Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bądź Twoja wola

Wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon /Bogu/ w czasie święta, byli też niektórzy Grecy. Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go mówiąc: Panie, chcemy ujrzeć Jezusa. Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi. A Jezus dał im taką odpowiedź: Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie na Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec. Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, wsław Twoje imię. Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię. Tłum stojący /to/ usłyszał i mówił: Zagrzmiało! Inni mówili: Anioł przemówił do Niego. Na to rzekł Jezus: Głos ten rozległ się nie ze względu na Mnie, ale ze względu na was. Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie. To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć. (J 12,20-33)

Nikt z nas nie lubi tracić w życiu czy przegrywać. Ale z drugiej strony znamy to przysłowie, że lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć. A jak pamiętam z wykładów ks. rektora Stanisława Kura, uznanego bibli-sty warszawskiego, człowiekiem mądrym wg Biblii jest ten, kto potrafi dobrze żyć. A zatem lepiej stracić z Panem Jezusem w oczach świata, by w konsekwencji nie wstydzić się swego życia w wieczności. Znamy przecież tych, którzy umarli dla Królestwa Bożego: apostołów, męczenników, świętych i bohaterów Kościoła. To dzięki nim w dużej mierze rozwija się i potężnieje Królestwo Boże. "Krew męczenników jest posiewem nowych chrześcijan" - mówił Tertulian. Oczywiście nie musimy od razu przelewać krwi za wiarę, choć ta krew za Chrystusa i Kościół ciągle gdzieś na świecie jest przelewana. W naszej polskiej rzeczywistości możemy obumierać w inny sposób. Pokazuje nam to wyraźnie czas Wielkiego Postu. Mamy obumierać wyrzekając się grzechu, egoizmu, lenistwa, nałogów, braku miłości do bliźnich. Wiemy, że nie jest to proste. Instynkt samozachowawczy prowadzi do egoizmu i zachłanności. I odbywa się to często pod płaszczykiem tzw. misi: mi się należy, ja mam prawo, ja muszę, a inni powinni, bo są mi winni itp. itd. Tymczasem Wielki Post, który ciągle trwa, pokazuje nam, żeby spojrzeć w swoje serce i duszę. Jezus jako pierwszy oddaje swoje życie za nas, dając nam wzór po wsze czasy. I również On sam przeżywa to bardzo ludzkie pragnienie zachowania życia, mówiąc w Getsemani: "Ojcze, jeśli możliwe, oddal ode Mnie ten kielich". Ale wypełnia wolę Bożą, przyjmując krzyż, cierpienie i upokorzenie. Jezus umiera w tym wszystkim, co zewnętrznie stanowi jakąś wartość człowieka w oczach innych ludzi. Pokazuje w ten sposób drogę swoim naśladowcom. Że najważniejsze jest niewidzialne dla oczu. "A kto by chciał mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie ja jestem, tam będzie i mój sługa". Ta droga kenozy Chrystusa Pana, czyli wyniszczania się, jest czymś, co nas ludzi może przerastać. Nasza ludzka kenoza może się dokonywać nie własnymi siłami, ale dzięki łasce Bożej, z którą powinniśmy podjąć współpracę. "Każde spojrzenie na Krzyż niech niepokojem zagości, bo wszystko w życiu to nic wobec tak wielkiej miłości".

ks. dr Michał Dubicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 marca 2009



Wasze komentarze:
 +++: 15.04.2014, 11:33
  TAK święta prawda-lepiej z mądrym ..zgubić,niż... Lepiej tak.."przegrać" by "coś"zyskać boskiego? BADŹ WOLA TWOJA! ..że najważniejsze jest niewidzialne dla oczu(!) TAK Ojcze oddal ten kielich ode mnie... Twoja nie moja wola niech sie stanie? Wyrzekam sie wszystkego w Imię Twoje.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jadwigaśw. Jadwiga

Modlitwa do św. Jadwigi królowejModlitwa do św. Jadwigi królowej

Litania do św. Jadwigi królowejLitania do św. Jadwigi królowej

Eucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej JadwigiEucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej Jadwigi

Cud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi KrólowejCud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi Królowej

Modlitwa do bł. Męczennic z CompiegneModlitwa do bł. Męczennic z Compiegne

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej