Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Piotr z Alkantary

(1499 - 1562)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 18 października św. Piotra z Alkan-tary, hiszpańskiego księdza, reformatora zakonu franciszkańskiego. W 16. roku życia wstąpi! do zakonu braci mniejszych (franciszkanów). Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1524 r. pełnił w zakonie wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. gwardiana i prowincjała na Hiszpanię i Portugalię. Pragnąc przywrócić ducha pierwotnej surowości franciszkańskiej, otrzymał papieskie pozwolenie na założenie klasztoru o ściślejszej regule zakonnej i dał początek grupie reformowanych braci zwanych alkantarystami. Oddawali się oni gorliwej pokucie, umartwieniu, długim modlitwom i ścisłemu przestrzeganiu ubóstwa.

     Piotr zasłynął jako wybitny kaznodzieja i autor dzieł duchowych. Zainicjował zwyczaj umieszczania krzyża podczas misji wśród ludu. Żył w wielkiej przyjaźni ze św. Teresą z Avila, której służył pomocą w reformowaniu klasztorów karmelitanek. Tradycja podaje, że po śmierci ukazał się tej świętej i powiedział: "O, szczęśliwa pokuto, która wyjednałaś mi łaskę chwały niebieskiej". Zmarł 18 października 1562 r. Beatyfikował go papież Grzegorz XV w 1627 r., a kanonizował w 1669 r. papież Klemens IX.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 października 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej