Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Krymskie osobliwości

Jaskółcze Gniazdo, Nowy Świat i "Wyspa skarbów", czyli...

     To miejsce jest wyjqłkowo urokliwe i niezwykłe. Nic dziwnego, że kręcono tu m.in. filmy "Wyspa skarbów" czy "Piraci XX wieku". Jaskółcze Gniazdo, Nowy Świat - to tylko niektóre atrakcje Półwyspu Krymskiego. Zapraszam Was dziś na wycieczkę po Krymie...

     Wycieczka na Krym to fascynująca przygoda zarówno dla tych lubiących historię i kulturę innych narodów, jak i dla tych, którzy lubią wypoczynek na plaży i morskie kąpiele. Na Krymie mamy wyjątkowe zróżnicowanie klimatyczne: na południe od Gór Krymskich nad samym morzem panuje klimat subtropikalny, na wybrzeżach: wschodnim i zachodnim - śródziemnomorski, a w głębi lądu - stepowy. Klimat i krajobraz okolic Jałty i Ałuszty często porównuje się z Lazurowym Wybrzeżem, tyle że bez Francuzów.

     Półwysep Krymski położony między Morzem Czarnym i Azowskim ze względu na swoją strategiczną lokalizację był przez wieki w centrum zainteresowania mieszkających na tych terenach ludów. Urokliwe miejsce, idealnie nadające się na wakacyjny wypoczynek przeżywa dziś oblężenie głównie turystów z Rosji i Ukrainy. Turyści z Zachodu, przyzwyczajeni do komfortowych warunków, wolą wybrać modną ostatnio Chorwację, Hiszpanię, Tunezję czy Egipt. Tradycyjnie już wyjeżdżamy do Francji, Włoch, Grecji czy Portugalii.

     Kierunek wschodni nie jest modny, a szkoda. Krym, należący do Ukrainy, ale posiadający autonomię, to piękne miejsce, które w niczym nie ustępuje urokiem najsłynniejszym zachodnim kurortom. Góry, idealnie czyste i ciepłe Morze Czarne, ceny znacznie niższe niż w krajach zachodnich -to atuty Krymu. Jedyne, co może martwić turystę przyjeżdżającego do tego zakątka świata, to gorsza niż gdzie indziej infrastruktura. Wynika to głównie ze skomplikowanej sytuacji politycznej i ekonomicznej półwyspu.

     Trochę historii

     Niegdyś mieszkańcami Krymu byli m.in. Scytowie, Sarmaci, Goci, Hunowie. W X wieku część półwyspu wchodziła w skład księstw ruskich. W XIII wieku wraz z wojskami Złotej Ordy na Krym przybyły plemiona tatarskie, które w 1443. utworzyły odrębne państwo. Krajem rządził chan, który zasiadał w Bakczysaraju, ówczesnej stolicy tej części świata. Rosja, wciąż dążąc do podporządkowania sobie Krymu, dokonała tego w 1783 r., kiedy chanat krymski stał się jej częścią. Półwysep pozostał jednak spornym terenem.

     O Krym toczyły się kolejne wojny rosyjsko-tureckie, tam rozegrały się wielkie walki obronne przeciwko Niemcom w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Stalin postanowił oczyścić Krym z Tatarów. Deportował ich do innych republik ZSRR, skąd przez blisko 50 lat nie mieli prawa powrotu. Dziesięć lat temu Tatarzy otrzymali zgodę na powrót. Od tego czasu na Półwysep Krymski powróciło blisko 250 tys. Tatarów. Zaczęły powstawać tatarskie szkoły, meczety i domy. Niepokoje społeczne podsyca wątpliwy status republiki autonomicznej. W 1954 r. Rosja podarowała Krym Ukrainie. Wówczas jednak obie republiki tworzyły Związek Radziecki. Dziś Krym, gdzie mieszka 80 proc. Rosjan i nadal drugim obowiązującym językiem jest rosyjski, należy do Ukrainy. Część mieszkańców optuje wręcz za powrotem do Rosji. Z kolei sprowadzający się na ziemie swoich przodków Tatarzy marzą o nowym państwie tatarskim. Sytuacja jest trudna i zagmatwana przez historię. Ta niepewna przyszłość sprawia, że kapitał zagraniczny boi się inwestować, a Krym coraz bardziej ubożeje, mimo niewątpliwych atutów tego regionu.

     Jaskółcze Gniazdo

     Na Krymie nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Najczęściej półwysep ten kojarzy nam się z Jałtą, największym kurortem, który latem staje się prawdziwym sercem Krymu. Kojarzymy także port w Sewastopolu i miasto Symferopol. Jałta słynie ze swoich sanatoriów, leczniczego powietrza i przepięknych zakątków. Odbywają się tam festiwale, koncerty, regaty. Niedaleko na wysuniętym cypelku mieści się słynne Jaskółcze Gniazdo, budowla przypominająca średniowieczny zamek. To najbardziej charakterystyczny symbol Krymu. Często figuruje na mapach i planach półwyspu. Tam fotografują się wszyscy odwiedzający te okolice turyści. Mieści się tu dziś włoska restauracja.

     Trzy kilometry od Jałty znajduje się Iivadia, letni pałac cara Mikołaja, gdzie decydowano o powojennych granicach Europy. Tu odbyła się słynna konferencja jałtańska. W lutym 1945 r. spotkali się tu przywódcy trzech alianckich mocarstw: Stalin, Roosevelt i Churchill. Każdy z przywódców miał do dyspozycji inny pałac, ale obrady odbywały się w miejscu, gdzie mieszkał prezydent Roosevelt. Dziś mieści się tu poświęcone mu muzeum. Między Symferopolem a Sewastopolem leży Bakczysaraj, dawna siedziba chana tatarskiego. Dwór chański zachował się tam w doskonałym stanie. Oprócz budynków mieszkalnych - w tym pomieszczenia haremu, gdzie znajduje się słynna fontanna łez opisana przez Puszkina i Mickiewicza -kompleks stanowi meczet, cmentarz i mauzoleum. Kilkaset metrów dalej jest druga świątynia muzułmańska.

     Szampan w jaskini

     Wizyta w Sudaku i Nowym Świecie to obowiązek podczas pobytu na Krymie. Te dwie miejscowości położone w południowo- Słynne piwnice win księcia Galicyna wykute w skałach - wschodniej części półwyspu oddalone są od siebie zaledwie o 15 minut jazdy autobusem. Sudak to typowy nadmorski kurort Oferuje turystom góry, plaże, morze oraz niezliczone wycieczki do okolicznych miejscowości. Kiedy jednak usiądziemy na plaży, widok jest niezapomniany. Z obu stron możemy podziwiać góry. Z prawej strony na wysokim wzgórzu wznosi się wspaniała twierdza wybudowana na skale u wejścia do średniowiecznego portu, tzw. Genueńska KrieposŁ Wzniesiono ją w XIV wieku i do dziś zachowała się w świetnym stanie. Na jej terenie znajduje się meczet tatarski. W tamtym czasie Sudak był jedną z głównych faktorii handlowych Genui w handlu czarnomorskim. Już wcześniej był on jednym z ważniejszych portów Morza Czarnego, które przez jakiś czas nazywano nawet Morzem Sudackim.

     Zaledwie o 15 minut jazdy autobusem od Sudaka leży miejscowość Nowy Świat Już sama podróż przyprawić może nas o zawrót głowy. Przejeżdżamy bowiem obok Genueńskiej Krieposti, a następnie krętą, górską drogą tuż nad brzegiem Morza Czarnego. Widoki są niezapomniane: morskie głębiny, skały, zieleń, błękitne zatoki. Nic dziwnego, że ni właśnie na Krymie, w Nowym Świecie kręcono wiele scen popularnych filmów m.in. "Hrabia Monte Christo", "Człowiek Amfibia", "Piraci XX wieku" czy "Wyspa skarbów". Podziwiać możemy górę Sokół i Koba-Kaja. We wnętrzu tej drugiej znajdują się lochy z leżakującymi kiludzięsięcioma butelkami słynnego szampana krymskiego. Winnice i produkcję pierwszego w Rosji szampana założył tu prawie dwieście lat temu książę Galicyn, a obecna produkcja jest praktycznie w całości sprzedawana do Niemiec. Do dziś produkuje się tu znakomitego szampana, a także różnego rodzaju wina.


Agnieszka Bialik


   

Wasze komentarze:
 asia: 13.04.2008, 15:36
 bylam widzialam boskooooooooo
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej