Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Odpust zupełny

     Warto jeszcze sprecyzować samo pojęcie "kary doczesnej". Łączy się ona z "dolegliwościami do odcierpienia" na ziemi lub w czyśćcu. Kary doczesne są konsekwencją popełnionego grzechu. Powodują czasowe cierpienie proporcjonalne do wielkości winy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że kiedyś się skończą.

     Pamiętając, że odpust zupełny jest to darowanie całej kary doczesnej za dotychczas popełnione grzechy, stawiamy czasem pytanie - do jakich aktów religijnych jest aktualnie przywiązany dar odpustu zupełnego?

     Papież Paweł VI w 1967 r. zaaprobował między innymi następujące praktyki w tej dziedzinie - udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy: - przyjmą pobożnie, choćby przez transmisję, błogosławieństwo papieskie "Urbi et Orbi"; - pobożnie odwiedzą jedną z czterech patriarchalnych bazylik rzymskich; - w Wielki Piątek uczestniczą w liturgicznej adoracji i ucałują krzyż; - wezmą udział w ćwiczeniach duchowych trwających przynajmniej przez 3 pełne dni (rekolekcje, misje); - uczestniczą w pełni we Mszy św. prymicyjnej; - tak samo we Mszy św. jubileuszu 25, 50 lub 60-lecia kapłaństwa; - po raz pierwszy przystępują do Komunii Św. lub uczestniczą w tym obrzędzie; - pobożnie odwiedzą kościół parafialny w uroczystość jego tytułu i tam odmówią modlitwę "Ojcze nasz" i "Wierzę"; - tak samo kościół lub kaplicę zakonną w święto założyciela tego zgromadzenia; - przynajmniej przez pół godziny będą adorować Najświętszy Sakrament; - co najmniej pół godziny będą uważnie czytać Pismo Święte; - publicznie, w kościele lub wspólnie, w rodzinie odmówią jedną część różańca połączoną z rozważaniami tajemnic; - odprawią, przechodząc przy stacjach, nabożeństwo Drogi Krzyżowej; - odnowią przyrzeczenia chrzcielne w czasie Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota wieczorem) lub w rocznicę swojego Chrztu; - wezmą udział w czynności liturgicznej, której przewodniczy biskup w czasie swojej wizytacji pasterskiej.

     Oczywiście, oprócz spełnienia jednej z wymienionych praktyk człowiek powinien być w stanie łaski uświęcającej i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet lekkiego! "Ślad najdrobniejszego przywiązania do grzechu staje się przeszkodą do uzyskania odpustu zupełnego." Chodzi o zdecydowane oczyszczenie umysłu i własnej woli z wszelkich, moralnie wątpliwych przywiązań do siebie, świata i ludzi oraz-konkretny wybór i umiłowanie woli Bożej "w najbardziej szczegółowych nakazach." Spełnienie tego warunku jest chyba najtrudniejsze, bo wymaga dużej samodyscypliny wewnętrznej od chrześcijanina.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010


   

Wasze komentarze:
 Andre: 27.09.2010, 13:41
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 Znany PANU BOGU: 23.01.2009, 08:45
 Witam. Krzywdę się robi, gdy miesza się w jednym worze media drukujące "Różańcowe Jerycho" z mediami drukującymi "ewangelię judasza". Przepraszam, dość aby nie obrażać.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej