Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Obraz Matki Bożej Pajęczańskiej

     Pajęczno to małe miasteczko w województwie łódzkim, 45 km od Częstochowy. Przebiegał tędy średniowieczny trakt handlowy, wiodący z Wrocławia na Ruś. Pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych o tej miejscowości pochodzi z 1154 r.

     Wyjątkowość tej starożytnej osady nierozerwalnie jest związana z wiekowym obrazem Matki Bożej. Jego pochodzenie nie jest znane. Prawdopodobnie obraz ten przekazał kościołowi parafialnemu arcybiskup gnieźnieński Fulko w drugiej połowie XIII w. Obraz ten od najdawniejszych czasów słynął licznymi cudami, o czym świadczą chociażby liczne wota.

     Lata II wojny światowej to czasy tragiczne. Dla wielu ludzi był to czas cierpienia i życia w obliczu śmierci. Był to również czas prób i sprawdzianów wyznawanej wiary i przynależności do Bożej Rodziny.

     Dla obrazu Matki Bożej Pajęckiej lata wojny były bardzo trudne. Jednak o jego bezpie czeństwo troszczyli się maryjni rycerze.

     6 października 1941 r. ks. proboszcz Aureliusz Chwiłowicz i ks. Władysław Adamus zostali aresztowani i wywiezieni z parafii. Kościół parafialny przeznaczono na więzienie dla Żydów, a potem na warsztaty stolarskie. Pozostawienie obrazu Matki Bożej w kościele było ryzykowne, gdyż gestapowcy wywozili z Polski liczne dzieła sztuki. W nocy 24 lipca 1942 r. ojciec mój, Antoni Durys, wyniósł potajemnie obraz wraz ze srebrną sukienką i srebrnymi ramami. Ukrył go w naszym domu, gdzie otoczony był czcią i miłością. Wraz z obrazem wyniesione również zostały naczynia liturgiczne i cenny sztandar.

     W 1943 r. gestapowcy przeszukiwali nasze mieszkanie. Obraz w czasie rewizji znajdował się w szafie. Przeszukujący Niemiec nie zauważył go. Na strychu znajdowały się naczynia liturgiczne i rozwieszony na drążku sztandar z napisem „Polska powstała, by żyć". Gestapowcy uznali wejście na strych za zbyt niebezpieczne i zrezygnowali z jego przeszukania. Gdyby w tym dniu znaleziono chociaż jeden z przechowywanych przedmiotów, cała nasza rodzina zostałaby rozstrzelana, a w najlepszym przypadku znalazłaby się w obozie koncentracyjnym.

     W miesiącach letnich 1944 r. władze hitlerowskie przypomniały sobie, że w kościele parafialnym w Pajęcznie znajdował się cenny obraz religijny i rozpoczęły jego poszukiwania. Wówczas mój tata wraz ze swoim zaufanym znajomym, Wacławem Popielem, w nocy z 6 na 7 sierpnia ukryli obraz na miejscowym cmentarzu.

     Był to już ostatni moment dla ukrycia obrazu, ponieważ gestapo z Wielunia podejmowało wszelkie starania, by go odnaleźć. Pod koniec wojny obraz wrócił do naszego domu. Po wyzwoleniu 4 marca 1945 r. w uroczystej procesji został on przeniesiony do kościoła parafialnego w Pajęcznie. Odtąd znajduje się na starym miejscu, otoczony czcią parafian.

Janina Kucharska

Rycerz Niepokalanej
Kwiecień 2002   


Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej