Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Spokój cebuli

     Oglądamy pierwszą część "Shreka" i solidarnie pękamy ze śmiechu, choć mam wrażenie, że dziecięca percepcja chwyta jedynie zewnętrzną warstwę humoru, a ukryty smaczek aluzyjnej ironii przypada w udziale nam, dorosłym.

     Po filmie Zuzia pyta: - A o co właściwie chodzi z tą cebulą? - patrzymy na nią zdziwieni, więc precyzuje: - No, chodzi mi o to, że ogry są jak cebula, że mają warstwy... - urywa i patrzy wyczekująco. Cóż, przyznam, że jakoś riie zastanawiałam się nad tą filmową wypowiedzią Shreka, a to niewątpliwie ciekawy psychologicznie rys sympatycznej postaci. Hm, więc ogry mają warstwy... Co to może znaczyć? Wstyd mi przyznać, że nie wiem, więc kombinuję naprędce odpowiedź: - Chyba chodzi o skrytość. O to, że ogry są zamknięte w sobie, że swoje prawdziwe uczucia głęboko ukrywają pod warstwami zewnętrznego chłodu i arogancji. Na pierwszy rzut oka są gruboskórne, a w środku wrażliwe - mówię, a zamyślona Zuzia raczy mnie kolejnym pytaniem: - A ludzie? Czy ludzie też są jak cebula? - a mnie natychmiast przychodzi do głowy wiersz Wisławy Szymborskiej pod tytułem "Cebula". - Ludzie są różni - odpowiadam - znacznie bardziej skomplikowani niż cebula.

     W wierszu Szymbofskiej cebula to twór doskonały - w swym wnętrzu nie kryje żadnych niespodzianek, żadnych sprzeczności, żadnych dręczących wątpliwości egzystencjalnych. Jest na wskroś przewidywalna, harmonijna - idealna! Mimo to poetka wyżej ceni dalekiego od ideału człowieka, który nosi w sobie "piekło" sprzecznych uczuć. "Cebula, w przeciwieństwie do mnie, ma takie spokojne życie!" - myślę, obserwując moje dzieci na placu zabaw. Na przemian czuję strach, że coś się im stanie, złość, kiedy mnie nie słuchają i dumę, gdy są dzielne. A kiedy przybiegają się przytulić, wypełnia mnie wzruszenie, czułość, miłość... Tyle uczuć naraz! I jednak współczuję biednej cebuli, bo za swój spokój egzystencjalny płaci wysoką cenę.


Monika Staniszewska


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 września


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej