Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Krzeszów

     Krzeszów jest wsią położoną w Jeleniogórskiem pośrodku Kotliny Krzeszowskiej. Odległą od granicy z Czechami zaledwie 8 km. Również najbliższe miasta, jak Kamienna Góra, Mieroszowa czy Wałbrzych odległe są o kilkanaście kilometrów. Kotlinę Krzeszowską otaczają pasma górskie wysokie na 800-1000 m. jak Zawory, fragment Gór Stołowych oraz Góry Krucze. Krzeszowskie wzgórza dopełniają wraz z Kamiennymi Górami obrazu górzystego otoczenia wsi.

     Do Krzeszowa dojechać można autobusami z Wałbrzycha oraz z Kamiennej Góry (8 km). Atrakcją najwyższej klasy jest zespół klasztorny oo. cystersów wraz z kościołem p. w. Wniebowzięcia NMP oraz kościołem św. Józefa, Mauzoleum Piastów świdnickich, klasztorem, Domem Gościnnym oraz Kalwarią Krzeszowską. Historia powstania klasztoru sięga XIII w., kiedy to ks. Anna, wdowa po poległym w bitwie pod Legnicą z Mongołami Henryku II Pobożnym, nadała kościołowi darowiznę w postaci dóbr zwanych Krzeszowski Bór. Dopiero jednak Bolko I ufundował klasztor w miejscu wskazanym mu, jak głosi legenda, przez anioła, który ukazawszy mu się we śnie określił miejsce bijącego do dziś źródełka - za co w dowód wdzięczności władca nakazał budowę klasztoru. Budowę klasztoru p. w. Panny Marii Łaskawej rozpoczęto w 1292 r. Klasztor wraz z zabudowaniami rozwijał się pomyślnie, zyskując nowych donatorów. Od połowy XIV w. rośnie kult cudownego obrazu Madonny z Dzieciątkiem, o którym legenda mówi, że został w cudowny sposób przeniesiony z Rimini we Włoszech do Krzeszowa.

     W wieku XV nastąpiły najazdy husytów na klasztor, który został splądrowany, a cudowny obraz zaginął na kilka wieków. Wiek XVII to okres wojny trzydziestoletniej, a następnie najazd szwedzki, które wyrządziły w klasztorze i kościele ogromne spustoszenia. W tymże wieku XVII następuje odbudowa świątyni w stylu barokowym. Odnaleziono wówczas ukryty w skrzyni pod posadzką cudowny obraz Madonny z Dzieciątkiem, co ożywiło kult maryjny w okolicy. W wieku XVII została też wzniesiona kaplica loretańska. Powstałe w tym czasie bractwo im. Józefa otrzymało kościół św. Józefa, konsekrowany w 1696 r. Początek wieku XVIII to wzmożone prace przy wykończeniu świątyni, m. in. Piotr Brandl rozpoczął malowanie obrazu do ołtarza głównego. Odlany wielki dzwon Emanuela oznajmił swoim biciem uroczystości żałobne po śmierci opata Innocentego. Przybyłych gości witano w nowo powstałym Domu Gościnnym. Kontynuowano wystrój wnętrza poprzez freski, a także polichromie w Mauzoleum Piastów, których szczątki zostały tam przeniesione.

     W drugiej połowie XVIII wieku zespół klasztorny oraz kościoły miały już wygląd zbliżony do dzisiejszego. W 1790 r. Krzeszów nawiedził J. W Goethe, a w dziesięć lat później John Adams, ówczesny ambasador USA w Berlinie, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Niestety, rząd pruski przeprowadził celową akcję niszczenia mienia klasztornego, zdejmując miedzianą blachę z dachu nad Mauzoleum Piastów, zastępując ją... polepą z gliny. Uległ rozproszeniu księgozbiór liczący 15 000 woluminów. Dopiero w końcu XIX w. następuje stopniowe odrodzenie klasztoru m. in. dzięki linii kolejowej przeprowadzonej z Kamiennej Góry do Okrzeszyn. Dopiero jednak po pierwszej wojnie światowej odrestaurowano zniszczone freski, przykryto miedzią mauzoleum i przeprowadzono konserwację Madonny z Dzieciątkiem. Druga wojna światowa to czas barbarzyńskiego traktowania przez hitlerowców kościołów i klasztorów, co nie ominęło również Krzeszowa. Urządzono tu obóz przejściowy dla wypędzonych z Wrocławia Żydów, których przewożono później do obozu koncentracyjnego w Terezinie. Jedyny pozostały w Krzeszowie zakonnik pomagał w miarę możliwości wypędzonym, a także niósł pociechę duchową Żydom katolikom. W końcu 1943 r. zaczęto w Krzeszowie gromadzić cenne zbiory z muzeów Berlina i Wrocławia, które w 1945 r. wywiezione zostały do Związku Radzieckiego jako łup wojenny Armii Czerwonej. Po wojnie do klasztoru powoli wracało życie zakonne, ale dopiero w 1970 r. pojawiły się w nim habity cysterskie. Od tego czasu następuje stopniowa renowacja klasztoru oraz świątyni. W 1998 r. Ojciec Św. nadal kościołowi Wniebowzięcia NMP tytuł bazyliki mniejszej, w roku 1997 Ojciec Św. Jan Paweł II koronował w Legnicy cudowny obraz Madonny z Dzieciątkiem koronami papieskimi. Warto odnotować również istniejącą od końca XVII w. Kalwarię Krzeszowską, licznie nawiedzaną przez pielgrzymów, mającą 32 stacje, której przejście zajmuje ok. 2 godz.

     Okolice Krzeszowa obfitują w ciekawe i atrakcyjne miejsca i szlaki turystyczne. Istniejące dwa przejścia graniczne w Lubawce i Golińsku pozwalają także na odwiedzenie miejscowości i szlaków turystycznych naszych południowych sąsiadów. Szczególnie zimą popularna jest miejscowość Zelcer, w której dużym powodzeniem cieszy się stok narciarski z dwoma wyciągami. Z uwagi na dobre utrzymanie (armatki śnieżne) jest on tłumnie nawiedzany przez narciarzy z Polski. Lubawka, która ma nazwę Świętej Góry, jest również miejscem wypraw narciarzy, ale silne nasłonecznienie i brak sprzętu do właściwego utrzymania stoku powodują, że nie może konkurować z czeskim. Warto również wspomnieć a Chełmsku Śląskim, uroczym, ale niestety zaniedbanym miasteczku z pochodzącymi z XVI i XVII wieku kamieniczkami z podcieniami oraz wczespobarokowym kościołem. Na uwagę zasługuje również zespół drewnianych domów zwanych 12 apostołami z 1707 r, z podcieniami, zbudowanych dla sprowadzonych z Czech przez cystersów tkaczy. Domki są zachowane w dobrym stanie, można tam kupić wyroby obecnie pracujących tu twórców ludowych.

     Wracając do Krzeszowa, należy wspomnieć o leżącym nad rzeczką Zadrma domu sióstr elżbietanek, które przybyły tu w 1893 r. W 1918 r. powstał dom, a siostry opiekowały się chorymi. W 1930 r. w domu mogło już przebywać 55 osób. Po wojnie siostry rozpoczęły normalną działalność przerwaną w 1954 r. wywiezieniem do obozu dla sióstr zakonnych w Kobylinie. Wróciły w 1956 r., ale dom był wykorzystywany jako ośrodek zdrowia. Dopiero w latach siedemdziesiątych został zwrócony prawowitym właścicielkom. Od roku 1981, kiedy przełożoną domu została siostra Stella, rozpoczął się remont i przystosowanie do potrzeb grup młodzieżowych i pielgrzymkowych. Powstała kaplica Bożego Miłosierdzia, dobudowano piętro, urządzono ogród. Ostatnio podjęto prace adaptacyjne i rozbudowę części pomieszczeń dla tworzonego ośrodka dla osób chorych i samotnych. Dom może pomieścić obecnie 60 osób. Jedna z sióstr pracujących w Krzeszowie katechizuje dzieci i młodzież w pobliskiej szkole podstawowej i gimnazjum. Zostałem zaproszony do wzięcia udziału w kilku lekcjach, a tematem spotkania była poezja ks. Jana Twardowskiego. Ponieważ mieliśmy jeszcze oktawę Bożego Narodzenia, młodzież wraz z siostrą śpiewała kolędy. Na moją prośbę nagrano je dla ks. Jana Twardowskiego. Wraz z listami do niego, pisanymi po wysłuchaniu poezji, trafiły do domu z zielonymi drzwiami obok kościoła Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pobyt w Krzeszowie wzbogacił mnie w wiedzę o niezwykłym zespole klasztornym ze wspaniałymi zabytkami klasy O, a także duchowo poprzez kontakt z urodą okolicy i modlitwą w zacisznym domu sióstr elżbietanek.


Maciej Rayzacher


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej