Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Grzech obżarstwa

Elegancko mówi się: "nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu" lub "łakomstwo". Ale Ale znana jest i dosadna nazwa: "obżarstwo i pijaństwo". Źródłem tego grzechu są słabości ciała. Wyrastają one z naturalnych, dobrych pragnień człowieka. Gdy zwracają się ku fałszywemu celowi, łatwo ulegają wypaczeniu. Dzieje się tak, kiedy zamiast zaspokajania prawdziwych potrzeb bytowych ulegamy zachciankom. Reklama zniewala złudzeniami, bo dociera wprost do instynktu i atakuje zmysły.

Od Arystotelesa (384-322) pochodzi sentencja: "Wszystko z umiarem". Grzech obżarstwa polega na braku umiaru. Dotyczy przede wszystkim jedzenia. Ale można też szerzej mówić o łakomstwie przy coraz większej konsumpcji wrażeń i emocji, plotek i informacji, obrazów, dźwięków, promili etc. Chodzi o takie dogadzanie sobie, które dawniej nazywano "rozpasaniem."

Idąc za mistrzami chrześcijańskiej duchowości, dominikanin o. Janusz Pyda wymienia aż pięć odmian grzechu łakomstwa. Pierwsza to snobizm podniebienia. Polega na przywiązaniu do wystawnego stołu, czyli szukaniu takich potraw i napojów, które są wyłącznie najwyższego gatunku. "Nie jedzenie jest podporządkowane nam, ale my podporządkowujemy się jedzeniu." Druga odmiana to smakoszostwo. Ujawnia się wtedy, gdy jedzenie nie będzie przyrządzone dokładnie tak, jak lubimy. Ta odmiana często łączy się z gniewem. Trzecia wersja to klasyczne, ilościowe obżeranie się. Ma miejsce wtedy, gdy po prostu za dużo jemy. Zresztą często ktoś sam wyznaje: "Ale się obżarłem!". Czwarta wersja grzechu łakomstwa to podjadanie. Chodzi o jedzenie poza porami dnia, które są przeznaczone na posiłki. Wtedy nie tyle jemy, ile wciąż podjadamy. I zaciera się jasna granica między posiłkami. Można mówić o "syndromie wciąż otwieranej lodówki w poszukiwaniu nie wiadomo czego". Piąta odmiana łakomstwa to opychanie się, czyli jedzenie na zapas, niemalże "ostatniego posiłku życia". Ktoś je "całym sobą" i cały skupia się na jedzeniu. A poza talerzem nie widzi bliźniego.

Warto wiedzieć, że problemy z tym grzechem głównym zaczynają się od podstępnej beztroski: co, kiedy i w jakich ilościach spożywamy.

Jak walczyć z łakomstwem? Doceń modlitwę przed i po jedzeniu. Dziękuj Bogu, że masz co jeść i tym, którzy to przygotowali. Nie jedz między posiłkami. Unikaj wtedy widoku jedzenia. Konkretnie określ ilość i czas posiłków. Jeżeli to możliwe, nie jedz samemu. Niech stół będzie też miejscem spotkania, dialogu i dzielenia się z bliźnimi. Jeżeli jesteś zdrowy, zorganizuj sobie - nie tylko w Wielkim Poście - dzień o chlebie i wodzie w konkretnej intencji.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 stycznia 2011Wasze komentarze:
 malwina: 10.07.2017, 17:56
 Ja tez blagam o pomoc prosze daj mi twoj pokoj abym nie szukaj a go gdzie indziej odaje ci moja pyche
 Filotea: 21.06.2017, 13:57
 Proszę o pomoc, Panie Jezu pomóż mi zmienić moje życie, bym mogła w wolności pełnić Twoją wolę, wyprowadź mnie na wolności, usilnie błagam <3
 krystyna: 18.05.2017, 23:11
 Boze dopomuz mi w walce z moim nałogiem obzarstwa.dodaj mi siły do pracy nad demna.
 darling: 07.02.2017, 22:07
 Boże kochany, najkochańszy, jedyny. Uzdrów mnie i innych błądzących i zniewolonych przez grzech obżarstwa..Pozwól nam żyć normalnie..cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy..Błagam tylko w Tobie pokładam nadzieję...na wyjście z tego bagna
 darling: 07.02.2017, 22:03
 Boże kochany, najkochańszy, jedyny. Uzdrów mnie i innych błądzących i zniewolonych przez grzech obżarstwa..Pozwól nam żyć normalnie..cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy..Błagam tylko w Tobie pokładam nadzieję...na wyjście z tego bagna
 G........: 25.12.2016, 14:19
 Bardzo proszę o modlitwę za mnie , ponieważ ciężko mi samej ze sobą wytrzymać. Pragnę znienawidzić ten grzech z całego serca. Maryjo, proszę uproś dla mnie łaskę jedzenia z umiarem . Proszę, Jezu, uratuj mnie! Wierzę, że mi pomożecie...
 zrozpaczona: 03.09.2016, 15:40
 Panie Jezu ulituj się nade mną. Bardzo cierpię z powodu tego grzechu, ciężkiego grzechu. O Maryjo, wstawaj się za mną! Jezu ufam Tobie! Okaż mi swoje MIŁOSIERDZIE!
 Stasia: 24.08.2016, 19:20
 Panie Jezu oddaje Ci mój nałóg jedzenia.Zajmij się nim teraz, bo ginę.
 monia: 23.03.2016, 23:06
 Błagam o pomoc w zwalczaniu tego grzechu!


 smutnnnna : 09.02.2016, 14:14
 RATUJ PANIE to jest takie silne i rządzi mną nienawidzę tego obżarstwa i samej siebie .odejdź demonie obżarstwa w imie MOJEGO PANA JEZUSA CHRYSTUSA!!!!!!!!!!!!!!!!
 A: 12.07.2015, 15:08
 Pomóż Panie.
 Zozi: 01.06.2015, 12:52
 Panie, pobłogosław moim postanowieniom, czuwaj nad nimi. Pomóż w odwracaniu myśli od jedzenia. Jeśli taka jest Twoja wola uwolnij mnie Boże od tego natręctwa i pomóż skierować myśli w inną stronę niż jedzenie i przysmaki.
 M: 23.11.2014, 22:02
 Jezy ufam Tobie! Proszę pomóż mi!
 Kasia: 23.08.2013, 21:39
 Panie!zagubilam sie uratuj mnie bo tone w nalogu obzarstwa. jestem zniewolona ten demon jest w moim zyciu i mna rzadzi. tylko w Tobie ma nadzieja i ufnosc.ratuj Panie bo umieram
 alina: 12.08.2013, 17:16
 Boże pomuż mi proszę wyś z grzechu obżarstwa
 Zniewolona: 06.11.2012, 20:12
 Boże chciałabym, żebyś Ty był Panem mojego sposobu odżywiania się. Chcę być wolna od obsesji jedzenia. Chcę jeść zgodnie z potrzebami mojego organizmu. Chcę dbać o swoje zdrowie fizyczne. Wiem, że jedzenie jest teraz moim nałogiem Pragnę wytężyć wszystkie swoje siły i wypowiedzieć walkę temu uzależnieniu. Chcę walczyć o siłę swojej woli. Pomóż mi Panie, moja Jedyna Nadziejo.
[1] (2)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej