Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Mikołaj z Flue

(1417 - 1487)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 21 marca św. Mikołaja z Fliie, jednego z największych mistrzów medytacji i mistyków schyłku średniowiecza. Urodził się w prostej, góralskiej rodzinie. W młodości wstąpił do benedyktynów, ale po krótkim okresie opuścił zakon. Za namową rodziny wstąpił w związek małżeński z Dorotą Wyss, z którą miał dziesięcioro dzieci (najmłodszy syn został księdzem). Mikołaj cieszył się dużym zaufaniem w swoim środowisku, wybierano go na deputowanego i kantonalnego sędziego. Jako oficer uczestniczył w kampanii wojennej przeciwko Austrii. Po powrocie z wojny - za zgodą małżonki - wstąpił do zakonu benedyktynów reformowanych. Ostatecznie jednak wybrał pustelnicze życie. W Rantf zbudował małą pustelnię. Służył wielu osobom poradą duchową. W 1481 r. uratował jedność Szwajcarów doprowadzając do pełnego zjednoczenia podzielonych i zwaśnionych członków konfederacji. Zawsze wzywał do pokoju przede wszystkim we własnym sercu, ale także w kraju i na świecie. Wdzięczni Szwajcarzy nazywają go do dzisiaj "ojcem ojczyzny".

     Papież Klemens IX w 1669 r. zezwolił na jego kult, a kanonizował go w 1947 r. Pius XII. Przy jego grobie modlił się Jan Paweł II, gdy 14 czerwca 1984 r. przebywał we Fliie. Powiedział wtedy: "Mikołaj pozostawił Szwajcarom radę: «Nie stawiajcie ogrodzenia za daleko (...) nie mieszajcie się w sprawy innych». - Ta zasada doprowadziła ostatecznie do waszej powszechnie uznanej i z pewnością pełnej zasług neutralności. Dzięki niej mała Szwajcaria stała się dziś potęgą gospodarczą i finansową. Jako społeczność demokratyczna, bądźcie czujni na wszystko, co się dzieje w tym potężnym świecie pieniądza! Świat finansów to także świat człowieka, nasz świat, świat podległy sumieniom nas wszystkich; również i on ma zasady etyczne".


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej