Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wisłą wszerz i wzdłuż

     Czy reaktywowana cztery lata temu żegluga po Wiśle odżyje w Warszawie na dobre? Przeprawy promowe, możliwość podziwiania stolicy z pokładu statku oraz wycieczki w celu podglądania ptaków cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

     Jeszcze nie tak dawno narzekaliśmy - i słusznie - na zaniedbaną nadwiślańską infrastrukturę i brudną, śmierdzącą wodę. Brakowało odpowiedniej i niedrogiej oferty śródlądowej floty. I dziś nie wszystko wygląda i pachnie odpowiednio, ale jednak pierwszy etap "przywracania rzeki miastu" można uznać za całkiem udany. Czeka nas jeszcze sporo pracy i z pewnością wiele wody upłynie - w Wiśle - zanim doczekamy się rewitalizacji prawobrzeżnych plaż, unowocześnienia Portu Czerniakowskiego czy zapowiadanej Od kilkudziesięciu miesięcy zabudowy bulwaru Wisły na odcinku od Powiśla do Podzamcza. Ale dziś oczekiwanie na te - mają być gotowe do końca 2013 r. - "cudeńka" możemy sobie urozmaicić rejsem po Wiśle.

     Przez cały tydzień - do końca września - Statek Wars czeka na nas przy Podzamczu, przy River Cafe. Kolejne przystanki usytuowano przy moście Poniatowskiego, na Cyplu Czerniakowskim oraz - w drodze powrotnej - przy Cytadeli. W rozkładzie znajduje się sześć, trwających ok. 1 godz. i 50 minut, rejsów dziennie: pierwszy o godz. 10, ostatni o 18.10. Bilety kupimy bezpośrednio na statku, w pływającej kawiarni "Story" (ok. 300 m od mostu Śląsko-Dąbrowskiego, na wysokości Starego Miasta) oraz w biurze Żeglugi Stołecznej (Al. Jana Pawła II 15, od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-16.00).

     Na większą wodniacką wycieczkę zabierze nas też statek Generał Kutrzeba. - Trasa - mówi Jan Popończyk, właściciel Generała Kutrzeby - wiedzie w dół rzeki, do Serocka, nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie Generał Kutrzeba wpływa ok. 11.45. Na spacer nad zalewem mamy godzinę - W drogę powrotną do Warszawy wyruszymy kwadrans przed 13. - Zainteresowanie rejsami - mówi Jan Popończyk - jest ogromne. Bilety na wyprawy w czerwcu rozeszły się z ciągu 2 dni. Przypuszczam, że podobnie będzie w lipcu. - Niezrozumiały jest więc - dodaje - brak odpowiedzi władz Warszawy na naszą ofertę uruchomienia rejsów nad Zalew również w tygodniu. Generał Kutrzeba kursuje do Serocka tylko w soboty i niedziele i tylko do 6 września. Statek również wypływa z Podzamcza. Kurs rozpoczyna się o godz. 9.00, a bilety można nabyć w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM na stacji metra Centrum od poniedziałku do czwartku w godz. 7-20, a w piątek w godz. 7-17.

     Na Przystanek Podzamcze dotrzeć możemy... drogą wodną. Zapewni to Pliszka, jeden z trzech promów łączących oba brzegi. Pliszkę "złapiemy" na plaży koło ZOO - przypływa zaś do Pozdamcza. Słonka łączy Cypel Czerniakowski z plażą przy ul. Krynicznej na Saskiej Kępie. Turkawka sprawi, że przedostaniemy się z Łomianek na Tarchomin. Atutem przepraw będzie z pewnością nie tylko jej wodny charakter, ale i cena - a właściwie jej brak. Wszystkie trzy przeprawy są za darmo.

     Oprócz ZTM, rejsy po Wiśle organizuje dział ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły m.st. Warszawy we współpracy ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków. Choć bilety na nie (16 i ulgowy 14 zł) są nieco droższe od wypraw Warsem i Generałem Kutrzeba (14 i ulgowy 7 zł), oferta wydaje się ten wydatek całkowicie rekompensować. Na pokładzie wszyscy otrzymują lornetki, przez które mogą obserwować ponad sto gatunków ptaków, zamieszkujących nadwiślańskie siedliska: rybitw, nurogęsi, perkozów czy nawet słowików. Organizatorzy służą też fachową wiedzą ornitologiczną, a każdy uczestnik otrzymuje materiały o przyrodzie Wisły. - Edukacyjne rzeczne wyprawy odbywają się codziennie. Bilety rezerwować można bezpośrednio u kapitana statku pod numerem telefonu: 695 185 965. Rejsy rozpoczynają się co godzinę, od 16 do 19, przy pomniku Syrenki przy moście Świętokrzyskim. We wtorki i czwartki o godz. 10 oraz soboty i niedziele o godz. 16 można również wypłynąć w dłuższą, czterogodzinną ekspedycję naukową.

     Rozkład jazdy promów i statków oraz szczegóły dotyczące konkretnych dni (rejsy często uzależnione są od poziomu wody w Wiśle) znajdziemy na stronie internetowej: www.ztm.waw.pl. Informacje nt. rejsów edukacyjnych dostępne są na stronie: www.wisla.zmw.waw.pl.


Zuzanna Smoleńska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 5 lipca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej