Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czym jest grzech?

- Panie, chciałbym Cię poprosić teraz o kilka słów wyjaśnienia na temat grzechu. Przede wszystkim: czym jest grzech?

- Grzech to, najogólniej rzecz biorąc, brak miłości albo też uczynek polegający na buncie przeciwko przykazaniom, które ustanowiłem po to, by wszelkie stworzenie mogło żyć w doskonałej harmonii.

- Czy istnieją także grzechy skierowane przeciw stworzeniu?

- Oczywiście: kto zatruwa wodę, powietrze, ziemię, niszczy rośliny, bez powodu zabija zwierzęta, wykorzystuje prawa przyrody dla egoistycznych celów, wystawiając na ryzyko równowagę istniejącą w świecie a przez to - życie wielu istnień - ten przyjmuje na siebie wielką odpowiedzialność.

- Czy grzech jest zawsze obrażaniem Ciebie?

- Są przewinienia, takie jak bluźnierstwo przeciw mnie, czy przeciw wybrańcom Raju, lecz większa ich część dotyczy człowieka. Na dziesięć przykazań strzegących podstawowych praw i obowiązków chrześcijanina, siedem odnosi się do człowieka: jego uczciwości, szacunku dla życia oraz poszanowania dóbr należących do innych ludzi.

- Jakie są rodzaje grzechu?

- Jest ich bardzo wiele - od lekkiego przewinienia, grzechu powszedniego, jak to określacie, aż do grzechów ciężkich i śmiertelnych.

- Jak można odróżnić jeden grzech od drugiego?

- To zależy od wielu czynników; od obiektu, przeciwko któremu skierowany jest dany grzech, ale przede wszystkim od osoby, która go popełnia; przez to takie samo przewinienie może pociągać za sobą odmienną odpowiedzialność, w zależności od sumienia i woli grzeszącego. To, co dla jednej osoby może być grzechem lekkim, dla innejpotrafistać się grzechem ciężkim, także dlatego, że każdemu występkowi mogą towarzyszyć okoliczności łagodzące lub też obciążające.

- Czy to prawda, że można grzeszyć także myślą?

- Człowiek jest istotą myślącą: najczęściej to myśli powodują pragnienie, a ono z kolei budzi wolę działania. Ostatnim czynnikiem determinującym stopień odpowiedzialności za dokonany uczynek, jest zawsze wola.

- Zatem ktoś chory umysłowo nie jest odpowiedzialny za swoje czyny?

- Bez wątpienia, tak samo jak nie są odpowiedzialne zwierzęta, pozbawione inteligencji; wasze prawodawstwo mówi zresztą tak samo.

- Nie jest jednak łatwo ustalić stopień odpowiedzialności kogoś, kto wykracza przeciw prawu.

- Oczywiście, właśnie dlatego zawsze ostrzegam, by nie osądzać innych; rzecz jasna, nie dotyczy to sędziów powołanych do tego delikatnego zadania.

Jednak jedynie ja mogę, z całkowitą bezstronnością i pewnością, ocenić ciężar danego uczynku, na który składają się różne okoliczności, które mogą umknąć nie tylko ludzkiemu osądowi, ale także nawet osobie dopuszczającej się zła. Ten sam uczynek, popełniony w różnorodnych chwilach i okolicznościach, pociąga za sobą odmienną odpowiedzialność.

- Który z grzechów jest najcięższy?

- Zabójstwo: począwszy od pozbawienia życia dziecka w łonie matki aż do przyspieszenia śmierci sędziwemu i schorowanemu starcowi. Od poczęcia człowieka aż po naturalną śmierć, życie jest święte, stanowi dar mojej miłości. Każde pogwałcenie tego prawa, a nawet usiłowanie tego, znieważa mnie. Oznacza bowiem próbę zabicia mnie, który jestem obecny w tych osobach stworzonych na mój obraz i podobieństwo.

- A grzech najgłupszy?

- Bluźnierstwo. Wyobraź sobie: ateistę usiłującego obrazić tego, którego istnieniu zaprzecza i wierzącego znieważającego tego, który go kocha nieskończoną miłością!

Antonio M. AlessiWasze komentarze:
 ABC: 06.10.2008, 13:22
 do on: Kurs Pawel jest kursem dla Ewangelizatorow..polecam:)
 Calineczka : 03.10.2008, 09:57
 Panie... oto ja... w mojej słabości!!! ... ale Twojej Wszechmocy ... POŚLIJ MNIE ... bo ... choć CIĘ NIE POJMUJĘ.... jednak, tak bardzo MIŁUJĘ ... że w ostatecznosci .... nie potrafię ... i nie chcę ... odmówić TOBIE ... NICZEGO...!!! Pokonana ŁAGODNOŚCIĄ TWOJEJ MIŁOŚCI ... ze łzami w oczach ... umieram dla siebie ... każdego momentu mojego FIAT...
 on: 03.10.2008, 01:43
 CO TO ZA KURS...:)
 wiatr: 02.10.2008, 23:49
  BÓG Pragnie ... abyśmy Ewangelizowali ... Nieśli Dobrą Nowinę ... o Miłości JEZUSA ... do nas , o Jego ... Nieustannej Tęsknocie za nami ..., o Jego ... Pasji ... Szaleństwie Krzyża ... , o Pięknie Życia Wiecznego ... , o Tym , że BÓG Wiecznie TRWA ... , o Tym , że Niebo JEST ... Boskie ...!!! ale ...Pragnie również ...abyśmy SIEBIE ... pozwalali ...Ewangelizować ...każdego dnia ... Duchowi Świętemu ... , ludziom ...których Spotykamy ... w Chwilach ... naszego Życia ... każda z Nich Jest WAŻNA ! Niech Światło ... Pana ŚWIECI w Nas ! Amen !
 abc: 02.10.2008, 17:18
 Bardzo madre rozwazanie.. Ja wlasnie zawsze sie czulam takim zaplecowym bohaterem.. bo przeciez inni porafia lepiej a ja?? I wlasnie wtedy przyszedl Pan ze swoja laska! Trafilam na kurs Pawel.... i od tamtej pory moje zycie sie zmienilo! Moim zadaniem jest ewangelizacja Jestem swiadkem tego jak Pan Bog moze sie posllugiwac czlowiekem slabym.. Swieta Tereska od Dzieciatka Jezus mowila ze raduje sie z tego ze jest takim slabym czlowiekiem poniewaz wtedy Pan moze objawiac tym bardziej swoja moc.. zgadzam sie w 100% z Sw. Tereska!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej