Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nie będąc Hiobem

Kiedy zaczęły się moje problemy zdrowotne, zacząłem zastanawiać się, dlaczego tak się stało. Przecież ja, człowiek tak pobożny, bogobojny, co niedziela uczestniczyłem we Mszy św., nikogo nie zabiłem, nie okradłem, żyłem uczciwie - po prostu wzór godny naśladowania. Tymczasem pojawiły się problemy zdrowotne, niepewność jutra, strach przed najgorszym, tym bardziej, że diagnoza lekarzy była niejednoznaczna, a odpowiedzi na moje pytania bardzo ogólnikowe i wymijające. Zaczęły się rodzić we mnie pretensje do Pana Boga: przecież inni postępują dużo gorzej, są bardziej grzeszni ode mnie, a żyje się im beztrosko i szczęśliwie.

Znajomi i krewni na różne sposoby próbowali mnie pocieszać. Kiedy usłyszałem, że gdy Pan Bóg kogoś bardzo kocha, to nakłada na niego chorobę i cierpienie - zacząłem się buntować. Miałem żal do Boga. Przecież ja nie chcę, żeby aż tak bardzo mnie kochał! Może niech tak lepiej ukocha trochę moich wrogów i przeciwników...

Jednym z usłyszanych pocieszeń (chyba trochę nieprzemyślanych) było stwierdzenie: "W twojej rodzinie wszyscy mężczyźni młodo umierają". Faktycznie, po przeanalizowaniu mojego drzewa genealogicznego, przekonałem się, że już kilku śp. przodków wyprzedziłem w długości życia. Właściwie nie powinienem narzekać, tylko że ja wolałbym innych pocieszać i im współczuć... Wydawało mi się, że gdybym miał lepsze zdrowie, lepszą pracę, mieszkanie itd. - dopiero wtedy byłbym szczęśliwy i żyłbym pełnią życia!

Gdy byłem tak wewnętrznie zagubiony, Pan Bóg sprawił, że dane mi było wysłuchać konferencji ks. Serafino Falvo. Zrozumiałem wtedy, że Bóg jest Bogiem miłości, a nie choroby i nieszczęść. Wszelkie zło: choroby, cierpienia, nieszczęścia są dziełem szatana. Moja choroba była spowodowana w znacznym stopniu przez moje "pobożne" życie - bardziej byłem posłuszny "atrakcyjnym" pokusom złego niż woli Bożej, która zawsze wydawała mi się tak trudna do rozpoznania.

Kiedy skupiałem się na swoich problemach, trudno mi było zauważyć działanie Boga w moim życiu. Dopiero gdy poznałem modlitwę rachunkiem sumienia - zrozumiałem, jak Pan Bóg obficie daje mi różne dary. Teraz im bardziej zaczynam dziękować i uwielbiać Boga, tym lepiej widzę to, co On mi daje. Poprzednio, gdy skupiałem się na swoich problemach, powodowało to tylko wytwarzanie się swego rodzaju "błędnego koła": jeden problem stymulował powstawanie kolejnego i tak rodziło się ich coraz więcej, zarówno w sensie duchowym, zdrowotnym, jak i materialnym. Kontemplowałem zło i coraz mniej uwagi zwracałem na dobro. Tymczasem modląc się rachunkiem sumienia zrozumiałem znaczenie powiedzenia "żyj chwilą", ale po chrześcijańsku. Ileż radości daje mi poznanie, za jak wiele darów można codziennie dziękować Bogu! Dziękować nie tylko w myślach, mowie, ale też w ten najtrudniejszy sposób - czyli świadcząc swoim życiem o miłości Bożej. Chwała Panu za to wszystko!

Leszek

Prosimy Portal Fronda o nie kopiowanie tekstówWasze komentarze:
 Monika: 01.03.2008, 22:08
 Czasem wydaje się nam, że gdybyśmy byli zdrowsi, lepiej urodzeni, bardziej majętni, czy idąc za tokiem myślenia Ani z Zielonego Wzgórza - piękniejsi, wtedy łatwiej byłoby nam być dobrym człowiekiem, szczęśliwym i spełnionym chrześcijaninem. Czasem tak bardzo uczepiamy się tej myśli, że poświęcamy się takim dążeniom bez reszty. Bóg natomiast ma przez nas pełne ręce roboty: musi stale udowadniać nam, że się mylimy, przekierunkowując nasze dążenia do szczęścia na dążenie do Szczęścia. W Nim. ZPB - Monika.
 ewa: 26.02.2008, 06:34
  " " Nawróćcie się do MNIE całym swym SERCEM " (JL 2,12). A SERCE - TO Człowiek Wewnętrzny : ludzkie "JA" jedyne i niepowtarzalne . To ONO winno się NAWRóCIĆ ...-w NIM PROCES ten musi się zapoczątkować i DOKONAĆ. POKUTA .... MA WYMIAR WEWNęTRZNY I OSOBOWY .(...) cZłOWIEK musi umieć nazwać DOBRO - DOBREM a ZłO - ZłEM . GRZECH , to zło , moralne zło , "nie może pochodzić od Stwócy , od Boga , Który jeden JEST DOBRY " ". a więc otwarcie się na działanie Ducha Świętego , przekonywującego nas o grzechu jest warunkiem otrzymania ŁASKI ... Uświadomienia sobie naszej winy , żałowania i PRAGNIENIA NAWRóCENIA !!! ... ABY NAWRóCENIE mogło się w nas dopełnić ..." trzeba być z CHRYSTUSEM w Ogrójcu , Pośród Kaźni Wielkiego Piątku i na Golgocie w czasie agonii , gdy woła :" czemuś mnie opuścił " , ażeby oczom naszej duszy ukazała się prawdziwa miara grzechu !!! POKUTA JEST Warunkiem prawdziwej RADOŚCI a przyjmując dobrowolnie Cierpienie i oddając JE PANU oczyszczamy się , doznajemy ulgi ...Uświęcamy czyli WRACAMY DO BOGA , DO Źródła , do Korzeni , do SZCZĘŚCIA ...do PEŁNI !!! Jesteśmy Ludźmi żyjącymi w KONKRETNYCH WARUNKACH ... PRZESTRZENI DUCHOWEJ - BOGA i działającego szatana , który chce zniszczyć Jego Dzieci ... niezależnie od tego czy to przyjmujemy , czy jesteśmy tego świadomi ... TEJ RZECZYWISTOŚCI nie zmienimy , ale możemy BYć MOCNI .. BO " Słowo Boże Trwa w was " (J, 2) i Zwyciężać zło!!!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Romanśw. Roman Jurajski

Modlitwa do św. RomanaModlitwa do św. Romana Jurajskiego

Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?

Gdzie szukać tabernakulum?Gdzie szukać tabernakulum?

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie sąMatki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwaRuszyły już klucze dzikiego ptactwa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej