Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

(...) Jakiś czas temu miałem do załatwienia sprawę w pewnym urzędzie. Trafiłem na znanego mi z widzenia urzędnika. Bardzo często widuję tego człowieka w kościele, wiem, że się tam aktywnie udziela. Dlatego byłem wstrząśnięty sposobem, w jaki mnie potraktował. Załatwił mnie tak bezdusznie i bezosobowo, bez odrobiny życzliwości i chęci pomocy, że opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony. Zdaję sobie sprawę, że biurokracja i władza demoralizują, ale chyba inaczej powinno być w wypadku człowieka wierzącego i praktykującego?. Stefan

"Odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią"

Drogi Stefanie!

Tak jest! Powinno być inaczej! Niestety, wiele razy nie bywa. Bardzo wielu ludzi nie potrafi dać świadectwa Chrystusowi w swoim miejscu pracy, na ulicy, w sklepie, a nawet w domu. Wielu w kościele jest bardzo pobożnych i gorliwych, wychodząc z kościoła jakby chowali swoją wiarę do kieszeni. Może uważają, że w świecie panują inne zasady, inne reguły gry.

Uczniem Chrystusa jest się wszędzie: w pracy, w domu, w kościele, na wczasach, na wycieczce, zagranicą. Człowiek, który o tym zapomina, tak jak Twój "znajomy" urzędnik, swoim postępowaniem zaprzecza swojej wierze, daje antyświadectwo. Chyba każdy z nas zetknął się kiedyś z takim przykładem urzędnika, może nawet z księdzem, i został potraktowany bezosobowo. Przypomnijmy sobie, jak takie postępowanie potrafi zdenerwować, jak to boli. A sami spróbujmy nigdy nie naśladować takiej postawy.

Doskonale rozumiem Twoje rozżalenie na człowieka, który Cię źle potraktował. Też kilkakrotnie spotkałem się w swoim życiu z takimi sytuacjami, gdzie od danego urzędnika spodziewać się mogłem życzliwości i pomocy a zostałem potraktowany w przykry sposób. Praca w rozmaitych instytucjach potrafi odczłowie- czyć. Przepisy regulacje, zarządzenia, prawo są wygodnym murem, za który . zawsze można się schować. Dają władzę nad drugim człowiekiem. Stare przysłowie mówi: "władza demoralizuje, władza absolutna, demoralizuje absolutnie". W takiej rozwijającej się dopiero demokracji, jak nasza, urzędnik ma niezwykłą władzę, niemal absolutną. Niezbyt jasne prawo, kiepsko egzekwowane i zostawiające wiele furtek pozwala na daleko idące manipulacje. Stwarza poczucie bezkarności i władzy. Petent traktowany jest jak ktoś, kto jest potencjalnym wrogiem ośmielającym się zakłócać spokój i niszczyć dobry humor urzędnika. Obawiam się, że wielu z nich nawet nie dostrzega, że ten petent też jest człowiekiem. Przecież nieraz w urzędach czujemy, że traktuje się nas jak przedmioty.

Taka mentalność jest tak silna, że odsuwa na dalszy plan wiarę i szacunek dla drugiego człowieka, choćby najmniejszego. W sytuacji, gdzie w ogóle relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej powierzchowne, gdzie wielu boi się nawiązania prawdziwie ludzkiej więzi, naprawdę łatwo zostać typem urzędnika. Potrafi on nawet być czasem grzeczny i uprzejmy, ale czuć, że jest to sztuczne, że jest to zawodowa poza.

Urzędnikami na przykład był Piłat i żołnierz, którzy ukrzyżowali Chrystusa. Może i Mu współczuli, ale pełnili swoje obowiązki, nie zważając na wyrządzaną krzywdę.

Jezus przychodzi do naszego świata, staje się człowiekiem, byśmy i my mogli stać się prawdziwie ludzcy. Jezus wyzwala z lęku i obawy przed brakiem akceptacji. Daje odwagę, by praktykować życzliwość i serdeczność w każdym rodzaju ludzkich kontaktów. Szkoda, że nie każdy o tym pamięta. A człowiek zajmujący jakieś stanowisko i wierzący w Chrystusa szczególnie powinien tym się przejąć.

Nie pozwól, drogi Stefanie, by rozżalenie i gorycz, powstałe na skutek takiego antyświadectwa, oddaliły Cię od Chrystusa. Wszyscy jesteśmy ludźmi, popełniamy błędy, czasem krzywdzimy się nawzajem. Jezus na krzyżu pokazał nam, jak przebaczyć nawet najgorszą krzywdę.

Ks. JANWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej