Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Parafialny Klub Sportowy


     Podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny Papież Jan Paweł II spotkał się w Elblągu ze sportowcami i wskazał na wyjątkową rolę sportu w dziedzinie kształcenia sprawności fizycznej i psychicznej każdego człowieka. Powiedział m. in.: "Pozdrawiam w szczególny sposób sportowców i działaczy sportowych, zarówno dawnych, jak obecnych. Cieszę się, że powstaje coraz więcej parafialnych klubów sportowych, które gromadzą dzieci i młodzież. Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję".

     Czyż może być lepszy argument, że duszpasterstwo sportowe jest potrzebne, jeśli Ojciec Święty zachęca do działania w tej szczególnej dziedzinie życia? Sam miał sporo doświadczeń sportowo-turystycznych i wie, że przez sport można również oddziaływać na wychowanie młodego pokolenia, kształtując właściwe postawy moralne i społeczne. Czasami jest to najlepszy sposób, aby duszpasterz lub inni wierni, zetknęli się ze środowiskiem patologicznym i wkładając wiele serca oraz dobroci w organizację różnych imprez sportowo-rekreacyjnych przyczynili się do zaistnienia więzi między tymi zagubionymi ludźmi a Kościołem. Wzorem może być św. Jan Bosco, który już ponad 100 lat temu zbierał zaniedbaną młodzież z ulic Turynu i organizował dla nich oratoria oraz zajęcia sportowe. Ta metoda już wtedy się sprawdziła i wielu młodych ludzi, stopniowo ucząc się pracowitości w tworzonych dla nich zakładach i poznając tajniki wiary, wkroczyło na właściwą drogę w życiu. W Polsce, już w okresie międzywojennym, zwracano uwagę na wagę tego problemu. Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, oprócz działalności religijnej i filantropijno-kulturalnej, propagowali troskę o sprawy mądrze pojętej kultury ciała. W statucie podkreślano m. in., że "najwyższym nakazem jesktobro ojczyzny, a dalej dbałość o: samokształcenie, zdrowie, czystość i sprawność fizyczną, a także przykładem, jeżeli chodzi o: uczciwość, pracowitość, opanowanie, prawdomówność, odwagę, tolerancję". W całym okresie powojennym, nie było jakiejś zorganizowanej formy duszpasterstwa sportowców. Tylko nieliczni kapłani mieli kontakt z czołowymi polskimi reprezentantami. Nieliczni też sportowcy angażowali się w działalność wspólnot przy parafiach. Kiedy w latach osiemdziesiątych piłkarska drużyna Legii Warszawa wyjechała na mecz do Barcelony, to Hiszpanie przecierali oczy ze zdumienia, że zawodnicy tego wojskowego klubu pochodzącego z socjalistycznego państwa biorą przed meczem udział we Mszy św. Odprawił ją kapłan z Warszawy - kapelan tego klubu. Trzeba zająć się w działaniu duszpasterskim idolami sportowymi młodego pokolenia. Są oni częstymi gośćmi mass mediów i ich postawa moralna może oddziaływać na postępowanie młodego pokolenia w różnych sytuacjach. Zupełnie inną wymowę ma fakt, gdy zawodnik wbiegając na boisko uczyni znak krzyża, niż kiedy wskaże komuś zaciśniętą pięść. Środowisko sportowe, to specyficzna grupa. Trzeba umieć wysiłkowi wkładanemu w kształtowanie swojej tężyzny fizycznej nadać etyczny wymiar. Św. Jan Bosco powiedział kiedyś: "Nie oczekujcie, aż młodzi ludzie przyjdą do was. Idźcie wy do nich. Aby was przyjęli, zejdźcie z waszego piedestału, zniżcie się do ich poziomu i stańcie po ich stronie. Wychowankowie nie czynią zła ze złej woli, ale dlatego, że nie mają ciekawych propozycji".

     Już od kilku lat działa w Polsce kilka chrześcijańskich stowarzyszeń kultury fizycznej o zasięgu ogólnopolskim: Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP (prezesem jest biskup Andrzej Śliwiński z Elbląga), Salezjańska Organizacja Sportowa RP (ma swoje oddziały m.in. w Chojnicach i Debrznie), Stowarzyszenie "PARAFIADA" (kierowane przez zakon pijarów), Prawosławna Organizacja Sportowa RP, Luterańska Organizacja Sportowa RP. Mają one osobowość prawną i mogą prowadzić różnoraką działalność propagującą wszechstronny rozwój człowieka, troszcząc się o ciało i ducha. Wszelką działalność sportowo-rekreacyjną popiera Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, który dotuje powstające stowarzyszenia dając im sprzęt sportowy i środki finansowe na organizację imprez sportowych (szczególnie o większym zasięgu). Również w lokalnych instytucjach wojewódzkich, powiatowych i gminnych tworzy się klimat wspierania różnorodnych inicjatyw na rzecz młodego pokolenia. Do tej pory, w różnych stronach Polski, założono 73 Parafialne Kluby Sportowe. Wykonały one wielką pracę, integrując lokalne społeczności, ożywiając sferę kulturalno-rekreacyjną, pomagając środowiskom patologicznym znaleźć życzliwych ludzi, interesujących się ich losem.

     Również w diecezji pelplińskiej został założony pierwszy Parafialny Klub Sportowy. Realizacji tego dzieła podjęli się mieszkańcy parafii Bożego Ciała w Tucholi. Już od kilku lat, pod egidą Akcji Katolickiej, organizowano wiele imprez sportowo-rekreacyjnych dla lokalnego środowiska, m. in.: 4 edycje "PARAFIADY" - lig piłkarskich dla dzieci i młodzieży, w których wzięło udział, w sumie, blisko 900 zawodników. Odbyły się też w Tucholi mistrzostwa diecezji w popularnych dyscyplinach: tenisie stołowym, biegach przełajowych i piłce nożnej. Uczestniczyły w nich reprezentacje kilkudziesięciu parafii. Inicjatywa ta ma wielkie szanse powodzenia. Znalazła się znaczna grupa osób pragnąca społecznie popracować z dziećmi i młodzieżą, umożliwiając im kulturalne spędzenie czasu. Dzięki życzliwości miejscowego OSiR-u i różnych szkół, użyczających sal gimnastycznych i boisk, istnieją warunki do przeprowadzenia ciekawych zajęć. Nowo wybrany zarząd ustalił, że działalność klubu opierać się będzie na 4 sekcjach: koszykówka, tenis stołowy, sporty masowe i sport niepełnosprawnych. Więzi, które zaistnieją między uczestnikami tych zajęć będą procentować większym zaangażowaniem w życiu parafialnym. Członkowie PKS Tuchola chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami z działalności klubu, ze sposobem zebrania odpowiednich dokumentów potrzebnych do rejestracji klubu, z adresami instytucji mogących pomóc w rozwinięciu wszechstronnej działalności - kontakt z autorem artykułu, 89-500 Tuchola, ul. Świecka 24 (tel. 052-3348063).

     Uczestnicząc w różnorakich zawodach, członkowie Parafialnego Klubu Sportowego, pragną pamiętać o tych najważniejszych zawodach, o których wspomina lubiący sport św. Paweł Apostoł: "Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali. Każdy, który staje do zapasów wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć nagrodę przemijającą, my zaś nie przemijającą. Ja przeto biegnę nie jakby na oślep, walczę nie tak jakbym zadawał ciosy w próżnię, lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego". (1 Kor 9,24-27)

Ks. Anrzej Taliński
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 22/99Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Rachunek sumienia dla dzieciRachunek sumienia dla dzieci

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Życie węwnętrzne bł. Rafała ChylińskiegoŻycie węwnętrzne bł. Rafała Chylińskiego

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej