Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zalesie Górne

     Za miastami, za lasami

     Dzień w podwarszawskim Zalesiu Górnym to za mało na wszystkie atrakcje, które oferuje ono latem dzieciom i dorosłym. Upalny dzień, jaki zapewne jeszcze nie raz czeka nas tego lata, najlepiej zacząć w Zalesiu orzeźwiającą kąpielą w basenie. Woda w nim pozyskiwana jest ze źródła głębinowego, można mieć więc pewność co do jej czystości. - Basen otaczają czterohektarowe tereny zieleni - mówi Tomasz Lisowski z Ośrodka Wypoczynkowego Zalesię Górne. - Jest tu plac zabaw dla dzieci i boisko do siatkówki, jest gdzie coś przekąsić - zachęca. Po basenowych szaleństwach można bliżej "zapoznać się" z wodą. W Zalesiu Górnym znajdują się dwa akweny, zwane Stawami. Przy jednym znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Łódką, kajakiem czy rowerem wodnym można dopłynąć na drugą część stawu, za mostek, i podziwiać przyrodę. Po prawej stronie wypożyczalni znajduje się piękna wyspa, którą można opłynąć. Znajdzie się coś i dla moczy-kijów - na Stawach jest łowisko, w którym można "pozyskać" karpia, amura, karasia, szczupaka czy suma.

     Ze złowionymi dobrociami udajemy się na Zimne Doły. - To ogromna polana, 1,5 km od Zalesia Górnego, z kilkunastoma estetycznie wykonanymi wiatami i paleniskiem pośrodku na 200 osób: można by tu urządzić porządne wesele albo dwa - śmieje się Lisowski. Na turystów zawsze czeka tu chrust przygotowany przez Nadleśnictwo Chojnów, a dzieci mają wspaniałą okazję wyszaleć się na placu zabaw. Miłośników historii zapewne zainteresuje fakt, że w sierpniu 1944 r. doszło tu do starcia między oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych i oddziałami niemieckimi, w czasie którego spłonęła leśniczówka. Do tych wydarzeń właśnie nawiązuje popularne określenie tego miejsca: Spalona.

     - Tym, którzy zasiedzą się przy ognisku, proponujemy nocleg w domkach fińskich na terenie WOW "Wisła" - zaprasza Lisowski. - Dobrze jest jednak wcześniej go zarezerwować, bo w sezonie co tydzień mamy komplet: 60 do 80 miejsc. Co ciekawe, przybywają tu głównie warszawiacy: rodziny z dziećmi, dla których taka forma wypoczynku jest idealna na weekend.

     Żądnym wrażeń proponujemy grę w paintball albo podniebne szaleństwa w Małpim Gaju. - Małpi Gaj to park linowy, w którym między drzewami zamontowane są przeprawy: szczeble, liny, chwiejące się baliki, kładki, mostki - zachęca Tomasz Nowosielski, założyciel parku i instruktor wspinaczki. Każda przeprawa wymaga innej techniki poruszania się. Do wyboru są dwie trasy: łatwiejsza na wysokości 6 m i trudniejsza - 10 m od ziemi. Zabawa zaczyna się od przeszkolenia przez instruktora, który przekaże specjalistyczny sprzęt, i przeczytania regulaminu. Wszystkie przejścia odbywają się z asekuracją. - Grupom zorganizowanym proponujemy pikniki z konkursami czy spotkania integracyjne ze scenariuszem, np. poszukiwanie skarbów, w którym "liny" są jednym z punktów programu. W soboty i niedziele między godz. 12 a 18 od pierwszych dni wiosny do końca października zapraszamy klientów indywidualnych. Małpi Gaj to świetny pomysł na imprezę urodzinową dziecka! - proponuje Nowosielski. Koszt przeprawy na niższej ścieżce wynosi 30 zł, na wyższej - 35 zł. Trasę przemierza się zwykle od pól godziny do godziny. W wakacje mieszkańcy gminy Piaseczno mogą z tych atrakcji korzystać bezpłatnie.

     Po wodnych i podniebnych szaleństwach czas się wyciszyć w Chojnowskim Parku Krajobrazowym, który ciągnie się od Konstancina-Jeziorny i Obór oraz Wilczynka na wschodzie aż za Prażmów na południowym zachodzie; zachodnią granicę stanowi Jeziorka. - W całym parku znajdują się ścieżki dydaktyczne i pomniki przyrody - mówi Tomasz Lisowski z WOW "Wisła". - Można tu spotkać zaskrońce, jaszczurki, raki i owoce pracy bobrów, bo na nie same raczej trudno się natknąć - dodaje. Ścieżki można przemierzać pieszo, na rowerze czy konno - w okolicy jest sporo stadnin, gdzie można stacjonować własnego konia.

     W Zalesiu nie można się nudzić - to miejsce i dla "plażowiczów", którzy lubią, jak czas płynie leniwie, i dla tych, którzy lubią go spędzać aktywnie.


Monika Odrobińska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Paula: 21.09.2011, 22:11
 Na chacie to Ty masz syf, kiłę i mogiłę. Stawy w Zalesiu Górnym są super :)
 :(: 17.08.2011, 14:16
 syf, kiła i mogiła
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej