Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
bł. Jakub de Voragine

(ok. 1230 - 1289)

     Pochodził z Varazze we włoskiej Ligurii. W 16. roku życia wstąpił do dominikanów. Piastował wiele urzędów w zakonie, m.in. był prowincjałem w Lombardii i wikariuszem generalnym. Był wybitnym kaznodzieją Lombardii. W 1292 r. został arcybiskupem Genui. Zwołał synod diecezjalny i przyczynił się do pojednania zwaśnionych gibelinów i gwelfów, dwóch wzajemnie zwalczających się obozów politycznych. Był autorem powstałej w latach 1260-1270 słynnej "Złotej legendy", przez wieki najbardziej poczytnego dzieła.

     Dzieło to, wzbogacane później o biografie świętych lokalnych, wywarło ogromny wpływ na późnośredniowieczną hagiografię, kult i sztukę religijną. Tłumaczono je również w Polsce (Leopold Staff).

     Kult Jakuba de Voragine'a zatwierdził w 1816 r. papież Pius VII. Błogosławiony czczony jest przez zakon dominikanów oraz w Genui i rodzinnym Varazze.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 lipca 2010


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 pawel: 30.03.2014, 14:40
 A bl. zostala za ?
 xxx: 16.02.2011, 20:36
 bł. Jakub de Voragine (†1298): "Przerażające jest dla złego ducha wzywanie Jej (Maryi) imienia, pozdrawianie Jej oraz oddawanie Jej chwały." Mariale
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej