:41
 Proszę Cię Panie Jezu pomóż przestać mi się objadać ,ulecz moje serce i duszę ze zranień żebym nie szukała pociechy w jedzeniu
 Ona: 18.05.2020, 22:42
 Przepraszam za grzech łakomstwa i nadmiernego jedzenia...Drogi Panie przepraszam za ten grzech... dziekuje ze dzis to bardziej sobie uświadomiłam co robie ze swoim cialem i tak naprawde grzesze przeciw Tobie... Przepraszam i proszę pomóż mi się z tego wyzwolić...
 jergda@gmail,com: 05.01.2020, 01:24
 Pomóż mi Panie bo słabym człowiekiem jestem. Matko Najświętsza, Józefie Święty wstawcie się za mną i pomóżcie wyjść z grzechu obzarstwa.
 lol: 22.12.2019, 09:59
 Idźcie sobie moi drodzy do kącika, pomódlcie się tam, a nie tu tak na pokaz ;)
 Prośba: 12.10.2019, 20:53
 Proszę o łaskę mądrości przy spożywaniu posiłków oraz o umiar
 Cała Twoja: 15.08.2019, 13:14
 Panie Boże, błagam Cię! Pomóż uwolnić mi się od obżarstwa i spraw, abym zauważała ludzi, a nie tylko jedzenie, którego nie potrzebuje moje ciało.


 Robert: 18.07.2019, 18:21
 Matko Boża spraw to proszę abym zachowywał przykładny umiar we wszystkim a zwłaszcza w jedzeniu.
 Bogdan: 23.05.2019, 13:49
 Wy tak na serio z tymi modłami w komentarzach?
 Anna: 17.01.2019, 21:39
 Boże chcę być zdrowa i szczupła dla Ciebie. Proszę o uwolnienie mnie z łakomstwa
 Weronika: 06.12.2018, 17:07
 Dobry Jezu, dopomóż mi z moim obżeraniem i łakomstwem. Wiem, że Bóg nie chce byśmy to robili tylko dla naszego dobra. Spraw abym wyleczyła się z moich zburzeń odżywiania. Amen.
 Anna : 04.12.2018, 18:25
 Boże Miłosierny pochyl się nad moim obżarstwem, wybaw mnie z nałogu nadmiernego jedzenia, bo szkodzę swemu zdrowiu i grzeszę przeciw Tobie. Błagam. Ania
 Edyta: 08.06.2018, 20:12
 Może to grzech, a może zaburzenia odzywiania (kompulsywne objadanie)? Jedno jest pewne, ten problem niszczy ciało, duszę i psychikę. Czytajac poprzednie komentarze mam ochotę Was przytulić :( bo wiem co czujecie i jak bolesna jest Wasza bezsilnosc.
 Agata : 27.05.2018, 09:53
 Błagam o uzdrowienie z obżarstwa, które mnie niszczy.
 innego zdania: 11.03.2018, 12:20
 Dopóki wierzysz w to, że obżarstwo jest grzechem, czujesz się moralnie winny przy każdym spożywanym kęsie czegokolwiek. Prosta droga do szaleństwa. Obżarstwo nie jest grzechem, jest dowodem, że coś w tobie wymaga zmiany, być może uzdrowienia. I o znalezienie tego oraz o pomoc w zmianie warto się modlić i wciąż próbować. Gdy zmiana wewnętrzna nastąpi a kondycja ciała na to pozwoli, obżarstwo zniknie samo, bo już nie będzie potrzebne jako remedium.
 ja: 29.01.2018, 23:11
 Człowiek z powodu obżarstwa cierpi już na ziemi.
 Karolina: 26.12.2017, 19:18
 Panie Boże dopomóż mi abym jadła tylko gdy jestem głodna, nie ulegała pokusie szatana, który doprowadza do czerpania nadmiernej przyjemności z jedzenia
 Teresa: 14.10.2017, 20:24
 Boże pomocy błagam
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 2

bł. Czesławbł. Czesław

Modlitwa do bł. CzesławaModlitwa do bł. Czesława

Litania do bł. CzesławaLitania do bł. Czesława

św. Ansegizśw. Ansegiz

Modlitwa do św. AnsegizaModlitwa do św. Ansegiza

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej