Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuaria i miejsca święte na świecie - krótki przewodnik

SANKTUARIUM

Wyraz pochodzenia łacińskiego, zgodnie z sugestią etymologiczną oznacza święte miejsce. Sanktuarium to część kościoła, w której stoi ołtarz lub, w jeszcze większym zawężeniu, miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu - synonim tabernakulum, cyborium. Czasem terminem tym określa się część kościoła zarezerwowną dla duchowieństwa - czyli prezbiterium. W jeszcze szerszym znaczeniu sanktuarium oznacza kościół, budowlę sakralną lub miejsce otoczone szczególnym kultem, o czym świadczyły pielgrzymki wiernych.

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Sanktuaria, jako święte miejsca odnaleźć możemy w wielu religiach, także w wierzeniach ludów prymitywnych i w religiach pogańskich. Związane sa wówczas z miejscami uważanymi za środek ziemi (pępek świata) i są to zazwyczaj obiekty natury jak skała, drzewo, źródło. W religiach pogańskich o zorganizowanym kulcie i systemie wierzeń miejsca te związane są ze świątynią któregoś z bogów, w szczególny sposób wpływających na życie ludzi. Takimi sanktuariami były w starożytnej Grecji Delfy (wyrocznia Apollona) i Epiduar (miejsce święte Asklepiosa, lekarza i uzdrowiciela).

W trzech wielkich religiach Księgi (judaizm, chrześcijaństwo, islam) występuje także kult świętych miejsc, które jednak nie są świętymi w sposób mityczno-naturalny, lecz są uświęcone historycznymi wydarzeniami. W chrześcijaństwie np. miejscem otoczonym kultem może być miejsce pochówku świętego, miejsce ukazania się świętej postaci, lub miejsce cudu. Przede wszystkim miejsca święte związane są z miejscami ziemskiej działalności Jezusa Chrystusa.

CHRZEŚCIJAŃSTWO

Już pierwsi chrześcijanie czcili miejsca, w których Jezus Chrystus przebywał i nauczał. Do tych miejsc - do Ziemi Świętej - podejmowane były pielgrzymki, które dopiero od czasu zwycięstwa Kościoła (edykt mediolański w 313 r.) mogły się odbywać bez przeszkód. Pielgrzymka do świętych miejsc w Ziemi Świętej odbyta przez cesarza Konstantyna I i jego matkę Helenę oraz pielgrzymka św. Hieronima do Syrii i Egiptu spowodowały rozbudzenie i rozpropagowanie tej idei. Pątnicy wędrowali przede wszystkim śladami Chrystusa. W Jerozolimie zwiedzali Jego grób, Kalwarię, Górę Oliwną, w Betlejem - bazylikę Narodzenia. Innymi miejscami świętymi dla chrześcijan stały się miejsca uświęcone przez życie i śmierć męczenników, życie świętych wyznawców, a także przez cuda. Pątnicy okazują cześć także uczniom i prekursorom Chrystusa, nawiedzają groby patriarchów w Hebronie i królów w Betlejem oraz groby sędziów i proroków rozproszone po całej Palestynie.

Do miejsc świętych podążali wierni, aby złożyć Bogu cześć, szukać pomocy, lub spełnić akt pokuty.

Obok ziemi świętej innym ważnym miejscem pielgrzymek stał się Egipt - ze względu na życie monastyczne mnichów egipskich oraz Rzym - ze świętymi grobami m.in. Piotra i Pawła oraz katakumbami. Równolegle powstał nurt pielgrzymek do sanktuariów lokalnych.

Przez pierwszych sześć wieków największe znaczenie jako cel pielgrzymek miała Ziemia Święta. Dopiero w VII wieku, po utracie ziemi palestyńskiej, zagarniętej przez Arabów, wzrasta religijne znaczenie Rzymu jako miejsca grobów świętych.

Oprócz wspomnianych grobów Piotra i Pawła, pielgrzymi odwiedzają rzymski grób św. Wawrzyńca, leżące w pobliżu Rzymu groby Kassjana i Feliksa w Imola i Nola itd.

JUDAIZM

Izraelskie wyobrażenia o miejscu kultu nie odwołują się do świętości miejsca. Idea absolutnej świętości miejsca nie była Izraelitom znana. To, że jakieś miejsce staje się miejscem kultowym sprawia historyczny akt jego wyboru przez Boga. Jahwe wybiera miejsce by tam umieścić swe imię. Nie jest to miejsce stałego przebywania Jahwe - w znaczeniu domu Bożego na ziemi (gdyż Jahwe przebywa w niebie) - lecz miejsce przez Niego naznaczone. Dlatego też w historii Izraela miejsca święte mogły się zmieniać.

Do najstarszych miejsc kultu należały: Sychem (miejsce, w którym Jakub postawił ołtarz), Betel (miejsce snu Jakuba i ołtarza, który później wzniósł na pamiątkę ukazania się Jahwe), Hebron-Mamre (miejsce, w którym Jahwe ukazał się Abrahamowi). Ponieważ struktura Izraela składała się z 12 skon- federowanych plemion, jedno, centralne sanktuarium miało do spełnienia rolę tworzenia polityczno-religijnej więzi. W różnym czasie rolę centralnego sanktuarium pełniły Gilgal, Szilo, Mispa i prawdopodobnie Gibeon.

W czasach króla Dawida głównym miejscem pielgrzymek stało się Jeruzalem. Trzy razy do roku wyznawcy Jahwe zobowiązani byli do nawiedzenia świątyni i złożenia ofiar: w Święto Paschy, Święto Pięćdziesiątnicy i w jesienne Święto Namiotów (Wj 23,14-17; Pwt 16,16). Później Jeroboam I - król Izraela, odłączonego od królestwa Judy, w celu ustanowienia własnego centralnego miejsca kultu, założył saktuarium dla Jahwe w Betel i w mieście Dan (1 Kri 12,27-30).

Z początków ery chrześcijańskiej posiadamy przekazy o istnieniu, obok kultu miejsc świętych ze względu na imię Jahwe, także kultu grobów proroków (Mt 23,29) i męczenników żydowskich. Żywą czcią w tym okresie otaczali Żydzi siedmiu braci Machabeuszów, umęczonych za wiarę w czasach Antiocha IV Epifanesa.

Po zburzeniu świątyni w Jerozolimie przez Tytusa (70 r.), niektórzy Żydzi, także w czasach współczesnych, udają się do jerozolimskiej tzw. Ściany Płaczu (pozostałość po świątyni), natomiast główne święta żydowskie obchodzone są przez Żydów będących w diasporze (rozproszeniu) w synagogach (bożnicach). Synagogi nie mają charakteru świątyni gdyż świątynia była jedna - w Jerozolimie, nie mogą więc pełnić roli sanktuariów, są jedynie domami modlitwy.

MIEJSCA ŚWIĘTE ARABÓW

Arabowie przedmuzułmańscy, tak osiadli jak i nomadzi, przypisywali swoim bóstwom stałe siedziby, do których udawali się błagając o wstawiennictwo. Pielgrzymki przed- muzułmańskie były dwojakiego rodzaju: jedna tzw. "umrą" - pielgrzymka do Mekki z obrzędami na cześć Al-Kaby i pobliskich skał As-Safy i Al-Marwy, oraz druga, wielka pielgrzymka "hadżdż" do Arafatu, Al-Muzdalify i Miny. Islam zachował stare tradycje jednocześnie nadając Al-Kabie przewagę nad wszystkimi innymi przybytkami.

Pielgrzymka do Mekki stała się obowiązującą dla każdego muzułmanina, o ile pozwalało mu na to jego zdrowie i środki materialne; obowiązywała także kobiety, które jednak winny udawać się w pielgrzymkę wraz z mężczyzną. Przynajmniej raz w życiu muzułmanin winien dopełnić tego religijnego obowiązku. Teren Mekki stanowi miejsce święte - "haram", dlatego przed wejściem na teren Mekki pielgrzymi winni poddać się uświęceniu - "ihram".

Do pielgrzymki odbywanej do Mekki wielu pielgrzymów muzułmańskich dołącza odwiedzanie grobu Proroka w Medynie, a szyici nawiedzają groby swoich imamów (w świętych miastach Karbali, An-Nadżaf, Al-Kazimajn).

NIEKTÓRE SANKTUARIA CHRZEŚCIJAŃSKIE W ŚWIECIE

Oprócz najważniejszych i najdawniejszych sanktuariów w Ziemi Świętej i w Rzymie przez blisko dwa tysiące lat trwania chrześcijaństwa, w różnych punktach Europy i świata były otoczone kultem sanktuaria związane bądź to z relikwiami świętego, bądź z cudownym ukazaniem się osoby świętego lub świętej, z cudami, cudownymi wizerunkami świętych - obrazami lub figurami albo z przedmiotami należącymi do świętego. Niektóre z dawnych sanktuariów przyćmiewane były nowymi, inne traciły "uświęcającą przyczynę" poprzez np. zagrabienie relikwii, powstawały nowe sanktuaria związane z miejscami pochówku lub działania nowych męczenników i wyznawców. Niemożliwym jest wymienienie wszystkich sanktuariów, równie trudno wymienić najważniejsze, gdyż wśród różnych narodów, w różnych krajach tradycje pielgrzymek do sanktuariów są odmienne, tak jak indywidualny jest dla każdego narodu kult różnych świętych. Pokazujemy więc obok sanktuariów znanych, także mniej lub może wcale nie znane, co jednakże nie oznacza ich mniejszej ważności.

WŁOCHY

Rzym - głównym celem pielgrzymek jest oczywiście bazylika św. Piotra zbudowana na miejscu grobu świętego, ponadto znajdują się tu:

Bazylika św. Wawrzyńca za Murami - zbudowana na miejscu grobu świętego.

Scala Sancta - Święte Schody po których Jezus Chrystus był prowadzony do Piłata. Obecnie znajdują się one na Lateranie.

Grób św. Agnieszki.

Kościół św. Aleksego wzniesiony na miejscu jego domu, pod schodami którego pędził życie pokutnika.

Kościół św. Cecylii - wzniesiony na miejscu domu świętej.

Kościół św. Krzyża Jerozolimskiego - zbudowany przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna I, która przeniosła tu fragment świętego Krzyża; oraz

Bazylika św. Pawła za Murami - wzniesiona na miejscu jego męczeństwa. I wiele innych miejsc świętych, wśród których należy wspomnieć także o katakumbach.

Asyż - miejsce działalności św. Franciszka i jego grobu oraz miejsce złożenia relikwii św. Klary.

Padwa - miejsce grobu św. Antoniego Padewskiego, franciszkanina słynącego z licznych cudów (zm. 1231)

Loreto - sanktuarium św. domku, wg. legendy domek ten był mieszkaniem Matki Bożej w Nazarecie skąd został cudownie przeniesiony w 1295 r.

Bari - święte szczątki biskupa Mikołaja z Miry, znanego jako św. Mikołaj cudotwórca.

HISZPANIA

Sanktuarium hiszpańskim o największych tradycjach jest sanktuarium iw. Jakuba w Composteli. Tutaj w 830 r. odkryty został przypuszczalny grób Jakuba,syna Zebedeusza. W średniowieczu było to jedno z sanktuariów w Europie najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymki pokutne.

PORTUGALIA

Braga - saktuarium iw. Geralda który utworzył tu w 1101 r. metropolię.

W XX w. sanktuarium to zostało nieco przyćmione przez inne - w Fatimie, gdzie w roku 1917 ukazała się Najświętsza Maryja Panna trójce dzieci wzywając do pokuty i modlitwy w intencji pokoju dla świata i końca wojny.

FRANCJA

Posiada wiele słynnych miejsc pielgrzymek m.in.

Amiens - słynne z relikwii głowy iw. Jana Chrzciciela.

Katedra w Chartres - już w średniowieczu przybywali tu pątnicy do wizerunku Najświętszej Maryi Panny.

Lourdes na południu Francji - w 1858 r. czternastoletniej pasterce Bernadette Soubirous w grocie Massabielle ukazała się Maryja polecając lecznicze właściwości tamtejszych wód.

Notre Dame de La Salette w Delfinacie na płd. Francji - tutaj w 1846 r. miało miejsce cudowne ukazanie się Matki Bożej.

Vezelay (płd. Francji) tu zgodnie z tradycją przez trzydzieści lat prowadziła życie pełne pokuty iw. Maria Magdalena. W miejscu tym powstał romański kościół pod wezwaniem świętej.

WIELKA BRYTANIA

Canterbury - miejsce męczeńskiej śmierci św. Tomasza Becketa arcybiskupa zamordowanego w 1170 r. przez rycerzy króla Henryka II

Katedra w Durham - w której mieści się grób św. Bedy Czcigodnego.

Lindisfarne, wyspa u wybrzeży Szkocji - sanktuarium św. Kutberta, szkockiego anachorety, patrona Northumbrii.

Opactwo Hales - w którym przechowywano jako relikwię świętą krew.

IRLANDIA

Purgatorium czyli czyściec św. Patryka, apostoła Irlandii - jaskinia na wysepce w Lough Derg. W średniowieczu była miejscem pielgrzymek do, jak wówczas wierzono, miejsca czyśćca ziemskiego.

NIEMCY

Do Kolonii od czasów średniowiecza odbywano pielgrzymki do grobu Trzech Króli.

Altotting w Bawarii - corocznie odwiedzane przez conajmniej 600000 pielgrzymów wędrujących do świętej kaplicy, w której znajduje się trzynastowieczna statua Matki Bożej Łaskawej.

SZWAJCARIA

Valais - miejsce kultu Legionu Tebaidz- kiego i św. Maurycego. Około 286 r. w wąwozie Aganunum w pobliżu Valais, śmierć męczeńską poniosła legia złożona z 6600 żołnierzy rzymskich, wyznawców Chrystusa.

Einsideln - opactwo benedyktyńskie ofiarowane Maryi. Przybył tu ok. 835 r. św. Mainard aby żyć jako pustelnik w lesie. W 861 r. został zabity przez rozbójników, w nie całe sto lat później (954 r.) postało tu sanktuarium słynne z licznych pielgrzymek.

AUSTRIA

Mariazell - najstarsze w Austrii, późnośredniowieczne sanktuarium maryjne. W następnych okresach, zwłaszcza w baroku powstawały na ziemiach obecnej Austrii liczne maryjne sanktuaria.

BELGIA

W Ardenach belgijskich mieści się opactwo św. Huberta, w którym przechowywane są relikwie tego świętego. Hrabia Palatynatu i biskup, św. Hubert nawracał w VIII w. ostatnich pogan zamieszkujących Ardeny. Mimo że w okresie reformacji relikwie zaginęły, jednak kult świętego i tradycja pieszej pielgrzymki do tego sanktuarium przetrwały.

Huyssinghem w Brabancie - znajduje się statua św. Leonarda z Noblat, patrona więźniów. Podczas obu wojen światowych podążały do statuy świętego pielgrzymki w intencji uwolnienia jeńców wojennych.

WARTO WSPOMNIEĆ O KILKU SANKTUARIACH POZA EUROPĄ:

Goa - miasto na zachodnim wybrzeżu Indii (między Bombajem a wybrzeżem Malabar). Tu w 1554 r., w kościele św. Pawła złożono ciało iw. Franciszka Ksawer ego, jezuity i misjonarza Indii i Chin. Goa odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów, wśród których znajdują się także niechrześcijanie.

Matka Boża z Guadalupe w Meksyku - jedno z najsłynniejszych sanktuariów w Ameryce Łacińskiej. Zgodnie z tradycją, w 1531 r. Indianin Juan Diego ujrzał Pannę Maryję w Tepeyac (wzgórze w pobliżu miasta Meksyk). Maryja poleciła mu nakazać biskupowi zbudowanie w tym miejscu kościoła.

Conception w Chile - cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny namalowany na skale. W XVIII w. odkrył go mały chłopiec.

Apparecida w Brazylii - sanktuarium, do którego tradycyjnie na mułach, podążają Indianie z Minas Geraes poprzez płaskowyż brazylijski.

RÓWNIEŻ KOŚCIÓŁ WSCHODNI (PRAWOSŁAWIE) POSIADA SWOJE MIEJSCA ŚWIĘTE:

Święta Góra Athos (Athos Hagion Oros) leżąca w północnej Grecji nad morzem Egejskim niedaleko Tessaloniki. Zamieszkała wyłącznie przez pustelników już w czasach wczesnochrześcijańskich, do 1913 roku posiadała status samodzielnej republiki pod zarządem mnichów. Athos jest miejscem, w którym czas się zatrzymał, z dala od zgiełku tego świata mnisi oddają się modlitwom, acezie i pracy. Na Athos nie ma prawa wejść żadna istota płci żeńskiej, gdyż, jak głosi legenda, Matka Boża wybrała sobie to miejsce na swój ogród.

Wyspy Sołowieckie na Morzu Białym. W 1436 r. został tu, na nawiększej wyspie tego archipelagu - Sołowieckiej - założony klasztor. Przez kilka stuleci pełnił rolę ważnego centrum monastycznego. Po 1917 r. klasztor służył jako więzienie i obóz pracy przymusowej - jedno z ważnych miejsc w całym systemie "archipelagu gułag".

Redakcja "Być Sobą"



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 14.12.2022, 00:30
 Maryjo kocham Cię dziękuję Maryjo módl się za nami dziękuję Maryjo proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Maryjo proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Agnieszka z Montepulcianośw. Agnieszka z Montepulciano

Modlitwa do św. Agnieszki z MontepulcianoModlitwa do św. Agnieszki z Montepulciano

Litania do św. Agnieszki z MontepulcianoLitania do św. Agnieszki z Montepulciano

Do La Salette przybywają pielgrzymi z całego świataDo La Salette przybywają pielgrzymi z całego świata

Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)Drugi znak - wielki smok (Ap 12,3-6)

Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?Czy apostolskie zalecenie powstrzymywania się od krwi dziś już nie obowiązuje?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej