Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu w Rzymie

Kościół św. Cecylii

Z szerokiej tętniącej życiem alei Trastevere wchodzimy w plątaninę zatybrzańskich zaułków, pełnych średniowiecznych i późniejszych domów, gdzie znajduje się bazylika św. Cecylii.

Przez monumentalną, barokową bramę zaprojektowaną w 1725 roku przez Ferdinanda Fugę, również twórcę fasady, wchodzimy na dziedziniec ukwiecony kolorowymi klombami. Wśród nich ustawiony jest ogromny, marmurowy wazon z epoki cesarstwa rzymskiego, stanowiący główną część fontanny.

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu w Rzymie

W głębi dziedzińca znajduje się świątynia będąca przykładem połączenia różnych stylów i odległych od siebie epok. Portyk z XII wieku, który wsparty jest na jońskich kolumnach, poprzedza fasadę. Kościół posiada też piękną romańską dzwonnicę.

Na temat życia św. Cecylii zdania historyków są podzielone, a źródła podają różne daty jej śmierci.

Według jednych zginęła śmiercią męczeńską za czasów biskupa Rzymu Urbana, który działał w latach 222-230 za panowania Aleksandra Sewera. Według innych św. Cecylię zgładzono za Marka Aureliusza lub za Juliana Apostaty. Natomiast fakt, że świętą pochowano na cmentarzu św. Kaliksta każe przyjąć, że zginęła przed IV wiekiem.

Sześćset lat po śmierci św. Cecylii dochodzi do niezwykłego wydarzenia. Zatybrzańska świątynia, mocno nadwerężona wiekiem miała zostać poddana gruntownemu remontowi. Zamierzał tego dokonać opiekun świątyni, kardynał Paolo Sfondrati. W archiwum watykańskim odnalazł list papieża Paschalisa I, w którym przekazuje on opowieść o odnalezieniu ciała świętej Cecylii w katakumbach.


W 1599 roku pod ołtarzem świątyni zostają powtórnie odnalezione szczątki świętej wraz ze szczątkami trzech męczenników. Wiadomość o tym w Wiecznym Mieście rozeszła się błyskawicznie. Każdego dnia do kościoła przybywały tłumy, żeby zobaczyć świętą.

Sw. Cecylia podobno leżała na boku z podgiętymi nogami i z ranami na szyi od cięć katowskiego miecza.

Święta Cecylia po śmierci wyglądała tak, jakby była pogrążona we śnie. Taką ją zobaczył rzeźbiarz Stefano Maderno, który zaraz ją naszkicował. Później na tej podstawie wykonał sugestywną rzeźbę. Umieszczono ją pod głównym ołtarzem, zaś kopia znalazła się w katakumbach św. Kaliksta.

Postacią świętej interesowali się liczni znani malarze jak Dolci, Rubens, Veronese, Rafael, Domenichino i Reni. Ludzie związani z muzyką obierają św. Cecylię za swoją patronkę.

Według tradycji świątynia lub oratorium nad domem, w którym mieszkała święta i Walerian, oddany został testamentem papieżowi. Zbudował go Urban I w 230 roku a przebudował Paschalis I. Następne przeróbki, które zmieniły wystrój kościoła miały miejsce w 1725 i 1823 roku. Antyczne fundamenty i pozostałości widoczne są w podziemiach do dziś. Z prawej nawy świątyni korytarz prowadzi do caldarium, gdzie zachowały się ołowiane rury. Jest to kaplica św. Cecylii. Znajdują się w niej dwa obrazy Guida Reniego, przedstawiające próbę ścięcia św. Cecylii oraz św. Cecylię i Waleriana. W krypcie pod świątynią znajdują się sarkofagi św. Cecylii, Waleriana, Tyburcjusza i Maksyma, a także papieży: Lucjana i Urbana. Stąd schodzi się do odkrytych w latach 1899-1901 pozostałości dużej willi z II i IV wieku z mozaikowymi posadzkami i fragmentami rzymskiej łazienki.

Baldachim nad ołtarzem głównym pochodzi z 1283 roku i jest dziełem Arnolfa di Cambio. W absydzie kościoła znajdują się mozaiki z IX wieku ukazujące świętych: Cecylię, Waleriana, Pawła, Piotra i Agatę. Zostały one wykonane przez mistrzów bizantyjskich. Kaplica Ponzianich ozdobiona jest freskami z XIV wieku ze szkoły umbryjskiej.

W głębi prawej nawy znajduje się kaplica a w niej fresk z XII lub XIII wieku ukazujący scenę znalezienia ciała św. Cecylii.

Warto wiedzieć!

  • W kościele św. Cecylii na uwagę zasługują również dwa grobowce. W jednym pochowany jest zmarły w 1473 roku kardynał Nicolo Forteguerri, grobowiec jest dziełem Mino da Fiesole. Drugi jest dziełem Paola Romano i ukrywa szczątki zmarłego w 1398 roku kardynała Hertforda.
  • Świątynia św Cecylii szczyci się jeszcze jednym wielkim arcydziełem. W chórze benedyktynek przyległym do kościoła klasztorze znajduje się fresk pochodzący z 1291 roku. Jest on dziełem Pietra Cavalliniego i przedstawia Sąd Ostateczny. Cavallini wraz z Giottem należeli do czołowych artystów tzw. prerenesansu. We fresku urzekają postacie aniołów w wysadzanych klejnotami szatach a także Chrystus na tronie i Matka Boża.
  • Dziwne i tajemnicze jest skojarzenie postaci św. Cecylii z muzyką. Powodem podobno było fałszywe zrozumienie jednego zdania z jej życiorysu. Zakładane w XVI wieku i później muzyczne bractwa i towarzystwa uznały ją za swą patronkę, dodając jej imię do swych nazw, m.in. działająca w Rzymie słynna Accademia di S. Cecilia. Z uroczystością św. Cecylii 22 listopada wiązano także muzyczne festiwale, odbywające się od XVI wieku w niektórych krajach Europy.
  • Św. Cecylia została skazana na śmierć przez uduszenie w domowej łaźni, w której przeżyła dwa dni. Dlatego oddano ją pod miecz katowski, lecz przeżyła jego dwa cięcia. Prawo rzymslde zabraniało trzeciego uderzenia mieczem. Święta jednak po dwóch dniach zmarła.
  • Według Akt Męczenników z V wieku św. Cecylię pochowano wraz z jej narzeczonym Walerianem, jego bratem Tyberiuszem oraz Maksymem w jej własnym domu. Inne źródła podają, że spoczęła w katakumbach Kaliksta lub Pretekstata.
  • Księga papieży przyjmuje, że Paschalis I przeniósł jej ciało w 821 roku do katakumb Kaliksta. Inne źródło podaje, że właśnie z katakumb, gdzie je w cudowny sposób odnalazł, przeniósł ciało świętej do wybudowanego na Zatybrzu kościoła. Wraz z ciałem św. Cecylii przeniósł ciała: Waleriana, Tyberiusza i Maksyma. Maksym był katem dwóch braci, ale przejęty ich niezwykłym bohaterstwem nawrócił się, w wyniku czego został ubiczowany na śmierć.

Pytania

  1. Z którego wieku pochodzi znajdujący się w kościele św. Cecylii portyk wsparty na jońskich kolumnach?
  2. Co niezwykłego wydarzyło się w kościele św. Cecylii w 1599 roku?
  3. Kto jest autorem rzeźby św. Cecylii?
  4. Jaki artysta jest autorem fresków zdobiących sklepienie i wnętrze kopuły kościoła Matki Bożej Zwycięskiej?
  5. Czy obecny obraz Madonny znajdujący się w kościele Matki Bożej jest oryginalny?
  6. Kim był Maksym, który został pochowany razem ze św. Cecylią?

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej