Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

O podstępach szatana wobec osób konsekrowanych

     Oprócz ludzi dręczonych z powodu własnych grzechów i błędów, istnieją bowiem osoby doświadczane atakami złego ducha z powodu miłości i wierności Bogu. To ci, którzy poszli drogą naśladowania Pana Jezusa i zostali wezwani do udziału w Jego walce przeciw księciu ciemności. Do nich należą także osoby konsekrowane.

     Życie poświęcone Bogu staje się więc nieustanną walką duchową. Sam Pan Jezus bowiem na pustyni był kuszony przez diabła. Szatan zaciekle atakuje uczniów powołanych przez Chrystusa. Walka z nim może mieć różny finał. Najświętsza Maryja Panna uczestnicząc w Chrystusowej walce ze złem, całkowicie zamknęła drzwi, nie dopuszczając możliwości wejścia do Niej. Dlatego Ona jako "Niewiasta obleczona w słońce" (Ap 12,1) przychodzi z pomocą swoim dzieciom w chwilach walki z "wielkim smokiem barwy ognia" (Ap 12,3).

     Walkę z szatanem wygrywało też wielu świętych, np. Ojciec Pio czy s. Faustyna. Ale są też osoby, które ją przegrały. Nawet jeden z Dwunastu, Judasz, który całkowicie otworzył drzwi szatanowi.

     Diabeł bardzo nienawidzi osób poświęcających swoje życie Bogu, idących drogą rad ewangelicznych, przeciwstawiających się wszystkiemu, co "nie pochodzi od Ojca, lecz od świata: «pożądliwości ciała, pożądliwości oczu i pysze tego żywota»" (por. 1 J 2,16). Bardzo nie podoba się mu pokora, posłuszeństwo, jedność we wspólnocie, asceza, modlitwa i kontemplacja, radość i pokój, cisza i milczenie, serce rozmiłowane w Bogu. Święty Jan od Krzyża powiedział, że "duszy z Bogiem złączonej lęka się szatan jak samego Boga". Dlatego szatan niejednokrotnie wprost atakuje osoby bliskie Boga w różnych sferach ich życia:

  • życie duchowe: udręczenie i mrok, zagubienie i poczucie potępienia, kuszenie niewiarą;
  • umysł: brak skupienia i pamięci, dręczące myśli, fałszywe wizje;
  • uczucia: ogromny smutek, wkradająca się rozpacz i lęk;
  • ciało: bezsilność, bezsenność lub usypianie na modlitwie, lewitacje, gorąco lub zimno, różne choroby, uderzenia, które pozostawiają sińce.
  • środowisko: niechęć, niezrozumienie we wspólnocie, niesłuszne oskarżenia.
     Oto przykłady:

     Siostra zakonna po okresie pokoju i radości stała się całkowicie niezdolna do modlitwy, miała bluźniercze myśli wobec kapłana, Eucharystii, krucyfiksu; nachodziła ją pokusa, by nie składać ślubów wieczystych, a oddać się szatanowi. Wzrastający w powołaniu brat zakonny popadł w bezsenność, nękały go nieczyste myśli, wątpliwości co do powołania i natarczywa pokusa, by odejść do świata, przy jednoczesnym wewnętrznym przekonaniu o właściwym wyborze drogi życia. W obu przypadkach, dzięki pomocy kierownika duchowego, próba zakończyła się ocaleniem powołania. Walkę z szatanem prowadziło wielu świętych i błogosławionych. Praktycznie wszyscy wybitni święci przeszli w życiu przez doświadczenie kuszenia. Zwycięstwo nad diabłem odnieśli dzięki wierze, że "w czym bowiem [Chrystus] sam cierpiał, będąc doświadczany, w tym może przyjść z pomocą tym, którzy są poddani próbom" (Hbr 2,18).

     Ludzie wybrani przez Boga do specjalnych dzieł i oddani w niezwykły sposób Bogu, bywali przedmiotem ataków demonicznych dokonywanych z wyjątkową furią. Szatan usiłował odwieść ich od podjętej misji przez wywoływanie strachu i przez zadawane cierpienia. Z drugiej jednak strony Boża Opatrzność dopuszcza takie doświadczenia, by wyprowadzić z nich jeszcze większe dobro dla chwały Bożej

ks. Edmund Szaniawski MIC

Pismo Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich
Z Niepokalaną - lato 2015

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]

 


O stronie... | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa