Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście"

     Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście" uświadamia, że ciągle jesteśmy w drodze. I że niektórzy nas w tej drodze wyprzedzili, a my musimy się z tym pogodzić.

     Przy drodze, w rowie, na drzewach, na skrzyżowaniach tkwią krzyże przypominające ofiary wypadków drogowych. - Wyrażają wiarę w życie wieczne, bo ludzie mają potrzebę jej wyznania - tłumaczy ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bt. Karoliny Kózkówny w Zabawie i członek Stowarzyszenia "Przejście". To ono jest pomysłodawcą pomnika. - Krzyże są świadectwem doznanej tragedii. Ale bywa, że stają się znakami przyznania się do winy, bo stawiają je także sprawcy wypadków.

     - Niestety, samo postawienie krzyża nie łagodzi skutków doznanej tragedii. Stale o niej przypomina, a nie daje możliwości wewnętrznego przyjęcia i przeżycia. A zmierzenie się z tragedią ma wymiar przede wszystkim duchowy - podkreśla ks. Zbigniew. - W Stowarzyszeniu "Przejście" wpadliśmy trzy lata temu na pomysł stworzenia miejsca upamiętniającego ofiary wypadków drogowych, które prowadziłoby do pojednania między ofiarami a sprawcami, pomagałoby pogodzić się z tragedią i służyło pomocą psychologiczną, prawną, duchową.

     Miejsce powstaje w Zabawie w diecezji tarnowskiej, przy sanktuarium bt. Karoliny Kózkówny, która zginęła śmiercią męczeńską. Sanktuarium nosi więc znamiona męczeństwa i przeżywania żałoby. Przygarnie rodziny, które w momencie tragedii zapewne były otoczone pomocą, jednak trauma w takich przypadkach trwa o wiele dłużej. Osoby te przeżywają ją często w samotności.

     - Rozpoczęliśmy budowę pomnika, w którym będzie miejsce na przydrożne krzyże; już teraz można je do nas przywozić - mówi ks. Zbigniew. - Można się też wpisać do księgi pamiątkowej, załączając zdjęcie zmarłej tragicznie osoby i opis okoliczności jej śmierci. Każdego 10. i 17. dnia miesiąca modlimy się za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny.

     Pomnik zaprasza bliskich ofiar - zablokowanych dramatycznym wydarzeniem - do przejścia dwuwymiarowego. - Idziemy fizycznie tunelem, wzdłuż ścian pomnika - i metaforycznie: ku zieleni, ku słońcu, alejkami, które prowadzą do projektowanego właśnie Centrum Leczenia Traumy Powypadkowej -wyjaśnia ks. Zbigniew. - W punkcie kulminacyjnym spotykamy się ze światłem, które symbolizuje oczyszczenie. Można zapalić świeczkę. Pomnik uświadamia, że ciągle jesteśmy w drodze. Niektórzy nas w tej drodze wyprzedzili, a my musimy się z tym pogodzić.

     Z centralnej części pomnika autorstwa dr. Jacka Kucaby wyrastać będą ku niebu różnej wielkości krzyże - symbole ofiar. Forma rozrasta się też w plenerze - prowadzi do przestrzeni światła i wody symbolizujących oczyszczenie. Od pomnika rozchodzą się mniejsze ścieżki, prowadzące do miejsc rozmyślania i odpoczynku.

     W ramach szerszej inicjatywy "Przejście" powstał też pomysł sadzenia lasu pamięci. Przy każdym drzewie mógłby stanąć drewniany słup, a na nim przymocowany byłby metalowy znak pamięci z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem osoby, która zginęła w wypadku. W myśl tej idei został także zaprojektowany znaczek z wizerunkiem pomnika. Można go będzie przymocować do "słupa pamięci" lub nosić przypięty do ubrania jako znak pamięci o bliskiej osobie.

     Psychologowie, którzy wspierają rodziny ofiar wypadków drogowych, przyznają że poza symbolicznym znaczeniem pomnik może odgrywać ważną rolę terapeutyczną. Będzie pierwszym w Polsce i na świecie takim miejscem pamięci oraz spotkania z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Inicjatywa cieszy się ogromnym poparciem. Sanktuarium odwiedziło kilkaset osób z całej Polski, które potrzebują nie tyle wsparcia prawnego czy finansowego, ale duchowego - głównie rodzice zmarłych w wypadkach dzieci. Plac pod pomnik poświęcił abp Józef Kowalczyk, a kamień węgielny - bp Tadeusz Płoski, który sam zginął w katastrofie smoleńskiej. - W 2010 r. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, bo śmierć łączy wszystkich, bez względu na wyznanie - twierdzi ks. Zbigniew. Ukończenie budowy pomnika jest planowane na tegoroczny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w trzecią niedzielę listopada.

     Bieżące informacje na stronie internetowej sanktuarium: www.pz.lap.pl oraz budowy pomnika: www.przejscie.com.pl

     Zachęcamy do finansowego wspierania budowy pomnika oraz Centrum Leczenia Traumy Powypadkowej:

     Konto bankowe ING Bank Śląski SA
     33-100 Tarnów, ul. Słowackiego 33-37
     80 1050 1562 1000 0090 7077 8056

     Więcej informacji: www.przejscie.com.pl


Monika Odrobińska

Tekst pochodzi z Tygodnika

6 lutego 2011


   


List pocieszenia List pocieszenia
Henri J. M. Nouwen
Sześć miesięcy po śmierci matki Henri J. M. Nouwen, pragnąc ukoić ból ojca po stracie najbliższej mu osoby, zaczął pisać do niego długi list. Snując rozważania nad znaczeniem śmierci, umieścił je w kontekście śmierci i zmartwychwstania Chrystusa... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej