Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Warszawska Roma

"Niech żyje Polska!" - to słowa Achillesa Rattiego, pierwszego po odzyskaniu niepodległości nuncjusza apostolskiego w naszym kraju, wypowiedziane w 1922 r. po konklawe, na którym został wybrany papieżem Piusem XI. Jego imieniem został nazwany Dom Katolicki przy Nowogrodzkiej 49 w Warszawie.

W 1919 r. nuncjusz Ratti przyjął w warszawskiej katedrze sakrę biskupią. Przypomniał o tym kard. Aleksander Kakowski podczas otwarcia Domu Katolickiego w 1935 r. - Gdy w 1920 r. najeźdźca bolszewicki stanął zbrojnie pod Warszawą, niemal wszyscy dyplomaci opuścili stolicę, nuncjusz tylko pozostał z nami - uzasadniał dalej wybór patrona Domu metropolita warszawski. Gmach powstał z jego inicjatywy. Zaprojektował go Stefan Szyller, ten sam który projektował gmachy Zachęty, Politechniki Warszawskiej oraz Biblioteki UW i odbudował wieżę jasnogórskiego sanktuarium. Projekt Domu Katolickiego był jednym z ostatnich jego dzieł, którego jednak - po wylewie - nie dokończył. Zrobi! to architekt Konstanty Jakimowicz.

Pięciokondygnacyjny, okazały budynek z portalem przedstawiającym duchownych wskazujących drogę młodzieńcom zachwycał funkcjonalnością pomieszczeń. Imponująca pod względem wielkości i wystroju wnętrza była Sala Odczytowa w kształcie rotundy - na co dzień kino Roma - która mieściła około 6 rys. osób. Miała znakomitą akustykę, była wyposażona w najnowocześniejszą wówczas aparaturę kina dźwiękowego Western Electric i stugłosowe organy koncertowe Wurlitzera. Nad estradą widniał napis "In omnibus Christus", obok stały posągi Piusa XI i Aleksandra Kakowskiego. Płaskorzeźby umieszczone na balkonach wokół sali - prace Wojciecha Durka - przedstawiały dziejowe wydarzenia odrodzonej Rzeczpospolitej.

W Domu Piusa XI - przez warszawiaków szybko nazywanym Roma - miały siedzibę organizacje kościelne: ogólnopolski Katolicki Związek Mężów, zrzeszający 12 tys. członków, dla których wydawał miesięcznik "Na Wyżyny", Archidiecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenia - Kobiet, Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, Katolicki Związek "Caritas" prowadzący w Warszawie 7 tanich kuchni dla najuboższych, 18 świetlic dla dzieci i obejmujący opieką zdrowotną 7 tys. biednych rodzin. Mieściły się tutaj również: Centrala Bractw Trzeźwości, Koło Księży Abstynentów, Koło Abstynentów Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego, także Zjednoczenie Polskich Inżynierów Katolików, Zjednoczenie Polskich Pisarzy Katolików, Katolickie Stowarzyszenie Artystów "Ars Christiana", Sodalicja Mariańska Akademików i Akademiczek.

W czasie II wojny światowej miała tu siedzibę Rada Główna Opiekuńcza obejmująca działalnością charytatywną teren Generalnej Guberni. Zaraz po wojnie zaś w Sali Odczytowej ocalałego domu zbierała się Krajowa Rada Narodowa z Bolesławem Bierutem na czele, a gdy zakończyła działalność w 1947 r., jej miejsce rok później zajęły Opera i Filharmonia Warszawska. Wreszcie w 1954 r., gdy PRL upaństwowiła nieruchomości Kościoła, Dom Katolicki stał się własnością państwa. W 1966 r. do Sali Odczytowej wprowadziła się Operetka Warszawska. Nieliczne instytucje kościelne, które pozostały w budynku, musiały płacić państwu czynsz. Roma została zeszpecona, usunięto szyllerowskie attyki, zdarto płaskorzeźby z portalu i dekoracje z Sali Odczytowej.

Dopiero 20 lat temu Dom Katolicki został oddany właścicielowi - archidiecezji warszawskiej. Jego gospodarzem jest ks. prał. Marian Raciński, pełnomocnik ordynariusza, ekonom archidiecezji warszawskiej i prezes Zarządu Spółki "Dom Katolicki sp. z o.o.". - Jestem tu już 16 lat; po oddaniu obiektu przez komisję majątkową w użytkowanie Kościołowi zostałem administratorem budynku. Dom Katolicki "Roma" - tak go teraz nazywamy - służy dziś archidiecezji, ale ma też przynosić jej dochód. Przez wynajem pomieszczeń pozyskujemy pieniądze m.in. na budowę nowych świątyń i renowację zabytkowych. Roma nie jest zabytkiem. Z okresu pierwszej jej świetności pozostała jedynie winda zbudowana przez Fabrykę Dźwigów Braci Jenike, która do dziś funkcjonuje, i oprawiony w ramy akt erekcyjny z 1936 r. z podpisami m.in. kard. Kakowskiego, bp. Gala, prezydenta Mościckiego. No i wciąż wystawia się tu operetki, co dla wielu warszawiaków jest już częścią historii.

Tadeusz Pulcyn

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki WiernychModlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Akt oddania się Maryi Wspomożycielce WiernychAkt oddania się Maryi Wspomożycielce Wiernych

Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?

Medytacja: U Marii i MartyMedytacja: "U Marii i Marty"

Śmierć świętego pustelnikaŚmierć świętego pustelnika

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej