Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trzy żywioły: woda, piasek i wiatr w Słowińskim Parku Narodowym

W Polsce obok 125 parków krajobrazowych (na terenie diecezji pelplińskiej są to: Park Krajobrazowy: Tucholski, Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski), istnieje ponad 20 parków narodowych. Są to m.in. : Babiogórski, Białowieski, Biebrzański, Bieszczadzki, Drawieński, Gorczański, Kampinoski, Tatrzański, Wielkopolski, Wigierski i Woliński.

Obszar parku narodowego nie może być mniejszy niż 1000 ha. Nadto musi się wyróżniać szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi o charakterze naturalnym. Teren taki musi podlegać ochronie ze względów naukowych, kulturalnych i estetycznych. Nie prowadzi się w nim żadnej działalności gospodarczej, jest natomiast udostępniony do zwiedzania i odpoczynku.

Najstarszym w Polsce jest Białowieski Park Narodowy założony w 1947 roku, a największym jest Park Biebrzański o powierzchni 59 233 ha. Wszystkie parki narodowe w Polsce obejmują łącznie zaledwie 0,8 proc. powierzchni kraju- Już w 1945 roku we wrześniu, podczas pierwszego po wojnie zjazdu Państwowej Rady Ochrony Przyrody zrodziła się idea powołania Słowińskiego Parku Narodowego, nazwanego wstępnie "kaszubskim".

Autorem projektu był prof. Władysław Szafer. W 1959 roku zaproponowano obecną nazwę parku, wywodzącą się od kaszubskiego plemienia Słowińców, zamieszkujących dawniej te tereny. Słowiński Park Narodowy został powołany 1 stycznia 1967 roku jako jedenasty z kolei i trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce. Leży on całkowicie na terenie obecnej diecezji pelplińskiej. Obejmuje Mierzeję Słowińską od Rąbki do Rowów (32 km wzdłuż Bałtyku). Jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce.

Siedzibą dyrekcji parku była początkowo Łeba, a następnie od 1969 roku Smołdzino, gdzie znajduje się do dziś. Pierwszym dyrektorem i jednocześnie autorem pierwszego przewodnika po parku był Stanisław Tyszecki. Natomiast do wszechstronnego rozwoju parku i nadania mu rangi obiektu badań naukowych przyczynił się dr inż. Jan Wróbel, dyrektor parku w latach 1968-1980.

Na niewielkim obszarze Mierzei Słowińskiej wzdłuż Bałtyku sąsiadują z sobą morze, jeziora, szczególnie Łebsko i Gardno, rzeki Łeba i Łupawa, wydmy, lasy, torfowiska i łąki, tworząc urozmaiconą mozaikę środowiska. Unikatową cechą tego parku są ruchome wydmy. Silne wiatry, wiejące najczęściej z północy i z północnego zachodu wywierają największy wpływ na konfigurację ruchomych wydm. Przewiewanie piasku i ruch wydm narasta w okresie jesienno-zimowym. Piasek wynoszony jest z dna Bałtyku w wyniku działalności transportowej fali i prądów morskich. Ławica Słupska zanurzona na głębokość 14-16 m jest rozmywana, a fale niosą materiał ku brzegowi. Gromadzi się on - jak podaje Marek Ostrowski i Ewa Simonides w serii wydawniczej Polskie Parki Narodowe - w postaci trzech do czterech wąskich, niezależnych ławic piasku, ułożonych równolegle do brzegu, zwanych rewami. Rewa najbliższa brzegowi wynurza się w postaci piaskowego grzbietu, czyli tzw. kosy, wystającej ponad poziom lustra wody. Przelewająca się przez wynurzoną kosę woda przenosi materiał ku brzegowi plaży. Corocznie na każdy kilometr plaży w tym rejonie wiatr wynosi około 37 000 ton piasku, który przenoszony jest w głąb lądu. Jest to największy w Europie obszar piasku nie utrwalony roślinnością.

Wędrujące góry piasku pochłaniają wszystko, co spotkają na swej drodze. W trakcie wzajemnego ocierania się ziaren piasku powstaje charakterystyczny dźwięk. Jest to śpiew wydmy. Cała zaś przyroda na obszarze parku od lat funkcjonuje rytmem nie zakłóconym przez człowieka.

Ciągnące się wzdłuż mierzei wydmy to Białe i Sowie Góry. Są widoczne nawet z kosmosu a w okolicy ze wzniesienia Rowokół (115 km) w Smołdzinie. Najbardziej popularną z wydm jest Łącka Góra (41 km). Jej nazwa pochodzi od wioski Łączki zasypanej przez czoło masy piasków w XVIII wieku i spoczywającej do dziś pod ich zwałami. Wydmy posuwają się po Mierzei Łebskiej z zachodu i z północy na wschód, z prędkością od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku. Tak zostały zasypane wioski Chusta, Łeba i Łączki, uprawne pola, łąki i lasy. Na naszych oczach wydmy zasypująkolej- ne partie lasów i jezior. Są areną ciągłej walki życia z wiatrem i piaskiem.

Znany poeta Franciszek Fenikowski tak oto zapamiętał wędrujące piaski:

W dzień tu fale wzdymają się piasku, sosny - leśne rozbitki - w nich toną, z wydm topieli w bezlitosnym blasku gałęziami wołają czerwono ".

Bogata jest flora (ponad 800 gatunków roślin) i fauna (144 gatunki ptaków zakładających tu gniazda) parku. W jeziorach występuje 40 gatunków ryb. Do najliczniejszych ptaków lęgowych należy mewa śmieszka, której w parku jest około 20 tys. par. Jest również stanowisko orła przedniego.

Liczba turystów zwiedzających Park Słowiński od kilku lat przekracza pół miliona. W trosce o przyrodę parku i wygodę turystów zorganizowano komunikację wózkami elektrycznymi na trasie Rąbka do dawnej niemieckiej wyrzutni rakietowej oraz rowerami aż po same wydmy. Na terenie parku oznakowano kilka szlaków turystycznych, których łączna długość wynosi około 150 km. Dwa główne szlaki, północny (czerwony około 40 km) i południowy (żółty około 28 km) biegną równolegle do brzegu morza przecinając wzdłuż cały park. Główną atrakcją pierwszego szlaku są ruchome wydmy, a drugiego - zbiorowiska roślinne ciągnące się wzdłuż południowego brzegu jeziora Łebsko oraz skansen - Muzealna Zagroda Słowińców w Klukach - założony w 1963 r. Warto również odbyć wycieczkę łodzią o napędzie gazowym przez jezioro Łebsko, z Łeby do wieży widokowej w Klukach.

Słowiński Park Narodowy, uznany za tzw. rezerwat biosfery, ma ciągle wielką dynamikę przekształceń. Sprawiają to trzy żywioły: woda, piasek i wiatr. Za trzysta lat - przyjmując obecną prędkość zarastania jeziora Łebsko, to trzecie co do wielkości jezioro w Polsce, zmniejszy się o połowę.

A my - dopóki ten czas jeszcze nie upłynął - cieszmy się tym wspaniałym dziełem natury, które daje nam Pan.

Ks. STANISŁAW GRUNT
Pielgrzym nr 223Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej