Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Raphael-Louis Rafiringa

(1856 - 1919)


    Brat Raphael-Louis Rafiringa ze Zgromadzenia Braci Szkolnych jest nowym błogosławionym Kościoła katolickiego. Do chwały ołtarzy został wyniesiony 7 czerwca w Antananarywie, stolicy Madagaskaru. Aktu beatyfikacji dokonał z upoważnienia papieża Benedykta XVI prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato.

     Nowy błogosławiony urodził się w 1856 r. Kiedy zetknął się z przybyłymi na Madagaskar braćmi szkolnymi, zaczął chodzić do prowadzonej przez nich szkoły. Tam, w wieku 13 lat w 1869 r., przyjął chrzest i imię Raphael. Mając 22 lata, w 1878 r., wstąpił do ich wspólnoty zakonnej jako br. Raphael-Louis. Pięć lat później królowa Madagaskaru Ranavalona II, która była protestantką, usunęła z kraju wszystkich zagranicznych misjonarzy. Pozostał tylko jedyny rodowity zakonnik, którym był br. Rafiringa. Został on wtedy wybrany na odpowiedzialnego za wszystkich katolików wyspy. Wspierała go w tym nawrócona księżniczka Victoire Rasoamanarivo, pierwsza błogosławiona Madagaskaru. Brat Raphael wykazał dbałość przede . wszystkim o formację katechistów. Stale ich przygotowywał i wysyłał do różnych miejscowości, gdzie były małe wspólnoty wiernych. A kiedy regularnie do niego wracali, wysłuchiwał ich relacji, udzielał rad, prowadził kursy formacyjne i paraliturgiczne nabożeństwa, by przyzwyczaić ich do zbierania się i śpiewania razem na chwałę Bogu. Kiedy po trzech latach, w 1886 r., misjonarze mogli wrócić, byli wprost zadziwieni, że znaleźli wspólnotę chrześcijańską nawet liczniejszą i żarliwszą, niż zostawili. Błogosławiony przyczynił się potem do przywrócenia pokoju między Francją a Madagaskarem. W 1915 r. fałszywie oskarżony o udział w antyrządowym spisku był dwa miesiące więziony, ale w końcu w trakcie procesu sędzia publicznie go przeprosił. Brat Raphael-Louis zmarł w 1919 r. w Fiaranantsoa.

     Kiedy później, w 1933 r., przewożono jego ciało do stołecznej Antananarywy, jeden z przygotowanych przez niego katechistów dotknął trumny i został uzdrowiony. Ten cud przypisywany wstawiennictwu malgaskiego brata szkolnego posłużył do jego beatyfikacji.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 czerwca 2009


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej