Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ucho igielne

Dawno nie słyszałam w kościele przypowieści o tym, że trudno bogaczom wejść do królestwa niebieskiego. Brakuje mi komentarza z ambony do dzisiejszych wyprzedaży, zakupów, superofert i supermarketów, które zajęty ważną część naszego życia indywidualnego i społecznego. Może Ksiądz coś o tym napisze?

To, co gromadzimy dziś, jest szaleństwem - twierdziła bł. Matka Teresa z Kalkuty. Buty, odzież, kasety, płyty, książki, elektryczne gadżety zawalają nasz świat. Matka Teresa nakazywała swoim siostrom rozdać wszystko, czego przez rok nie używają. Ja sam mam dobre doświadczenia ze współpracy z siostrami dominikankami misjonarkami z Zielonki. U nich piwnice i strych były praktycznie puste. Każda rzecz niekonieczna ruszała w świat.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że gromadzenie jest pewną pułapką dzisiejszych czasów. Ogromne pieniądze przeznacza się na reklamę. Czyli na przekonanie nas, że potrzebujemy czegoś, o czym nie wiemy, że tego potrzebujemy. I w praktyce traktujemy posiadanie jako rodzaj szczęścia. Jest jednak druga strona medalu: nie wiadomo, czy my mamy pieniądze, telewizory, komputery i telefony komórkowe - czy też one nas mają. Kiedyś Francuzi opublikowali ciekawe badania socjologiczne.

Wykazały one, że ci, którzy więcej kupują, mniej dają, stają się opieszali, próżni. Za dążeniem do komfortu kryje się wiec także egoizm zabijający w nas powoli objawy bezinteresowności i piękne odruchy serca. Oczywiście, należy kupować rzeczy dobre. Przysłowie mówi: tanie mięso psy jedzą. Pułapkę stanowi więc często "okazyjna oferta". Warto zapytać: dlaczego ten towar jest tańszy? Potem wyrzucamy tanie rzeczy na śmietnik, czyli nie zyskujemy, ale tracimy na kupnie.

Drugą pułapkę stanowi kupowanie tego, co jest najdroższe i najbardziej markowe. Pytanie brzmi: po co to kupujesz?

Trzecia pułapka to kupowanie czegoś nie ze względu na potrzebę, tylko na komfort. Jeśli coś dobrego, sprawnego wymieniamy tylko po to, żeby działało szybciej, żeby nie podnosić pośladków z kanapy dla przełączenia urządzenia, żeby dana rzecz miała jakiś efektowny bajer, który zaimponuje innym - to znaczy, że wpadliśmy w sieci pożądliwości.

Pismo Święte mówi o odkładaniu w ciągu lat tłustych jednej piątej zarobków jako oszczędności na czas, gdy przyjdą lata chude. Czytamy tam o dawaniu dziesięciny na cele religijne oraz o jałmużnie, która gładzi liczne grzechy. Raz na trzy lata w czytaniach niedzielnych musi paść wspomniany przez Panią wątek o niebezpieczeństwie bogactw. Kłopot nie w tym, żeby go usłyszeć, ale - zastosować.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 maja 2016Wasze komentarze:
 marzena aneta: 30.12.2023, 22:18
 ucho igielne Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie syna dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Maciej Ś.: 08.07.2016, 15:47
 Czytałem gdzieś, że "ucho igielne" to przenośnia na nazwę małej, waskiej furtki w bramie do Jerozolimy. Mieszkańcy spóźniwszy się z powrotem mieli szansę dostać się do miasta po wieczornym zamknięciu bram.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej