Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście"

Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście" uświadamia, że ciągle jesteśmy w drodze. I że niektórzy nas w tej drodze wyprzedzili, a my musimy się z tym pogodzić.

Przy drodze, w rowie, na drzewach, na skrzyżowaniach tkwią krzyże przypominające ofiary wypadków drogowych. - Wyrażają wiarę w życie wieczne, bo ludzie mają potrzebę jej wyznania - tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bt. Karoliny Kózkówny w Zabawie i członek Stowarzyszenia "Przejście". To ono jest pomysłodawcą pomnika. - Krzyże są świadectwem doznanej tragedii. Ale bywa, że stają się znakami przyznania się do winy, bo stawiają je także sprawcy wypadków.

- Niestety, samo postawienie krzyża nie łagodzi skutków doznanej tragedii. Stale o niej przypomina, a nie daje możliwości wewnętrznego przyjęcia i przeżycia. A zmierzenie się z tragedią ma wymiar przede wszystkim duchowy - podkreśla ks. Zbigniew. - W Stowarzyszeniu "Przejście" wpadliśmy trzy lata temu na pomysł stworzenia miejsca upamiętniającego ofiary wypadków drogowych, które prowadziłoby do pojednania między ofiarami a sprawcami, pomagałoby pogodzić się z tragedią i służyło pomocą psychologiczną, prawną, duchową.

Miejsce powstaje w Zabawie w diecezji tarnowskiej, przy sanktuarium bt. Karoliny Kózkówny, która zginęła śmiercią męczeńską. Sanktuarium nosi więc znamiona męczeństwa i przeżywania żałoby. Przygarnie rodziny, które w momencie tragedii zapewne były otoczone pomocą, jednak trauma w takich przypadkach trwa o wiele dłużej. Osoby te przeżywają ją często w samotności.

- Rozpoczęliśmy budowę pomnika, w którym będzie miejsce na przydrożne krzyże; już teraz można je do nas przywozić - mówi ks. Zbigniew. - Można się też wpisać do księgi pamiątkowej, załączając zdjęcie zmarłej tragicznie osoby i opis okoliczności jej śmierci. Każdego 10. i 17. dnia miesiąca modlimy się za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny.

Pomnik zaprasza bliskich ofiar - zablokowanych dramatycznym wydarzeniem - do przejścia dwuwymiarowego. - Idziemy fizycznie tunelem, wzdłuż ścian pomnika - i metaforycznie: ku zieleni, ku słońcu, alejkami, które prowadzą do projektowanego właśnie Centrum Leczenia Traumy Powypadkowej - wyjaśnia ks. Zbigniew. - W punkcie kulminacyjnym spotykamy się ze światłem, które symbolizuje oczyszczenie. Można zapalić świeczkę. Pomnik uświadamia, że ciągle jesteśmy w drodze. Niektórzy nas w tej drodze wyprzedzili, a my musimy się z tym pogodzić.

Z centralnej części pomnika autorstwa dr. Jacka Kucaby wyrastać będą ku niebu różnej wielkości krzyże - symbole ofiar. Forma rozrasta się też w plenerze - prowadzi do przestrzeni światła i wody symbolizujących oczyszczenie. Od pomnika rozchodzą się mniejsze ścieżki, prowadzące do miejsc rozmyślania i odpoczynku.

W ramach szerszej inicjatywy "Przejście" powstał też pomysł sadzenia lasu pamięci. Przy każdym drzewie mógłby stanąć drewniany słup, a na nim przymocowany byłby metalowy znak pamięci z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem osoby, która zginęła w wypadku. W myśl tej idei został także zaprojektowany znaczek z wizerunkiem pomnika. Można go będzie przymocować do "słupa pamięci" lub nosić przypięty do ubrania jako znak pamięci o bliskiej osobie.

Psychologowie, którzy wspierają rodziny ofiar wypadków drogowych, przyznają że poza symbolicznym znaczeniem pomnik może odgrywać ważną rolę terapeutyczną. Będzie pierwszym w Polsce i na świecie takim miejscem pamięci oraz spotkania z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Inicjatywa cieszy się ogromnym poparciem. Sanktuarium odwiedziło kilkaset osób z całej Polski, które potrzebują nie tyle wsparcia prawnego czy finansowego, ale duchowego - głównie rodzice zmarłych w wypadkach dzieci. Plac pod pomnik poświęcił abp Józef Kowalczyk, a kamień węgielny - bp Tadeusz Płoski, który sam zginął w katastrofie smoleńskiej. - W 2010 r. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, bo śmierć łączy wszystkich, bez względu na wyznanie - twierdzi ks. Zbigniew. Ukończenie budowy pomnika jest planowane na tegoroczny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w trzecią niedzielę listopada.

Bieżące informacje na stronie internetowej sanktuarium: www.pz.lap.pl oraz budowy pomnika: www.przejscie.com.pl

Zachęcamy do finansowego wspierania budowy pomnika oraz Centrum Leczenia Traumy Powypadkowej:

Konto bankowe ING Bank Śląski SA
33-100 Tarnów, ul. Słowackiego 33-37
80 1050 1562 1000 0090 7077 8056

Więcej informacji: www.przejscie.com.pl

Monika Odrobińska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 6 lutego 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Autor

Tresć

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej