Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
św. Peregryn Laziosi

(ok 1260 - 1345)

     Święty Peregryn Laziosi był do niedawna prawie nieznany w Polsce, a czczony jest jako patron chorych na raka.

     Dowiedziałem się o nim parę lat temu, po badaniach. Diagnoza była jednoznaczna. Lekarze nie robili mi złudzeń i nie dawali wielkich szans. Właśnie wtedy od kuzynki otrzymałem tekst Modlitwy o cud o. Petera M. Rookeya OSM. Jej fragment w szczególny sposób uderzył mnie od razu: "Święty Peregrynie, patronie chorych na raka, wszyscy Aniołowie i Święci, proszę, przyjdźcie mi ku pomocy".

     Święty Peregryn? Nigdy nie słyszałem o takim świętym. Poczułem się, jakbym otrzymał jakiś znak, sygnał, że będzie dobrze. W tym nieszczęściu - promyk nadziei? Nieznany święty zaintrygował mnie. Postanowiłem dotrzeć do niego i go poznać. Nie było to łatwe. W dostępnych mi źródłach zero informacji o św. Peregrynie. Dopiero kilka obcojęzycznych stron w internecie okazało się prawdziwą kopalnią wiedzy.

     Zdałem sobie sprawę, że właściwie dokonuję pewnego rodzaju odkrycia. I pomyślałem, że w żadnym przypadku nie pof winienem zachować go tylko dla siebie. Moje myśli pobiegły do moich współtowarzyszy w chorobie, którzy, cierpiący, wy' mizerowani, słabi, podłączeni do rurek i kroplówek, walczący z bólem i z samymi sobą, w zmaganiach z chorobą potrzebują wsparcia, pocieszenia i wiary w zwycięstwo. Byłem pewien, że niewielu z nas wie, że mamy swojego patrona i orędownika. Powstał pomysł strony internetowej oraz różnych publikacji, który też wkrótce zacząłem realizować. Wierzę, że także ten tekst przyczyni się do większej popularyzacji postaci św. Peregryna i pomoże chorym i ich najbliższym, doda im sił, wiary, wzmocni duchowo. Niech św. Peregryn oręduje za nami chorymi i wyjedna nam łaskę uzdrowienia.

     Urodził się w 1260 (1265?) roku w Forli, w północnych Włoszech, w zamożnej rodzinie, w okresie dramatycznych walk między cesarstwem a papiestwem, zwanym wojną Gibe-linów z Gwelfami. Ojciec Peregryna był zwolennikiem cesarza i miejscowym przywódcą Gibelinów, aktywnie walczącym z papiestwem; jego syn również zaangażował się w działalność polityczną. Kiedy papież wysłał do Forli swego negocjatora o. Filipa Beniziego (późniejszego świętego) z zadaniem pogodzenia zwaśnionych stron, ten został zakrzyczany, znieważony i wyrzucony z miasta, a pewien zapalczywy młodzieniec uderzył go w twarz. Ojciec Benizi spokojnie nadstawił drugi policzek i pomodlił się w intencji napastnika - którym był Peregryn Laziosi.

     Wydarzenie to zrobiło na młodzieńcu ogromne wrażenie. Pokora, dobro, cierpliwość o. Beniziego wstrząsnęły Peregry-nem i spowodowały jego przemianę. Poczuł żal i wyrzuty sumienia. Objawiła mu się Matka Boża, która poleciła mu, aby udał się do Sieny i tam wstąpił do zakonu serwitów. Jednym z twórców zakonu i jego wybitnym przedstawicielem był właśnie o. Filip Benizi. W Sienie Peregryn przebywał kilka lat, a po zakończeniu nauki i otrzymaniu święceń został skierowany do swego rodzinnego miasta. Tam o. Peregryn Laziosi z wielką gorliwością rozpoczął pracę duszpasterską. Poświęcił się jej całkowicie, żyjąc w ciszy i samotności. Podobno nie siadał przez 30 lat!

     Miał już 60 lat, gdy na jego nodze pojawiła się dziwna rana. Nie pomagały na nią żadne lekarstwa ani zabiegi. Lekarze byli bezradni. Rak powiększał się, atakując coraz mocniej, uszkadzając kości. W końcu pozostało tylko jedno wyjście -amputacja. W przeddzień operacji o. Peregryn dowlókł się do klasztornej kaplicy. W żarliwej modlitwie przed wizerunkiem Ukrzyżowanego prosił o uzdrowienie. I nie zawiódł się. W nocy, we śnie, objawił mu się Pan Jezus, który zszedł z krzyża i dotknięciem wyleczył jego nogę. Gdy rano do chorego przyszedł lekarz, by przygotować go do operacji, stwierdził, że noga jest całkowicie zdrowa i sprawna. Po ranie nie pozostał nawet ślad.

     Ojciec Peregryn zmarł 1 maja 1345 roku w Forli. Niemal natychmiast zaczął się też rozwijać jego kult, ale dopiero 27 grudnia 1726 roku papież Benedykt XIII kanonizował o. Peregryna Laziosiego. Jego święto przypada 1 maja, niektóre źródła podają 30 kwietnia. Czczony jest jako patron chorych na raka.

MODLITWA DO ŚW. PEREGRYNA

     O święty Peregrynie, ty, którego zwano "potężnym" i "cudownym pracownikiem" z powodu licznych cudów, jakie otrzymywałeś od Boga dla tych, którzy uciekali się do ciebie. Przez tak wiele lat znosiłeś na swym własnym ciele chorobę rakową, która niszczy samą istotę naszego jestestwa, i który uciekłeś się do Źródła wszelkiej łaski, gdy człowiek był już bezsilny. Zostałeś wyróżniony wizją Chrystusa, który zszedł z krzyża, by Cię uzdrowić. Proś Boga i Matkę Bożą o uzdrowienie dla tych chorych, których powierzamy tobie... Wsparci w ten sposób przez twe potężne wstawiennictwo, będziemy śpiewać Bogu, teraz i na wieki, pieśń wdzięczności za Jego wielką dobroć i miłosierdzie. Amen
Zbigniew Urbańczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

8 stycznia 2012


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Chora : 08.06.2018, 16:40
 Św. Peregrynie uproś mi łaskę uzdrowienia z ciężkiej choroby.
 Agnieszka: 12.03.2018, 11:26
 Swiety Peregrynie prosze Cie o uzdrowienie mojego Tatusia.
 smutna: 23.10.2017, 22:10
 sw pelegrynie prosze o uzdrowienie mojego tatusia
 Aldona: 21.10.2017, 21:17
 Święty Peregrynie,proszę o uzdrowienie mojego Tatusia Ryszarda,a także Wiesławy i o pocieszenie Katarzyny.
 Joanna: 17.08.2017, 17:18
 Św Peregrynie proszę Cię o zdrowie dla mojej córeczki.
 ZONA: 25.07.2017, 00:39
 SW PERYGRYNIE BLAGAM UZDROW MOJEGO MEZA pozwol nam cieszyc jego obecnoscia pozwol nam byc razem prosze wysluchaj mnie spraw aby wyzdrowial prosze z calej duszy
 Niko: 09.07.2017, 01:17
 Proszę o modlitwę i uzdrowienie dla Taty Władzia.
 Anna - Poznań: 16.06.2017, 16:52
 Dobry Bóg uzdrawia zawsze duszę i ciało. Dziękuję za wszystkie uzdrowienia z choroby nowotworowej . Dziękuję za uzdrowienie Geni , za bardzo dobre wyniki. Niech Bóg będzie uwielbiony. Św. Peregrynie wstawiaj się za tymi, którzy Ciebie o to proszą na większą chwałę Boga.
 Anna - Poznań: 29.05.2017, 17:28
 Wszystkich chorych oddaję Matce Bożej prosząc Ją by razem z św. Perygrynem prosiła o łaskę uzdrowienia . Czy pragniesz takze się nawrócić ? przemienić swoje życie? Św. Perygrynie, Patronie chorych na raka módl się za nami.
 Córka: 01.05.2017, 01:44
 Św. Peregrynie, błagam Cię o cud uzdrowienia dla mojej mamy, która walczy z rakiem. Przeszedłeś i przecierpiałeś podczas swego życia tak wiele, jednak Twoja wiara nie słabła, a wręcz się umacniała. Proszę Cię o taką moc wiary dla mojej mamy, by udało jej się wygrać tę walkę z rakiem i by się nie poddawała, aby tak samo jak Ty wierzyła. Błagam Cię całym swym sercem, by doznała cudu uzdrowienia. Amen.
 Bartłomiej: 06.04.2017, 21:43
 Święty Peregrynie pokornie błagam wyproś u Boga łaskę zdrowia dla mojej żony i matki trzech córek Joanny, która choruje na nieoperacyjnego guza mózgu. Proszę pomóż naszej rodzinie w tym trudnym okresie. Spraw jeżeli to możliwe by radio i chemio terapia przyniosły oczekiwany efekt.
 Bozena: 29.01.2017, 08:10
 Swiety Peregrynie blagam o wstawiennictwo do Boga za mojeo chorego tate.przymnoz wiare w mojej rodzinie.Przepraszamy Ciebie Ojcze i blagamy o laske zdrowia dla calej rodziny.
 X: 27.01.2017, 22:04
 Proszę Cię św Peregrynie niech stanie się cud i daj zdrowie mojej kochanej cioci która dzielnie walczy daj jej siłę i wiarę w cud wyleczenia wysłuchaj mnie
 Magda: 16.01.2017, 14:58
 Sw Peregrynie proszę o łaskę uzdrowienia dla mojej mamy Marianny aby wytrwała w walce o zdrowie i pokonała raka watroby który jest jako wznowa.Błagam o cud.Amen
 Renata: 14.01.2017, 19:24
 Swiety Peregrynie proszę Cie o dar uzdrowienia dla pani Ewy.
 jolkor: 10.01.2017, 15:14
 Święty Peregrynie- proszę Cię o modlitwę wstawienniczą za mojego bratanka Bartka- chorego na chłoniaka . Oby dobry Bóg przywrócił mu łaskę zdrowia.
 Krzysztof: 15.12.2016, 22:23
 Ukochany Święty Peregrynie proszę Cię i błagam o moje uzdrowienie. Zapraszam Cię do mojego życia. Proszę także o Twe błogosławieństwo. Słodkie Serce Świętego Peregryna Ufam Ci i w Tobie pokładam nadzieję.
 Izabela: 09.12.2016, 13:18
 Święty Peregrynie! Za wszystko przepraszam i za wszystko dziękuje. Błagam o łaskę uzdrowienia dla mnie z raka i wstawiennictwo do Boga Ojca Wszechmogącego i Ducha Swiętego. Bóg jest Wielki i Wszystko możę. Wierzę w Jego Moc. Izabela
 Dzieci: 24.11.2016, 21:25
 Św. Peregrynie wszyscy Aniołowie Święci prośmy o pomoc siły z walką w chorobach oręduj za nami zawsze trudnych chwilach .Chwała Panu.
 Bernadetta: 19.11.2016, 23:14
 Sw.Pelegrynie modl sie za bernadette zeby wyszla z choroby nowotworowej za mame zosie ktora jest chora bo ma guza na plucu i cukrzyceza mojego ojca jozefa ktory ma chore serce oczy blagam pomoz nam wyzdrowiec SW.Pelegrynie
 
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej