Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Marszałek w Sulejówku

     Józef Piłsudski z córeczkami Wandą i Jadwigą - ten pierwszy pomnik Marszałka w Sulejówku odsłoni 13 czerwca Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, w 90. rocznicę urodzin.

     - Zrobimy to w 90. rocznicę Cudu nad Wisłą i w dniu urodzin córki Marszałka - podkreśla Waldemar Chachulski, burmistrz miasta Sulejówek. Jadwiga w czasie II wojny światowej w Anglii była pilotem. Jako trzecia Polka i jedna z ponad setki kobiet wstąpiła do Air Transport Auxiliary, służby pomocniczej Royal Air Force. Z fabryk na angielskie lotniska bojowe transportowała różne rodzaje samolotów, także bombowce. Druga córka marszałka Wanda, lekarz psychiatra, w Anglii udzielała pomocy medycznej polskim lotnikom. Obie wróciły do Polski natychmiast po upadku komunizmu. - To ciche bohaterki - podkreśla burmistrz Waldemar Chachulski.

     Pomnik marszałka, projektu Karola Badyna, przedstawia ciepłą rodzinną scenę, z dzieciństwa córek. Odwzorowaną z fotografii wykonanej przed "Milusinem", dworkiem w Sulejówku, który przekazany został w 1923 .r. "Naczelnemu Wodzowi Swemu przez Żołnierza Niepodległej Polski". Właśnie w rocznicę tego wydarzenia, 13 czerwca, obchodzone jest święto Sulejówka.

     - Pomnik powstał dzięki funduszom, których szukałem wśród znajomych i pozyskiwałem dzięki darowiznom firm. Niezwykła okazała się hojność mieszkańców Sulejówka - podkreśla Waldemar Chachulski.

     Koszt pomnika wyniósł 200 tys. zł, nie licząc prac przygotowawczych. Stanął u zbiegu ul. Piłsudskiego i Paderewskiego, przed kopcem i głazem upamiętniającym znakomitych mieszkańców Sulejówka: obok marszałka także Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Paderewskiego, Stanisława Grabskiego, Macieja Rataja. Iluminowany monument będzie witał przybyszów wjeżdżających do miasta od strony Warszawy. Idea budowy pomnika Marszałka żywa była od kilku lat. - Komitet budowy powstał z naszej inicjatywy - mówi Janina Zmitrenia z Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka. Towarzystwu miasto zawdzięcza kultywowanie pamięci historycznej oraz wiele inicjatyw: 12 czerwca odbędzie się III Bieg Marszałka Piłsudskiego, na dystansie 3 km - dla młodzieży i debiutantów oraz na dystansie 10 km dla doświadczonych biegaczy. Biegi zakorzenione są w przedwojennej tradycji Sulejówka. Wtedy, jako Marsze Sulejówek-Belweder, były hołdem składanym marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w dniu imienin. Sulejówek czeka teraz na wielką chwilę, kiedy otwarty zostanie budynek muzealny, który stanie nieopodal "Milusina". - Przygotowany jest już projekt dwukondygnacyjnego gmachu z parterem i częścią podziemną - mówi Jerzy Pawłowski z Muzeum Józefa Piłsudskiego utworzonego dzięki staraniom rodziny Marszałka. Stanie na gruncie udostępnionym przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, budowę sfinansuje Ministerstwo Kultury. - Będzie kolejnym, trzecim elementem zespołu, w skład którego będą wchodzić Dworek Milusin i drewniana Willa Otradno, którą w 1921 r. kupiła dla rodziny żona Marszałka. W planowanym budynku muzealnym znajdą wreszcie godne miejsce pamiątki po marszałku do tej pory eksponowane tylko na wystawach czasowych w "Milusinie". Słynna batystowa niemowlęca "sukienka", w której był chrzczony, buława, szabla, mundury, odznaczenia i podarunki od żołnierzy - mówi Jerzy Pawłowski - znajdą się wśród ponad 1,5 tys. pamiątek.


Wanda Olszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 czerwca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej