Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szatańska pułapka z metodzie Silvy

     Coraz częściej możemy się spotkać z ogłoszeniami w prasie, mediach, na ulicy informującymi o kursach medytacji, rozwoju duchowego, doskonalenia umysłu itp. Dość liczne są anonse o kursach tzw. metody Silvy. Wyglądają dość pociągająco, bo oferują - rzekomo oparte na podstawach naukowych - techniki poszerzania możliwości umysłu. Warto przyjrzeć im się bliżej, gdyż kryje się za nimi duże niebezpieczeństwo.

     Jak mówi sam twórca metody - Jose Silva - u jej podstaw leżą wschodnie tradycje i filozofie oraz hipnoza. Twierdzi on, że cała tajemnica rozbudzania niezwykłych możliwości umysłu leży w umiejętności wprowadzania go w odpowiedni stan nazywany "stanem alfa". Określenie to, jak i wiele innych terminów związanych z tą metodą, jest zaczerpnięte z psychologii. Częstotliwość alfa to częstotliwość fal mózgowych w fazie spoczynku. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść tym językiem. Metoda Silvy - mimo stwarzania pozorów naukowości - jest po prostu konglomeratem różnych technik medytacyjnych i koncentracyjnych o pochodzeniu nie tylko wschodnim, ale i spirytystycznym oraz okultystycznym. Jednym słowem jest to zbiór ćwiczeń odwołujących się do mocy szatana. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie zdecyduje się - w sposób świadomy - na wpótpracę z wrogiem Boga.

     Jedna z technik wchodzących w skład metody nazywa się "zwierciadło umysłu". Polega ona na tym, że osoba pragnąca osiągnąć cel, który sobie wyznaczyła, poddaje się relaksacji, a następnie przed zamkniętymi oczami wyobraża sobie zwierciadło. Jedyne co ma dalej czynić, to czekać aż pojawi się na nim wskazanie, co ma robić. Tego, KTO lub CO ma tę odpowiedź na zwierciadle umieścić, Silva nie wskazuje. Warto przypomnieć tu starą maksymę mówiącą, że nieczynny umysł jest warsztatem diabła. "Stah alfa" jest nazywany również "odmiennym stanem świadomości". Silva mówi, że jest to stan duchowy, w którym osiągamy łączność z innymi bytami duchowymi. Jak można się domyślić, nie tylko dobrymi, ale i złymi, a jedynym celem tych drugich jest szkodzenie nam. Ostrzegał przed tym św. Paweł pisząc: "Nie toczymy przecież walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich" (Ef 6, 12). Technika "zwierciadła umysłu" bardzo przypomina jedną z metod stosowanych w spirytyzmie. Jedyna różnica polega na umieszczeniu zwierciadła w umyśle a nie przed oczami ćwiczącego. Tak samo wygląda proces przygotowywania się do wróżenia z kryształowej kuli. Zbieżność ta jest godna zastanowienia.

     Zestawy technik zbliżone do metody Silvy proponują także: Medytacja Transce-dentalna, Kościół Projekcji Astralnej (Eckan-kar) i inne grupy New Age.

     Od czasu wypracowania metody, a więc około 20 lat, kursy Silvy rozprzestrzeniły się zadziwiająco szybko. Dziś szkoły tej metody są w 98 krajach, a liczba osób, które ukończyły kursy, przekroczyła 12 milionów. W Polsce od kilku lat działają ośrodki w głównych miastach.

     W niektórych krajach ośrodki metody Silvy miały spory z władzami kościelnymi (m. in. na Węgrzech) i chociaż twórca tej metody twierdzi, że nie jest ona sprzeczna z jakąkolwiek religią, nie jest to prawdą. Pod przykrywką naukowej metody rozwijania zdolności umysłu, proponuje się niebezpieczne techniki wpływania na regulowaną naturalnie przez organizm pracę mózgu, oraz wystawia ćwiczących na działanie obcych inteligencji duchowych, także demonicznych. Pod żadnym pozorem nie należy tego nawet próbować, bo może się to skończyć opętaniem. Kiedy czytamy o tak pozytywnych celach kursu jak poprawa sprawności umysłu czy polepszenie pamięci, możemy faktycznie uznać, że byłoby to dla nas przydatne. Kursy oferują pomoc na drodze do kariery, w odniesieniu sukcesu. Chrześcijanin ma - rzecz jasna - prawo do sukcesu, do zadowolenia, do szczęścia. Musi jednak uważać, jakich środków używa.

     Nie warto zawierać paktu z szatanem, choćby stawką były wszystkie królestwa świata. "Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?" (Mt 16, 26).

Ewa Borowik - Dąbrowska

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1996


   

Wasze komentarze:
 impuls: 05.04.2019, 14:09
 wyobraz sobie,ze umysl to kobieta,a rozum to mezczyzna
 darek: 10.03.2019, 14:06
 A może na zakupy też nie można chodzić tylko się o nie modlić? Zanim się coś napisze, warto przedtem pomyśleć albo chociaż poszperać w różnych źródłach.
 Gajus: 06.02.2019, 08:48
 W tych wszystkich pseudonaukowych dywagacjach pseudokatolików którzy z taką pewnością deprecjonują dokonania i praktyki innych ludzi, ba całych narodów, innych religii udowadniając , że monopol na rząd dusz należy tylko do kościoła katolickiego doszukiwać się można tylko jednej rzeczy, sekty katolickiej. Bo niczym się ona nie różni od innych sekt. Kieruje się tymi samymi prawami i regułami co pozostałe sekty. Struktura KK ni mniej ni więcej przypomina strukturę mafijną. Zatem brednie wymyślane przez funkcjonariuszy KK jak i przez ich sługusów służą jedynie umacnianiu ich monopolu na władzę nad stadem owieczek, wróć , baranów. A wiadomo władza równa się kasa, a kasa musi się zgadzać. I co by nie mówić są w tym cholernie skuteczni. Metoda kija i marchewki doskonale się sprawdza od ponad dwóch tysięcy lat.
 Artek: 23.12.2018, 02:50
 Tak, niektóre osoby, szczególnie te tzw. Mocno wierzące w jedyną słuszną prawdę, są po prostu nawiedzone .
 Olek: 10.12.2018, 16:35
 "Warto przypomnieć tu starą maksymę mówiącą, że nieczynny umysł jest warsztatem diabła." - a kto to wymyślił? I pewnie dokładnie na potrzebę zniechęcania do Silvy :-P A dlaczego nieczynny umysł nie mógłby być warsztatem Boga? Dla mnie jak najbardziej - tylko gdy ego zaprzestaje swojej paplaniny w umyśle dopiero wtedy mam szansę zwrócić się do Boga i słuchać go w sercu; a nie kombinować, roztrząsać, gdybać - na temat tysiąca rzeczy w mojej głowie/umyśle. No ale słuchać w sercu komu by się chciało ;) lepiej się zwrócić do innych po przepis na życie a potem powiedzieć Bogu "to ONI mi tak kazali", prawda?
 janow: 04.11.2018, 10:53
 Ten bełkot mnie poraża...
 ona: 03.06.2009, 19:25
 kochani a zatem czy zwykła medytacja jest wskazana?nie robiłam kursu silvy ale co złego jest w relaksacji,prelnym odprezeniu ?
 edi: 27.04.2009, 23:06
 Zostalismy stworzeni na obraz i podobienstwo Boga. Bog sam nas wyposazyl w umysl zebysmy z niego korzystali. Co znaczy, ze to calkiem naturalne zdolnosci czlowieka i bardziej nas zblizaja do Boga niz oddalaja.
 nie ja: 25.02.2009, 14:14
 zło chodzi różnymi scieżkami nie ma do nas dostępu dopuki sie na to nie zgodzimy ,ale dopasc może przez nieszczerą spowiedz zatajone ggrzechy przez pychę manię wielkości jestem silny mądry a przpisuję to sobi anie BOGU a za wszystko powinniśmy WŁAŚNIE BOGU DZIĘKOWAĆ iuczyc tego dzieci od najmłodszych lat z imieniem BOŻYM ZASYPIAC I ŚIĘ BUDZIĆ
 Marek: 25.12.2008, 15:43
 o ile pamiętam joga i inne medytacje wschodu też są nie wskazane bo prowadzą do opętania, chrzescijanie medytuja przez modlitwe, ciekawe czy jakis dalajlama jest opętany ;p
 buka: 14.03.2008, 14:59
 Niedawno udało mi się osiągnąć stan alfa i od tego czasu mam wrażenie jakby "coś" we mnie zostało. Nie mogłam się modlić, nie "czułam" Boga, miałam napady drgawek, bóle głowy, nudności. Jestem zdecydowanie na nie. Do teraz ponoszę tego skutki.
 doti: 20.01.2008, 22:41
 jaki może mieć wpływ to na osobę, której rodzice uczestniczyli w kursie silvy? proszę o odpowiedź dori_dori@op.pl
 K.A.: 17.01.2008, 22:11
 Zagrożenia płynące z ruchu New Age są ogromne, czasem na tę drogę wchodzi się małymi kroczkami. Tak, tylko bagatelizuje sie niektóre rzeczy, a potem to już równia pochyła. Sama niestety się o tym przekonałam. Faktycznie ten artykuł nie wyjasnia tak naprawdę wszystkiego, ale jeśli coś rzeczywiście ma choćby pozór zła to powinno niepokoić i lepiej jest zawracać z takiej drogi. Niektórzy mogą podejść do tego powierzchownie i naukowo, ale są też tacy którzy mogą przez to zainteresować się czymś jeszcze innym, bardziej ,,zaawansowanym''.
 ewa: 22.12.2007, 14:14
  Nie wiem...ale czuję , że "obok" jest ktoś , kto w tym siedział i to nadal go "trzyma" , poniewaz często w różnych atakach to słowo "lustro" często padało.. .
 ewa: 21.12.2007, 14:06
  Jeżeli Święta Matka Kościół naucza , że metoda Silwy jest Złem...bardzo inteligentną próbą opanowania umysłu ..., woli...człowieka i grozi wejściem w relacje z szatanem ..to albo się UWIERZY i lepiej w ogień nie wchodzić...albo zacznie się szukać argumentów za byciem "tam" , bo się JUŻ JEST i głupio przed samym sobą a także przed innymi PRZYZNAĆ w jakim BAGNIE JESTEŚMY . Moja profesorka , osoba niezmiernie inteligentna , Wielka Humanistka o szerokich i wszechstronnych zainteresowaniach , weszła w to ...bo ciagle szukała duchowego rozwoju..tylko do Boga miała stosunek na dystans , obecnie jest osobą wysoko postawioną w warszawskiej oświacie , nie wiem czy już z tego wyszła , ufam , że Tak ; wszak wśród jej uczniów i wychowanków są Kapłani , którzy się za Nią modlą . Nie wchodźy TAM , gdzie jest NIEBEZPIECZNIE !!!
 Teokrata: 21.12.2007, 12:16
 Sam praktykowałem metodę Silvy (umyślnie pominąłem podczas praktykowania elementy uchodządze za bałwochwalcze, okultystyczne, itd.) Stosowałem jedynie odliczanie wstecz i wyobrażanie sobie sutuacji tak jak bym ją sobie w życiu oczekiwał - efekt był. Ale na co chciałem zwrócić uwagę - ćwiczenia udawały się szczególnie wieczorem po modlitwie wieczornej lub gdy swoje tzw. wizualizacje zaczynałem od oddania czci Chrystusowi. Obecnie metody Silvy nie stosuję bo zaczęłą mnie nudzić i nie zaspokajała moich potrzeb duchowych.
 Maria: 20.12.2007, 22:53
 Też nie przemawia do mnie ten artykuł -czegoś brakuje temu tłumaczeniu autorki. A może w tej metodzie chodzi głównie o wsłuchanie się w siebie, w swoje potrzeby. Według mnie jedynym zagrożeniem może być tutaj zbytnie poleganie na swoim umyśle - ktoś mógłby nawet wykluczyć z życia Boga. Może właśnie w tym tkwi problem?
 sara: 20.12.2007, 21:26
 Do mike: a jakie to są według Ciebie konkretne argumenty? Mi ten artykuł daje do myślenia.
 ewa: 20.12.2007, 18:55
  Kilka lat temu , gdy pracowałam w szkole a moja wieczernikowa młodzież uczyła się w LO , byli tam profesorowie... , którzy "dowartościowywali się" uczestnicząc w takich kursach...a potem przelewali to na młodzież . Próbowaliśmy trochę temu przeszkodzić...nie obyło się bez "ofiar" ( ci profesorowie byli swego czasu bardzo przeze mnie lubiani..) .
 mike: 20.12.2007, 18:32
 z całym szcunkiem dla autorki ale z tej publikacji nie wynikaja żadne konkretne argumenty wskazujące na zagrożenie działalnością szatana. Jest to dosyć malo naukowe podejście do tematu. Najwazniejszym argumentem przeciwko metodzie silvy jest ten iż w medytacji chrześcijańskiej mozna znaleźć o wiele więcej. Ponadto istnieja inne formy rozwoju naszego umysłu, sa one jednake o wiele bardziej pracochłonne
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej