Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dwa brzegi królowej

     W maju zostat rozstrzygnięty przez władze Warszawy konkurs na zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów Wisły na 2-kilometrowym odcinku Powiśle - Mariensztat - Podzamcze. Koszt inwestycji to bagatela 50 min zł.

     Wybrana do realizacji koncepcja zakłada stworzenie nad Wisłą przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej, edukacyjnej i kulturalnej. Zwycięski projekt przewiduje, że teren ma być układem połączonych placów, parków i ogrodów. Powstać ma 25 pawilonów ekspozycyjnych, restauracja plażowa, siedem galerii handlowych oraz pięć pawilonów restauracyjnych na wysokości Mariensztatu. Przewidziano dla tramwajów wodnych trzy przystanki, cztery restauracje pływające, punkt obsługujący przestań pasażerską oraz punkt informacji turystycznej i plac zabaw.

     Po obu stronach przedłużenia ul. Lipowej mają powstać dwa stałe budynki nawiązujące swym stylem architektonicznym do Centrum Nauki "Kopernik". Reszta zabudowy na bulwarze ma być niska, lekka i ruchoma, aby w razie zagrożenia powodziowego mogła być przeniesiona. Doprowadzone do porządku zostaną alejki piesze i ścieżki rowerowe, które powiążą Powiśle, Mariensztat i Stare Miasto z bulwarem. Komunikacja rzeczna ma być zintegrowana z komunikacją miejską, a nowe trasy kolejki turystycznej i dorożek połączą centrum stolicy z bulwarem. Wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego powstaną dodatkowe miejsca parkingowe.

     Natomiast prawy brzeg Wisły niesie w sobie nietuzinkowy i realistyczny potencjał turystyczny, który można dojrzeć na łonie przyrody. Żadna europejska stolica nie pochwali się tak dziką rzeką w środku miasta, nie do końca uregulowaną, pełną kontrastów. Jest enklawą dla wielu gatunków zwierząt zamieszkujących jej brzegi, w tym gatunków chronionych ptaków jak orły bieliki czy dzięcioły; są siedliska zimorodków, gniazda kormoranów czy migrujące z Afryki jeżyki.

     Zdecydowana większość nadwiślańskich brzegów rzeki objęta jest programem ochrony Natura 2000, według którego wszelkie zmiany, mogące zagrozić przyrodzie muszą mieć pozwolenie nie tylko wojewody, ministra środowiska, ale często Komisji Europejskiej. Na terenie Warszawy znajduje się dziesięć rezerwatów przyrody, gdzie dwa z nich, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie znajdują się właśnie bezpośrednio nad rzeką.

     Zainteresowanie Wisłą jest coraz większe, bo sami warszawiacy upominają się o możliwość korzystania z jej brzegów. Od 2005 r. działa sztuczna plaża La Playa na wysokości ul. Ratuszowej, gdzie można poczytać książkę czy skorzystać z Internetu. Jedyna plaża z prawdziwego zdarzenia na prawym brzegu ma tylko 200 m długości, stanowczo mało, biorąc pod uwagę ilość osób deklarujących chęć spędzania wolnego czasu nad Wisłą. Pozostałe plaże są dzikie, a największa z nich jest na Kępie Zawadowskiej w Wilanowie, o szerokości ponad 200 m i długości trzech kilometrów.

     Jednak do tych pięknych terenów ciężko dojść, nie ma wyznaczonych ścieżek, samosiejki utrudniają przemieszczanie się, dzikie wysypiska śmieci przerażają swoim ogromem. Choć kary pieniężne dochodzą do 5 tys zł. dla osób złapanych na gorącym uczynku, nie zmniejszyła się tendencja krótkowzrocznego pozbywania się śmieci.

     Warszawa jest ostatnim miastem w Europie, które wypuszcza do Wisły niemal połowę swoich ścieków, a także wszystkie nieczystości z kanałów burzowych i studzienek. Funkcjonująca oczyszczalnia ścieków dla południowej części stolicy, jak i "Czajka", przyjmująca nieczystości z prawego brzegu rzeki, nie załatwiają problemu; całe Centrum i Bemowo wprowadzają zanieczyszczenia wprost do Wisły. Konieczna w tej sytuacji jest modernizacja oczyszczalni "Czajka" i budowa kolektorów ściekowych pod dnem Wisły. Modernizacja musi być przeprowadzona do 2010 r. tyle czasu przeznaczyła Unia Europejska w kwestii zanieczyszczeń.

     Zatem jak widać priorytetem jest oczyszczenie rzeki, zlikwidowanie stert gruzów, dzikich wysypisk śmieci, uporządkowanie i doprowadzenie choćby w minimalnym stopniu plaż, szczególnie w okolicach Stadionu Narodowego. Projekt zagospodarowania lewobrzeżnej Wisły ma być zrealizowany do 2013, ale ważniejsze jest chyba co innego: co jest najlepsze dla królowej polskich rzek. Na to pytanie nie ma przecież jednoznacznej odpowiedzi.


Dominika Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 6 września 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej