Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dopalacze wypalają!

Działają podobnie jak zakazane prawem narkotyki: heroina, kokaina, amfetamina czy LSD. A mimo to, są łatwo dostępne i w świetle prawa całkowicie legalne. Czy rząd przychyli się do apeli wychowawców i wielu władz samorządowych o zmianę obowiązujących przepisów?

Powszechnie zwane są "dopalaczami". Ich nazwa wzięła się stąd, że podobnie jak dopalacze samolotowe, zwiększające ciąg silnika maszyny, mogą nienaturalnie zwiększyć wydolność naszego organizmu. Zdaniem specjalistów z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, niektóre z "dopalaczy" i substancji wchodzących w ich skład, działają podobnie do narkotyków. Przy długotrwałym i niekontrolowanym ich "zażywaniu" niemal pewne jest nie tylko uzależnienie, ale i wyniszczenie organizmu łącznie z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego oraz pracy serca, wątroby i nerek. Związek Miast Polskich wystosował list do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zakaz wolnej sprzedaży "dopalaczy".

Z FASCYNACJI NATURĄ

Wiele z dostępnych w legalnym obrocie "dopalaczy" bazuje na produktach pochodzenia roślinnego. Stąd wywodzi się też teorię, że idea handlu nimi wzięła się z zainteresowania "darami natury", wykorzystywanymi w wielu - nam bardzo odległych - kulturach. Niektóre dopalacze zawierają np. LSA. Alkoid ten, w strukturze i działaniu podobny do LSD, występuje w rosnących w deszczowych lasach Amazonii lianach. Od tysięcy lat wykorzystywany był przez indiańskie plemiona Ameryki Południowej i Środkowej w różnego rodzaju rytuałach. U nas oferowany jest jako dodatek do różnych mieszanek, proponowanych przez punkty sprzedaży oficjalnie działające np. jako kolekcjonerskie sklepy etnobbtaniczne.

Mamy też w nich susz z silnie trującego muchomora. Substancja aktywna w nim występująca, muskimol, powodować może halucynacje lub - o czym wie bodaj każdy grzybiarz - śmierć. Muchomora spożywały w celu wprowadzania się w stan religijnego odurzenia plemiona syberyjskie. Podobnie jest z niezwykle popularną wśród amatorów "dopalaczy" szałwią wieszczą nazywaną też boską, proroczą czy szałwią czarownika. Ta specyficzna bylina naturalnie występuje niemal wyłącznie w Meksyku. W Brazylii występuje guarana, dodawana nie tylko do krytykowanych dziś "dopalaczy", ale i wielu napojów energetyzujących. Może też uzależniać, stąd apele nauczycieli o zakaz sprzedaży zawierających ją napojów osobom nieletnim oraz wprowadzenie tego zakazu w bufetach szkolnych.

W Polsce legalnie sprzedawane są także różnego rodzaju konopie. Włókniste, siewne odmiany tych roślin, bądź ich tzw. crossy (krzyżówki, produkowane w celu zwiększenia "mocy dopalającej", czyli zwiększenia działania psychoaktywnego izomeru), powodują doznania podobne do tych, które wywołują zakazane u nas inne odmiany konopii: halucynacje, odurzenie, samozadowolenie.

Z LABORATORIUM

"Dopalacze" to jednak nie tylko produkty pochodzenia roślinnego.

Największe obawy wzbudza dziś tworzony syntetycznie specyfik o nazwie benzylopiperazyna (BZP) - po raz pierwszy zastosowany w latach 40. jako środek zwalczający pasożyty u zwierząt. "Moda" na używanie BZP, jako "legał highs", legalnej substancji psychotropowej - zaczęła się nasilać na początku wieku XXI. W Polsce popularność zdobył ok. 2 lat temu. Pojawia się głównie w postaci tabletki.

Użytkownicy tego specyfiku opisują różne negatywne efekty jego działania. "W Nowej Zelandii, gdzie historia zażywania BZP jest najdłuższa, przeprowadzono ankietę wśród ponad 2000 jej użytkowników w wieku od 13 do 45 lat. Respondenci wskazywali na takie nieprzyjemne doznania po BZP jak problemy ze snem, ogólne osłabienie, "czarne" myśli, zmienność nastroju, dezorientację i rozdrażnienie. Najczęstsze problemy fizyczne to słaby apetyt, uderzenia fal ciepła i zimna, nadmierne pocenie, mdłości, bóle głowy oraz drżenie mięśni i dreszcze" - podaje Waldemar Krawczyk z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KG Policji w "Serwisie Informacyjnym - Narkomania" nr 2(37)/2007. W Wielkiej Brytanii i Irlandii odnotowano też przypadki poważnego uszkodzenia nerek po spożyciu tabletek BZP oraz zgony po spożyciu BZP w połączeniu z narkotykami zabronionymi i alkoholem.

Po badaniach przeprowadzonych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków 22 kraje, w tym 5 państw Unii Europejskiej (Belgia, Dania, Grecja, Malta i Szwecja), uznały ten specyfik za "substancję psychoaktywną, którą należy objąć środkami kontroli i sankcjami karnymi". Podobne zalecenie wydała też w lutym 2004 r. Rada Unii Europejskiej (rozporządzenie 273/2Q04). Zalecenia o objęciu kontrolą dotyczą też substancji TFMPP. Produkt ten często występują w połączeniu z BZP, wzmacnia jego działanie i jednocześnie jego efekty uboczne.

DLA KOLEKCJONERÓW IZAURUSÓW

Legalne substytuty narkotyków sprzedawane są nie tylko przez Internet. W Polsce od kilku miesięcy pojawiły się także w specjalnych sklepach - tzw. funshopach. O ich rosnącej, zwłaszcza wśród młodzieży, popularności decyduje też cena - najtańsze kosztują mniej niż paczka papierosów i tylko nieco więcej niż pół litra piwa. Na naszym rynku prawdziwym gigantem w branży sprzedaży tego typu substancji jest sieć handlowa należąca od paru dni do cypryjskiej firmy Rancard Trading, a wcześniej do World Wide Supplements Importer z siedzibą w Manchesterze.

Sieć sprzedaje swoje artykuły w Internecie oraz 41 sklepach stacjonarnych; inwestor zapowiada otwarcie kolejnych 60 do końca 2009 r. Działają - podobnie jak inne tego typu punkty handlowe - jako sklepy dla kolekcjonerów. Oferowane tam środki "produkowane są - jak twierdzą sprzedawcy - przy użyciu najlepszej jakości składników i dostarczają możliwość zmiany dla ludzi, którzy chcą zerwać z twardymi narkotykami i zacząć uprawiać egzotyczne rośliny".

- Nasze produkty zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne na obecność substancji zakazanych, takich jak amfetamina, LSD, kokaina, heroina, MDMA, THC czy efedryna. W żadnym z badanych produktów nie wykryto tych zabronionych związków. Produkty sprzedajemy tylko osobom pełnoletnim - nie chcemy, żeby trafiły w niepowołane ręce. Do zażywania nie zachęcamy, proponujemy tylko i wyłącznie dobrą zabawę dla kolekcjonerów - utrzymuje Piotr Domański, rzecznik prasowy właściciela sieci funshopów.

Przy reklamowanych produktach faktycznie nie znajdujemy instrukcji dawkowania dla ludzi - są tylko ostrzeżenia. W niektórych miastach jak Gdańsk i Łódź zakazano reklamowania "dopalaczy".

Przepisy "brania" kierowane są natomiast do "Speedozaurusów, Brechtozaurusów, Tripozaurusów, Hardcorozaurusów, Chillzaurusów" i innych przedstawicieli jakichś niby prehistorycznych stworzeń. Trzeba przyznać - właściciele sieci wiedzą, jak obchodzić przepisy, mają wyobraźnię i potrafią nabijać sobie kieszeń.

WALKA Z WIATRAKAMI

Sprawą zainteresowały się organy ścigania i politycy. W niektórych miastach jak Gdańsk i Łódź zakazano reklamowania "dopalaczy". Władze Trójmiasta wysyłają do rodziców listy z ostrzeżeniem o zagrożeniu. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto kontrole we wszystkich stacjonarnych sklepach z tymi produktami. Odpowiednie działania kontrolne wszczęły urzędy skarbowe, prokuratura i policja. Specjaliści mają także zbadać, czy w składzie chemicznym "dopalaczy" znajdują się środki odurzające i psychotropowe. W dalszej kolejności kontrola ma objąć sprzedaż "dopalaczy" w Internecie.

Pracownicy "funshopów" nie martwią się jednak o przyszłość. W proponowanych przez nich używkach prawdopodobnie nie ma zakazanych w Polsce składników - ich lista zamieszczona jest przecież w załączniku do obowiązującej dziś ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. Nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami). Również prace nad nowelizacją tej ustawy i wpisaniem na listę zakazanych środków psychotropowych substancji legalnie dziś sprzedawanych - w tym BZP - nie budzi wśród nich większych obaw.

- Jeśli prawo nakaże nam wycofać któreś z oferowanych obecnie produktów - mówi Piotr Domański - zrobimy to.

Producenci "dopalaczy" cały czas opracowują "lepsze receptury". - Jeśli nie BZP, znajdzie się coś innego - mówią. Czy usiłowania rodziców i nauczycieli, aby posłowie "coś" zrobili, przyniosą skutek? Czy działania posłów pracujących nad projektem zakazu handlu tymi środkami okażą się efektywne? Czy raczej czeka nas kolejna społeczna choroba?

Zuzanna Smoleńska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 18 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:
 GOSC : 29.08.2014, 13:04
 KARAC I DO PUDLA TYCH CO SPRZEDAJA BO ZARABJAJA NA DZIECIACH KTORE TO SWINSTWO KUPUJA A DILERZY KUPUJA TO W SKLEPACH INTERNETOWYCH JAKO SRODKI DO CZYSZCZENIA SKOR DYWANOW ODSWIEZACZY DO ODKURZACZY I TYM GOWNEM ZABIJAJA NASZE DZIECI A DILER SPRZEDAJE DZIALKE TEGO GO>>A ZA PIEC ZLOTYCH NA NASZEJ ULICY CO DRUGI BLOK TO DILERZY.POLICJA POWINNA WKROCZYC I TYCH DILEROW POZAMYKAC ZA ZABIJANIE I NISZCZENIE ZDROWIA NASZYCH DZIECI.NALOTY POWINNI ZROBIC >
 kasia: 27.07.2009, 08:40
 ->Damian: Na początku, potem już dużo rzeczy sięga po naszą wolnośc i nagle okazuje si,że "chcesz" to mit... swoją drogą- coraz częściej czytam o uzależnieniu np. od coca-coli...
 Damian: 04.06.2009, 12:56
 chcesz pijesz nie chcesz nie piejesz , chcesz palić palisz , nie , nie palisz.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki WiernychModlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Akt oddania się Maryi Wspomożycielce WiernychAkt oddania się Maryi Wspomożycielce Wiernych

Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?

Medytacja: U Marii i MartyMedytacja: "U Marii i Marty"

Śmierć świętego pustelnikaŚmierć świętego pustelnika

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej