Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nadzieja dla grzeszników

     Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz? Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień. I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił? A ona odrzekła: Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz. (J 8,1-11)

     Na dziedzińcu Świątyni Jerozolimskiej odbywa się sąd nad kobietą, którą przyłapano na cudzołóstwie. Dla faryzeuszy to doskonała okazja, aby znaleźć powód do oskarżenia Jezusa. Dlatego korzystają z niej i wystawiają Nauczyciela na próbę. Sytuacja wydaje się z góry przegrana. Zwycięstwo faryzeuszy jest pewne.

     Jeśli Jezus zgodzi się z nimi i każe kobietę ukamienować, sprzeniewierzy się temu, co głosi o potrzebie miłosierdzia, przebaczenia i nadziei dla grzeszników. A wówczas straci zaufanie tych, którzy tak tłumnie i z entuzjazmem szli za Nim.

     Jeśli każe ją uwolnić i nie potępi jej, sprzeniewierzy się Prawu Mojżeszowemu. Wówczas nietrudno będzie przekonać lud, że ten, kto nie zachowuje prawa danego przez .Boga, nie może działać w Jego imieniu.

     Sytuacja wydaje się patowa. Uczeni w Piśmie i faryzeusze są pewni, że wreszcie złapali w pułapkę Nauczyciela, który ich drażnił i wypominał ich obłudę.

     "Myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - mówi Pan". [Iz, 55, 8] Jeszcze raz okazuje się, że mądrość Boga przewyższa ludzki sposób rozumowania i zaskakuje człowieka.

     "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem." Jedno krótkie zdanie, pełne treści, które przeciwnikom wytrąca broń z ręki. Jedno, krótkie zdanie, które pozwala nie stracić nadziei grzesznikom.

     Bo miłość Boga przewyższa wszelkie zło popełnione przez człowieka. I dlatego właśnie jest źródłem przebaczenia, które uzdrawia i które otwiera nową drogę: "Idź i więcej nie grzesz".

     Miłość Boga jest zawsze zaskakująca. Pozwala odzyskać nadzieję tam, gdzie po ludzku wydaje się, że już jej nie ma. Pozwala ciągle zaczynać od nowa.

     Scena z kobietą cudzołożną to jeden z najbardziej wzruszających fragmentów Ewangelii. Do każdej i każdego z nas, którzy doświadczamy grzechu, Bóg mówi: "Ja ciebie nie potępiam." Tą jedną sceną Jezus przypomina faryzeuszom wszystkich czasów, tym którym wydaje się, że są lepsi, że nikt z nas nie ma prawa sądzić ani potępiać drugiego, ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami.

     Chrystus broni grzesznika, nie broni grzechu. Odbiera nam prawo sądzenia, bo dopóki człowiek żyje - ma szansę na nawrócenie i zmianę. My swoją postawą możemy mu jedynie w tym pomóc lub przeszkodzić.


Ks. Marek Danielewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 marca 2010


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 .: 24.03.2010, 09:58
 AMEN
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej