Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Arnold Janssen

(1837 - 1909)


     Jego kapłańską działalność wyróżniało gorliwe głoszenie słowa Bożego przy użyciu nowych środków społecznego przekazu, przede wszystkim prasy. W obliczu trudności nie tracił ducha. Często powtarzał: "Głoszenie Dobrej Nowiny jest pierwszym i podstawowym wyrazem miłości bliźniego" -mówił Jan Paweł II o św. Arnoldzie Janssenie, który był założycielem trzech zgromadzeń zakonnych i wielkim apostołem misji. Urodził się w 1837 r. w nadreńskiej miejscowości Goch, w skromnej, głęboko religijnej rodzinie woźnicy, jako drugie z jedenaściorga dzieci Gerarda Janssena i Anny z d. Wellesen. Wszechstronne wykształcenie z dziedziny matematyki, filozofii i nauk przyrodniczych otrzymał na Królewskiej Akademii w Miinster. Następnie w Bonn oraz w Miinster studiował teologię, a 15 sierpnia 1861 r. został wyświęcony na kapłana.

     Po święceniach przez 12 lat pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Bocholt. Od 1869 r. ze względu na szczególne nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, został mianowany dyrektorem diecezjalnym Apostolstwa Modlitwy. Udało mu się założyć około 300 jego kół. Z czasem postanowił poświęcić się sprawie misji. Zrezygnował z pracy w szkole i zaczął wydawać "Małego Posłańca Serca Jezusowego", pismo informujące o misyjnej działalności Kościoła i uwrażliwiające na jej potrzeby. Działał w okresie szalejącego Kulturkampfu. Ponieważ wielu księży zmuszonych zostało do opuszczenia Niemiec, postanowił zaangażować ich do pracy na misjach. W tym celu zakupił w Steyl w Holandii posiadłość, w której 8 września 1875 r. otworzył dom misyjny dla Niemców, Austriaków i Holendrów. Dzień ten uważany jest za początek Zgromadzenia Słowa Bożego (Societas Verbi Divini), czyli werbistów. 3,5 roku później dwaj pierwsi absolwenci seminarium wyruszyli na misję do Chin. Jednym z nich był również wyniesiony na ołtarze ks. Józef Freinademetz. Później każdego roku ośrodek w Steyl wysyłał na misje 50 duchownych.

     Ośrodek obok formacji misjonarzy prowadził też duszpasterstwo misyjne w krajach niemieckojęzycznych. Wydawał liczne publikacje i organizował pomoc dla misjonarzy. W 1884 r. na 1. Kapitule werbistów o. Janssen został dożywotnim przełożonym generalnym. W 1900 r. uzyskał papieskie zatwierdzenie dla zgromadzenia. 8 grudnia 1889 r. ks. Arnold Janssen założył Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego (werbistki). 6 lat później pierwsze misjonarki udały się do Argentyny. W 1896 r. powstało zgromadzenie klauzurowe modlące się za misjonarzy - Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji.

     Ksiądz Arnold Janssen zmarł 15 stycznia 1909 r. w Steyl. Paweł VI beatyfikował go 19 października 1975 r., a kanonizował Jan Paweł II5 października 2003 r. razem ze wspomnianym ks. Józefem Freinademetzem oraz założycielem kombonianów Danielem Combonim. W dekrecie beatyfikacyjnym Paweł VI zwracał uwagę, że Arnold Janssen był pionierem akcji ekumenicznych, rekolekcji zamkniętych, angażowania misyjnego laikatu oraz wykorzystywania w apostolstwie nowoczesnych środków przekazu.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

11 stycznia 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej