Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Odpust zupełny

Warto jeszcze sprecyzować samo pojęcie "kary doczesnej". Łączy się ona z "dolegliwościami do odcierpienia" na ziemi lub w czyśćcu. Kary doczesne są konsekwencją popełnionego grzechu. Powodują czasowe cierpienie proporcjonalne do wielkości winy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że kiedyś się skończą.

Pamiętając, że odpust zupełny jest to darowanie całej kary doczesnej za dotychczas popełnione grzechy, stawiamy czasem pytanie - do jakich aktów religijnych jest aktualnie przywiązany dar odpustu zupełnego?

Papież Paweł VI w 1967 r. zaaprobował między innymi następujące praktyki w tej dziedzinie - udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy: - przyjmą pobożnie, choćby przez transmisję, błogosławieństwo papieskie "Urbi et Orbi"; - pobożnie odwiedzą jedną z czterech patriarchalnych bazylik rzymskich; - w Wielki Piątek uczestniczą w liturgicznej adoracji i ucałują krzyż; - wezmą udział w ćwiczeniach duchowych trwających przynajmniej przez 3 pełne dni (rekolekcje, misje); - uczestniczą w pełni we Mszy św. prymicyjnej; - tak samo we Mszy św. jubileuszu 25, 50 lub 60-lecia kapłaństwa; - po raz pierwszy przystępują do Komunii Św. lub uczestniczą w tym obrzędzie; - pobożnie odwiedzą kościół parafialny w uroczystość jego tytułu i tam odmówią modlitwę "Ojcze nasz" i "Wierzę"; - tak samo kościół lub kaplicę zakonną w święto założyciela tego zgromadzenia; - przynajmniej przez pół godziny będą adorować Najświętszy Sakrament; - co najmniej pół godziny będą uważnie czytać Pismo Święte; - publicznie, w kościele lub wspólnie, w rodzinie odmówią jedną część różańca połączoną z rozważaniami tajemnic; - odprawią, przechodząc przy stacjach, nabożeństwo Drogi Krzyżowej; - odnowią przyrzeczenia chrzcielne w czasie Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota wieczorem) lub w rocznicę swojego Chrztu; - wezmą udział w czynności liturgicznej, której przewodniczy biskup w czasie swojej wizytacji pasterskiej.

Oczywiście, oprócz spełnienia jednej z wymienionych praktyk człowiek powinien być w stanie łaski uświęcającej i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet lekkiego! "Ślad najdrobniejszego przywiązania do grzechu staje się przeszkodą do uzyskania odpustu zupełnego." Chodzi o zdecydowane oczyszczenie umysłu i własnej woli z wszelkich, moralnie wątpliwych przywiązań do siebie, świata i ludzi oraz-konkretny wybór i umiłowanie woli Bożej "w najbardziej szczegółowych nakazach." Spełnienie tego warunku jest chyba najtrudniejsze, bo wymaga dużej samodyscypliny wewnętrznej od chrześcijanina.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 czerwca 2010Wasze komentarze:
 Katolik: 14.04.2020, 15:54
 Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).
 Tomek: 14.04.2020, 15:53
 Warunki uzyskania odpustu zupełnego: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy), stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego Papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc), wykonanie czynności związanej z odpustem. Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek. Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach Papieża – tylko jeden odpust zupełny. Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje). Odpustów (zarówno cząstkowych, jak i zupełnych) nie można ofiarowywać za innych żywych. Miesiąc listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni stanowią też okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Oto okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach: nawiedzenie kościoła lub kaplicy we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) i odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę”, w dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych – codziennie odpust zupełny, który można ofiarować wyłącznie za zmarłych (za nawiedzenie cmentarza w inne dni – odpust cząstkowy również wyłącznie za zmarłych).
 Andre: 27.09.2010, 13:41
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 Znany PANU BOGU: 23.01.2009, 08:45
 Witam. Krzywdę się robi, gdy miesza się w jednym worze media drukujące "Różańcowe Jerycho" z mediami drukującymi "ewangelię judasza". Przepraszam, dość aby nie obrażać.
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej