Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Jak wędrować z dziećmi?

     Wymarsz trzeba zaplanować wcześnie rano. Najlepiej zaraz po śniadaniu. Można zresztą ustalić z kierownictwem kolonii, że wyruszająca na wycieczkę grupa otrzymuje śniadanie o pół godziny wcześniej od pozostałych.

     Przy kilkudniowej wycieczce tak należy podzielić odcinki trasy przypadające na poszczególne dni, ażeby przybyć na miejsce nie później niż około godziny 16. Wtedy bez pośpiechu można rozłożyć biwak, przygotować posiłek, odpocząć, zwiedzić to co zostało zaplanowane, nawiązać kontakt z miejscową ludnością lub poświęcić czas na gry i zabawy ruchowe czy ognisko. Tempo marszu należy dostosować do możliwości najsłabszego piechura. Zależnie od terenu i wieku uczestników powinno ono wahać się w granicach od 3 do 5 km na godzinę. Długość dziennych tras uzależniona jest od wieku dzieci. Dla jedenastolatków nie powinny być dłuższe niż 10 km, szesnastolatki mogą przebywać dziennie do 18 km. Obciążenie uzależnione jest od wieku i płci, wynosi dla chłopców od 4 do 8 kg, zaś dla dziewcząt - od 3 do 5 kg. W terenach podgórskich marsz dzienny wynosić może od 3 do 5 godzin.

     Po kilkunastu minutach marszu zatrzymujemy się, by poprawić i dopasować ekwipunek. Potem co godzinę robimy krótkie 10-minutowe odpoczynki. To nic, że po przejściu pierwszego odcinka trasy nikt nie będzie czuł zmęczenia i wszyscy będą chcieli iść dalej. Trzeba dzieci czymś zaciekawić, zwrócić ich uwagę na coś interesującego, by zatrzymały się, odpoczęły chwilę, ewentualnie napiły się czegoś.

     Przyzwyczajamy, że w czasie marszu nie należy pić ani spożywać posiłków. Przez cały czas wędrówki staramy się utrzymać mniej więcej równomierne tempo. Około południa należy zrobić dłuższą, co najmniej godzinną przerwę przeznaczoną na drugie śniadanie. Na odpoczynki, zwłaszcza te dłuższe, wybieramy ładne widokowo miejsca.


KM   


Czechy, Praga Czechy, Praga
Mapa drogowa Czech w skali 1:500 000, plan Pragi w skali 1:16 000 i plan komunikacji praskiej 1: 150 000. Zawiera także spis miejscowości i ulic... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej