Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Misterium w Górze Kalwarii

     Nie musimy oglądać sławnych misteriów tylko w telewizji. Po ponad dwustuletniej przerwie na Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową zaprasza Góra Kalwaria.

     Ta odległa zaledwie o 30 km od stolicy historyczna miejscowość rozkwitła w XVII w., kiedy stalą się własnością biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Biskup z myślą o pielgrzymach zbudował miasteczko na wzór Jerozolimy. System ulic opartych na schemacie krzyża i liczne kapliczki tworzące tzw. dróżki, szybko przyciągnęły pielgrzymów, szczególnie z Warszawy. Z chwilą uzyskania praw miejskich w 1670 r. miejscowość zmienia nazwę na Nowa Jerozolima, a nazwa ta przetrwa aż do rozbiorów. Biskup sprowadza kolejne zgromadzenia zakonne, w tym nowopowstały zakon marianów, wraz z jego założycielem bł. ojcem Stanisławem Papczyńskim. Niestety, na skutek rozmaitych zawirowań historycznych miasto podupada, kapliczki i dróżki znikają pod wybujałą roślinnością.

     Odkąd w 2007 r. kustoszem sanktuarium i opiekunem relikwii bł. ojca Papczyńskiego w Górze Kalwarii został o. Wojciech Skóra - wróciła myśl o misterium Męki Pańskiej na ulicach miasta. - Uznałem za swój obowiązek zwrócić uwagę wiernych na pasyjny wymiar duchowości bł. ojca Stanisława. Stąd pomysł na Misterium - mówi o. Skóra. A że miasto Góra Kalwaria już wcześniej miało piękną tradycję pasyjną, przyszedł czas na jej reaktywację. Co ciekawe, pomyślało o tym niezależnie od siebie kilka osób.

     Wkrótce powstała społeczna inicjatywa o nazwie "Misterium Męki Pańskiej", która zyskała poparcie władz samorządowych oraz dużej części mieszkańców. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób pod okiem o. Skóry w Niedzielę Palmową o godz. 15 na ulicach Góry Kalwarii po raz pierwszy od ponad 200 lat rozegra się niezwykłe, profesjonalnie przygotowane widowisko. Ojciec Skóra wierzy, że inicjatywa znajdzie kontynuację w kolejnych latach.

     Autorem wszystkich tekstów oraz muzyki jest znany bard Jacek Kowalski. - Pieśni komponowałem sam, oparłem je jednak na tradycyjnych, polskich motywach muzycznych i na tekstach, które wprawdzie pisałem samodzielnie, ale miałem w pamięci te, które śpiewamy na Gorzkich Żalach i podczas całego Wielkiego Postu - opowiada. Za pieniądze zebrane przez wolontariuszy uszyto stroje pod okiem Joanny Woronieckiej-Guczy i przygotowano dekoracje (Stanisław Kochański). - W przedstawieniu bierze udział ok. 80 osób, w tym 36 aktorów-amatorów, mieszkańców miasta i okolic, pozostali to statyści. Pracujemy od połowy grudnia - opowiada reżyser przedsięwzięcia, Łukasz Głodek. - Aktora do roli Pana Jezusa poleciła... jego mama, przesyłając zdjęcie długowłosego i brodatego syna. Nie musieliśmy go długo przekonywać. Paweł Królak jest z zawodu inżynierem. Uznał, że kreowanie postaci Jezusa będzie dla niego wspaniałym świadectwem wiary.

     - Misterium Męki Pańskiej jest widowiskiem - podkreśla autor. - Od średniowiecza takie widowiska przyciągały tłumy i bywały inscenizowane z rozmachem, ale bez zapominania o specyfice tematu. I nie wystarczy powiedzieć, że nabożnie. Bo uczestnicy ich identyfikują się z czasami i miejscem, które mają przedstawiać - po to, aby naprawdę powtórnie przeżyć wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Czyli być tam, z Jezusem. Misterium nie jest przedstawieniem teatralnym. Toteż niezależnie od tego, jak ocenimy jego organizację - będzie sukcesem, jeśli wszyscy potraktujemy je jak uobecnienie Tamtego Czasu.


Ludmiła Plitta


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej