Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Małgorzata Clitherow

(1553 - 1586)


     Urodzona w Yorku (Anglia) w protestanckiej rodzinie Middletonów od młodości wyróżniała się urodą, rozumem i pogodą ducha. W 1571 r. wyszła za mąż za Jana Clitherow, zamożnego hodowcę bydła. Trzy lata później przeszła na katolicyzm. W duchu katolickim wychowywała też swoje dzieci, nie napotykając na opór ze strony męża protestanta. Jej córka została później zakonnicą, a syn księdzem.

     Wspomagała prześladowanych księży katolickich i udzielała im schronienia. W jej domu potajemnie sprawowano też Eucharystię. Nie uszło to uwadze władz. W marcu 1586 r. została aresztowana wraz ze swoimi dziećmi za pomoc udzielaną ściganemu duchownemu. Dzieci uwolniono, a Małgorzata została skazana na śmierć przez zmiażdżenie. "Sędziowie zadecydowali, że mam umrzeć w najbliższy piątek. Czuję, że ciało moje jest słabe i zatrwożone tą wieścią, ale duch raduje się wielce" - pisała przed śmiercią. Po okrutnych torturach odeszła do Pana w Wielki Piątek 25 marca 1586 r.

     Zwana "Perłą Yorku" Małgorzata beatyfikowana była w 1929 r. przez Piusa XI. Kanonizował ją w 1970 r. Paweł VI wraz z grupą męczenników angielskich.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 marca 2009


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej