Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ośrodek św. Maksymiliana w Oświęcimiu - Harmężach

      Myśl założenia domu zakonnego przez franciszkanów w Oświęcimiu stała się bardziej konkretna dopiero po kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego w 1982 r. Władze zakonne wraz z kościelnymi diecezji krakowskiej doszły do wniosku, że istnieje możliwość założenia takiego klasztoru we wsi Harmęże, która była częścią parani Brzezinka. Ważny przy tym był fakt, że Harmęże w czasie drugiej wojny światowej stanowiły podobóz w stosunku do obozów w Oświęcimiu i Brzezince.

      Tutaj pracowali ciężko więźniowie i tu ginęli. Tu przywożono także prochy ich spalonych ciał i rozsypywano je po polach. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że na tych polach pracował, cierpiał i modlił się Św. Maksymilian. Miejsce to zatem jest uświęcone przez cierpienie i śmierć wielu ludzi oraz związane z całą tragiczną historią Oświęcimia. W związku z tym postanowili franciszkanie założyć w Harmężach ośrodek dla uczczenia męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana w Oświęcimiu i dla szerzenia jego duchowości, a w tym idei zdobycia całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną. Zakupili działkę pod przyszłe zabudowania ośrodka i dom dla tymczasowego zamieszkania zakonników. Równocześnie gromadzili materiał na budowę, która miała obejmować kościół, klasztor i dom pielgrzyma.

     W 1990 r. nastąpiła erekcja klasztoru i ustanowienie parafii pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej. W miesiącach letnich rozpoczęto budowę kościoła, a w grudniu odprawiono już Msze św. w jego dolnej części.

     Obecnie po prawie trzech latach prac stoi kościół średniej wielkości w stanie surowym. W swojej konstrukcji posiada on elementy tradycyjne i nowoczesne. W stylizowanej wieży zostaną umieszczone trzy dzwony z następującymi imionami: Matka Boża Oświęcimska, Św. Maksymilian Kolbe, Franciszkanie-Męczennicy i Ofiary wojen. Nabożeństwa odprawiają się w kościele dolnym, a w górnym prowadzone są dalsze prace. Planujemy w tym roku poświęcić kościół z okazji 52 rocznicy osadzenia o. Kolbego w obozie w Oświęcimiu.

     Przy kościele jest kilka sal. W jednej z nich znajduje się wystawa poświęcona św. Maksymilianowi pt. Idea i czyn. Natomiast w dolnym kościele umieszczono dwie dalsze ekspozycje: jedna - to linoryty M. Kościelniaka pt. Historia 78 dni jednego życia, druga - to zestaw dziewięciu rzeźb A. Kruczały z Andrychowa, ukazujący los więźniów w obozie, a w tym o. Kolbego.

     Ośrodek św. Maksymiliana w Harmężach posiada cenną pamiątkę z obozu w Oświęcimiu. Jest to figurka Niepokalanej, zwana "Matką Bożą Oświęcimską" lub "Matką Bożą zza drutów" o wysokości 17,5 cm, wyrzeźbiona przez Bolesława Kupca z Poronina, więźnia obozowego nr 792. Figurka ta wydostała się z obozu i dotarła do ks. Władysława Grohsa, wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. W 1977 r. ofiarował on ją klasztorowi w Niepokalanowie. Z kolei została ona przekazana ośrodkowi franciszkańskiemu w Harmężach. Dla celów kultu sporządzono jej kopię z drzewa lipowego w dużym powiększeniu, a mianowicie o wysokości 1,15 m i ustawiono w bocznym ołtarzu dolnego kościoła. O historii tej figurki pisał "Rycerz Niepokalanej" polski (2/1984) i rzymski (12/1991) oraz inne czasopisma i prasa. Matka Boża Oświęcimska cieszy się czcią wiernych miejscowych oraz coraz większym zainteresowaniem ludzi, którzy tutaj przybywają indywidualnie czy też w grupach.

     Wspólnota klasztorna w Oświęcimiu-Harmężach, która liczy na razie trzech zakonników, zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności za powierzone jej zadanie. Chce ona żyć duchem franciszkańsko-maryjnym, jak wskazywał św. Maksymilian, a w przyszłości coraz bardziej otwierać się na podjęcie zadań Kościoła. Zamierza to czynić przez wstawiennictwo Niepokalanej Matki Chrystusa, która współcierpiała u stóp Krzyża za ludzi, również za tych na Kalwarii naszych czasów - w Oświęcimiu i Brzezince, i z nimi szła wówczas oraz idzie też dziś przez świat, ukazując drogi Boga i pośrednicząc zarazem w rozdawnictwie Jego darów.

O. Florian Szczęch OFMConv

Rycerz Niepokalanej
Maj 1993   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej