Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Wierzę... w ciała zmartwychwstanie". Kto zmartwychwstanie?

Chrześcijanin to człowiek, który wierzy w zmartwychwstanie. Nie tylko w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, ale także w zmartwychwstanie wszystkich ludzi. Tę prawdę wyznajemy co niedzielę podczas Mszy Świętej, powtarzając słowa: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych". W "Symbolu Apostolskim" mówimy natomiast: "Wierzę... w ciała zmartwychwstanie".

Chrystus powstał z martwych jako pierwszy spośród tych, co pomarli (por. 1 Kor 15,20)

Wiara w zmartwychwstanie istniała już w czasach Starego Testamentu. Nie ma ona nic wspólnego z obecną w greckiej filozofii ideą nieśmiertelności duszy, osiąganej w chwili śmierci. Księgi starotestamentalne mówią, że śmierć dotyka całego człowieka, dusza trafia do szeolu, ciało ulega rozkładowi. Jednak śmierć jest okresem przejściowym. Bóg przywraca umarłym życie. Zdania potwierdzające wiarę w zmartwychwstanie znaleźć można między innymi w Księdze Psalmów (Ps 16; 41; 103), w Księdze Daniela (7,13n; 12,2-3), w Księgach Machabejskich (m. in. 2 Mch 7,9.11.14.22; 14,46).

W czasach Jezusa w przyszłe zmartwychwstanie wierzyli faryzeusze, natomiast wiarę tę odrzucali saduceusze. Wśród uczniów Chrystusa żywa była wiara w indywidualne zmartwychwstanie. Pięknym świadectwem tej wiary jest rozmowa Jezusa z Martą przed wskrzeszeniem Łazarza: "Marta rzekła do Jezusa: "Panie, gdybyś tu byl, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga". Rzeki do niej Jezus: "Brat twój zmartwychwstaniec Rzekła Marta do Niego: "Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznymi Rzekł do niej Jezus: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?". Odpowiedziała Mu: "Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat" (J 11,21-27).

Podczas tego dialogu Chrystus objawił bardzo ważną prawdę chrześcijańskiej wiary. To On jest tym, który na końcu czasów wskrzesi umarłych. Przywracając do życia niektórych umarłych, na przykład Łazarza czy młodzieńca z Nain, zapowiadał nie tylko swoje zmartwychwstanie, ale także powrót do życia wszystkich ludzi.

Chrześcijanin to człowiek, który jest świadkiem zmartwychwstania Chrystusa (por. Dz 1,22). Konsekwencją wiary w Jego powstanie z martwych jest dla człowieka nadzieja na własne zmartwychwstanie. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina: "My zmartwychwstaniemy jak On, z Nim i przez Niego" (KKK 995). Wiara w zmartwychwstanie jest wiarą w życie całego człowieka, z ciałem i duszą, w przyszłym świecie, gdy ostatecznie zostanie przezwyciężona śmierć. Od pierwszych wieków Kościoła wiara w zmartwychwstanie spotykała się z niezrozumieniem i dużymi oporami. Co prawda przyjmowano trwanie po śmierci elementu duchowego człowieka, jednak odrzucano przekonanie o możliwości powrotu do życia w ciele.

Zwychwstaniemy w dniu ostatecznym

Od wieków prawda wiary mówiąca o zmartwychwstaniu ciała wywołuje wiele pytań. W kolejnych pokoleniach wciąż na nowo pojawia się problem, co to znaczy zmartwychwstać. Wiele emocji wywołuje również zagadnienie sposobu, w jaki dojdzie do zmartwychwstania umarłych oraz terminu, w którym to nastąpi. Następne pytanie brzmi: "Kto zmartwychwstanie?". Śmierć jest rozdzieleniem duszy i ciała. Wiemy, że ciało ulega zniszczeniu. Dusza natomiast idzie na spotkanie z Bogiem i oczekuje na ponowne zjednoczenie z ciałem. Sama dusza nie jest całym człowiekiem. W zmartwychwstaniu Bóg udzieli naszemu ciału niezniszczalnego życia, ponownie łącząc je z duszą.

Wierzymy głęboko, jako chrześcijanie i katolicy, w zmartwychwstanie tego ciała, które teraz posiadamy. Chrystus zmartwychwstał we własnym ciele. Uczniom pokazywał swoje ręce i nogi, noszące ślady gwoździ (por. Łk 24,39). Nie powrócił jednak do ziemskiego życia. Jego ciało zostało przekształcone w "chwalebne ciało" (Flp 3,21), "ciało duchowe" (1 Kor 15,44). Posiadało nowe właściwości; na przykład Chrystus zmartwychwstały mógł wchodzić do pomieszczeń, mimo że drzwi były zamknięte, mógł pozostawać nierozpoznany, mógł niespodziewanie znikać.

To, w jaki sposób dokona się nasze zmartwychwstanie, przekracza nie tylko ludzkie pojmowanie, ale także ludzką wyobraźnię. Zadatkiem przemienienia naszego ciała, które nastąpi podczas zmartwychwstania, jest udział w Eucharystii. Mocą Bożą podczas Mszy Świętej zwykły chleb przemienia się w Ciało Chrystusa, a wino w Jego Krew. To, co zniszczalne, Bóg przekształca w niezniszczalne.

Zmartwychwstanie umarłych związane jest z powtórnym przyjściem Jezusa na końcu czasów, nazywanym Paruzją. Nie wiemy jednak, kiedy to nastąpi. Ten dzień zna jedynie Bóg.

Odpowiedź na pytanie: "Kto zmartwychwstanie?" jest prosta. Zmartwychwstaną wszyscy ludzie, którzy umarli. Jednak po zmartwychwstaniu nie wszystkich spotka ten sam los. Chrystus zapowiedział, że "ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia" (J 5,29). W chwili powszechnego zmartwychwstania nastąpi bowiem Sąd Ostateczny.

Przeprowadzane także w Polsce badania pokazują, że choć wielu ludzi wierzy w jakąś formę życia po śmierci, to jednak liczba tych, którzy w pełni przyjmują chrześcijańską naukę o zmartwychwstaniu, daleko odbiega od liczby ochrzczonych. Coraz częściej także wśród uważających siebie za katolików można spotkać ludzi, którzy pojmują zmartwychwstanie jako coś w rodzaju reinkarnacji.

Wielu również jest takich chrześcijan, którzy nie traktują swego życia na ziemi jako udziału w zmartwychwstaniu Chrystusa. Zapominają, że zjednoczeni z Chrystusem przez chrzest już w sposób rzeczywisty uczestniczą w życiu Jezusa Zmartwychwstałego, choć pozostaje ono "ukryte z Chrystusem w Bogu" (Kol 3,3). Każdy chrześcijanin posiada zadatek przyszłego zmartwychwstania. Będzie ono tylko ujawnieniem tego, co istnieje już w każdym z nas.

KS. ARTUR STOPKAWasze komentarze:
Marek: 11.04.2023, 14:04
Marzeno, Aneto pięknie prosisz Boga o dary. Życzę Ci aby Pan Bóg szczerze obdarował Cię swoimi łaskami i spełnił twe prośby🙏
marzena aneta: 09.04.2023, 00:58
,,Wierze...w ciała zmartwychwstanie,, kto zmartwychwstanie? proszę o zmartwychwstanie zmarłych szczególnie mojej mamy dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)

Autor

Tresć

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej