Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W mieście świętego Mikołaja

Tylko bardzo małe dzieci sądzą, że święty Mikołaj przybywa z Laponii. Naprawdę przecież był biskupem miasta Myra. Nazwa miejscowości pochodzi od dobrze znanej z Nowego Testamentu - mirry, wonnej żywicy używanej zarówno jako lek, jak też i przyprawa.

W mieście świętego Mikołaja

Dzisiaj Myra nazywa się Demre i znajdziemy ją (tu trzeba koniecznie zobaczyć mapę - nieco dokładniejszą-Turcji) około 100 km od Antalyi, dużego, milionowego miasta portoweT go Turcji, jadąc w kierunku Konyi.

Chodząc po Myrze, uświadomiłem sobie najpierw, że w tym mieście zatrzymał się, w drodze do Rzymu, św. Paweł (zob. Dz. 27,5). Już ten fakt nadawał małej przecież miejscowości ogromnego splendoru. A kiedy jeszcze uświadomiłem sobie, że wśród tych krajobrazów, pod tym niebem, tą ziemią chadzał tak sympatyczny biskup jak święty Mikołaj, to naprawdę się cieszyłem.

Ten święty kierował tu Kościołem na przełomie III i IV wieku. I od tamtego czasu aż do dziś, kto tylko znajdzie się w Myrze, zmierza w jednym kierunku: do bazyliki św. Mikołaja.

Świątynia, którą dzisiaj oglądamy, została zbudowana przez Bizantyjczykówjuż po śmierci świętego; chciano nią uczcić niezwykłego człowieka. Budowla była kilkakrotnie przebudowana i mało przypomina tamtą, z IV wieku. Jednak miejsce pozostało to samo i duch patrona króluje tu niezmiennie.

W prawej, bocznej nawie, znajduje się miejsce, gdzie było złożone po śmierci ciało biskupa. Dzisiaj pozostał tylko fragment grobowca, bo relikwie, które znajdowały się tu przez 600 lat, zostały w 1087 roku ukradzione przez kupców włoskich i przeniesione do Bari. Paradoksalnie fakt ten przyczynił się do rozpowszechnienia kultu Świętego. Resztki, które pozostały, można dziś oglądać w muzeum w Antalyi.

Jak wiemy nie ma dziś w Myrze chrześcijan. Dlatego raz tylko w roku, dokładnie 6 grudnia, organizowane są uroczystości ku czci świętego biskupa Mikołaja. Ich punktem kulminacyjnym staje się rozdawanie podarunków wszystkim obecnym na uroczystościach dzieciom.

Przed bazyliką, w pięknym ogrodzie, postawiono pomnik świętego Mikołaja, wykonany z pomalowanego na czarno włókna szklanego. Do biskupa (widzimy to na zdjęciu) tuli się trójka dzieci, a święty trzyma w dłoniach kosz pełen prezentów. Zauważyłem, że przy tej figurze rodzice chętnie robią zdjęcia swoim dzieciom, które wchodzą na postument pomnika i zapełniają sobą - jakby zaplanowaną przez rzeźbiarza - pustą przestrzeń.

"Stań tam, na górze. Zrobię ci zdjęcie, żebyś zapamiętała, że każdy człowiek ma w życiu swojego świętego Mikołaja i każdy też powinien mieć ludzi, dla których sam stanie się świętym Mikołajem..."

Takie pouczenie posłyszałem z ust młodej francuskiej mamy. Kierowała je w stronę swojej dość rozbrykanej pociechy.

Wydawało mi się to pouczenie warte zapamiętania.

Ks. WIESŁAW MERING
Pielgrzym nr 234Wasze komentarze:
 Beata: 28.12.2022, 09:50
 Św Mikołaju w Nowym Roku życzę sobie wysokiej wygranej w lotto
 marzena aneta: 06.12.2022, 20:33
 Święty Mikołaju kocham Cię dziękuję Święty Mikołaju módl się za nami dziękuję Święty Mikołaju proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święty Mikołaju proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyła w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Romuald z Camaldoliśw. Romuald z Camaldoli

Modlitwa do św. Romualda z CamaldoliModlitwa do św. Romualda z Camaldoli

Modlitwa do św. Gerwazego i ProtazegoModlitwa do św. Gerwazego i Protazego

Cudowna modlitwa do Maryi o łaskęCudowna modlitwa do Maryi o łaskę

Nie mogę skupic się na Mszy. Jestem gdzie indziej tzn. duchemNie mogę skupic się na Mszy. Jestem gdzie indziej tzn. duchem

Przychodnia online a recepty. Jak wygląda proces wypisywania i realizacji?Przychodnia online a recepty. Jak wygląda proces wypisywania i realizacji?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej