Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Oryginalność chrześcijańskiej wiary w zmartwychwstanie

Chrześcijańska wiara w zmartwychwstanie umarłych różni się od wierzeń judaistycznych uznaniem Chrystusa za Sprawcę zmartwychwstania do życia wiecznego, pojmowanego jako wieczne szczęście. Terminy: zmartwychwstanie, życie (por. J 11,25) mają zabarwienie zdecydowanie pozytywne, choć w języku polskim, podobnie jak w przytoczonym wyżej tekście Dz 24,15 oznaczają w ogóle powstanie do nowego życia dobrych i złych - zmartwychwstanie życia i zmartwychwstanie potępienia (por. J 5,29), zmartwychwstanie na sąd (por. Mt 25,31n), który także oznacza nie tylko sprawiedliwe rozważenie ludzkich czynów, ale kojarzy się z potępieniem, odrzuceniem (por. J 12,31; 16,11).

Podczas działalności ewangelizacyjnej wśród pogan, zwłaszcza zwolenników filozofii platońskiej, odrzucających ciało jako element gorszy, bezwartościowy, więzienie dla duszy (por. Dz 17,32), ukazanie prawdy o zmartwychwstaniu wymagało szczególnego wysiłku, gruntownej argumentacji, której poświęcił św. Paweł dłuższy wywód w końcowej części Pierwszego Listu do Koryntian. Zmartwychwstanie stanowi istotną część przekazu wiary, tradycji. Apostoł Narodów stosuje w 1 Kor 15,3 w odniesieniu do zmartwychwstania formułę: Przekazałem wam na początku to, co przejąłem, podobnie jak w 1 Kor 11,23 w odniesieniu do Eucharystii - tam stwierdza jeszcze mocniej: Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem. Przekaz prawd wiary jest podstawowym zadaniem apostołów, dziełem, za które ponoszą wielką odpowiedzialność (por. Ga 1,6-24; 1 Kor 9,16), dlatego z ogromną powagą starają się przekazać nienaruszoną prawdę prowadzącą do zbawienia.

Św. Paweł przytacza liczne świadectwa o zmartwychwstaniu Chrystusa, wymienia osoby, które były świadkami ukazywania się Zmartwychwstałego Pana (chrystofanii). Można by to traktować jako potwierdzenie zasadniczego faktu decydującego o prawdziwości nauki Chrystusa, ale dla św. Pawła zmartwychwstanie Chrystusa wiąże się nierozdzielnie ze zmartwychwstaniem umarłych - powstaniem do nowego życia w prawdziwym, choć przemienionym, ciele. Chrześcijanie, którzy w Koryncie zaprzeczają zmartwychwstaniu umarłych, przeciwstawiają się równocześnie prawdzie o zmartwychwstaniu Chrystusa, stanowiącej fundament wiary.

Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara (1 Kor 15,13-14).

Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli (1 Kor 15,20).

Apostoł nawiązuje - podobnie jak w Rz 5,12-19 - do typologii"Adam - Chrystus". Jak jeden sprowadził na wszystkich śmierć przez swoje odstępstwo, tak Drugi przez powstanie z martwych prowadzi ich do nowego, przemienionego życia. Św. Paweł rozwija naukę o nowym, przemienionym, uduchowionym ciele na podobieństwo ciała Chrystusa Zmartwychwstałego, jak nasze śmiertelne ciała są podobne do ciała grzesznego Adama.

Rzeczywistość po zmartwychwstaniu odnosi się wyraźnie do ludzi zbawionych dzięki Chrystusowej ofierze i Jego wywyższeniu. Paweł nie rozwija w tym miejscu myśli o zmartwychwstaniu na sąd. Apostoł Narodów wielbi Chrystusowe zwycięstwo (por. 1 Kor 15,57), w którym udział będą mieli wszyscy wierzący, także ci, którzy będą żyli w czasie paruzji - powtórnego przyjścia Chrystusa na sąd. Bez podlegania śmierci zostaną przemienieni na obraz chwalebnego Chrystusa: W jednym momencie, w mgnieniu oka, na dźwięk ostatniej trąby - umarli powstaną nienaruszeni, a my będziemy odmienieni. Trzeba, ażeby to, co zniszczalne, przyodziało się w niezniszczalność, a to, co śmiertelne, aby się przyodziało w nieśmiertelność (1 Kor 15, 52-53).

Tomasz M. Dąbek OSB
Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIECWasze komentarze:
 Maja: 07.09.2018, 14:51
 A co by było gdyby taka wyszła za mąż i się okazało że to nie to.? Właśnie to pokazuje mieszkanie razem. Niestety takie jest życie, a kościół nie ma prawa wymagać żeby dwoje obcych i innych ludzi było dopadowanych bo kurde ślub wzieli. Mieszkanie razem pokazuje że związki tak naprawdę nie mają sensu. Wy tego nie widzicie.? Ja to widzę, co chwilę słyszę o rozstaniach, to jak wziąść ślub skoro nawet związek bez slubu nie wychodzi? Proszę tylko nie wylewac hejtu na mnie. Komentuje bo widzę jaką nieprawdą jest to co napisane w artykule. I dziwi mnie to że nikt z was wierzących i praktykujących tego nie dostrzega. Co mi ze ślubu jak związek jest na straty.? Czy ślub coś idmieni. Nie.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej