Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szatańska pułapka z metodzie Silvy

Coraz częściej możemy się spotkać z ogłoszeniami w prasie, mediach, na ulicy informującymi o kursach medytacji, rozwoju duchowego, doskonalenia umysłu itp. Dość liczne są anonse o kursach tzw. metody Silvy. Wyglądają dość pociągająco, bo oferują - rzekomo oparte na podstawach naukowych - techniki poszerzania możliwości umysłu. Warto przyjrzeć im się bliżej, gdyż kryje się za nimi duże niebezpieczeństwo.

Jak mówi sam twórca metody - Jose Silva - u jej podstaw leżą wschodnie tradycje i filozofie oraz hipnoza. Twierdzi on, że cała tajemnica rozbudzania niezwykłych możliwości umysłu leży w umiejętności wprowadzania go w odpowiedni stan nazywany "stanem alfa". Określenie to, jak i wiele innych terminów związanych z tą metodą, jest zaczerpnięte z psychologii. Częstotliwość alfa to częstotliwość fal mózgowych w fazie spoczynku. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść tym językiem. Metoda Silvy - mimo stwarzania pozorów naukowości - jest po prostu konglomeratem różnych technik medytacyjnych i koncentracyjnych o pochodzeniu nie tylko wschodnim, ale i spirytystycznym oraz okultystycznym. Jednym słowem jest to zbiór ćwiczeń odwołujących się do mocy szatana. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie zdecyduje się - w sposób świadomy - na wpótpracę z wrogiem Boga.

Jedna z technik wchodzących w skład metody nazywa się "zwierciadło umysłu". Polega ona na tym, że osoba pragnąca osiągnąć cel, który sobie wyznaczyła, poddaje się relaksacji, a następnie przed zamkniętymi oczami wyobraża sobie zwierciadło. Jedyne co ma dalej czynić, to czekać aż pojawi się na nim wskazanie, co ma robić. Tego, KTO lub CO ma tę odpowiedź na zwierciadle umieścić, Silva nie wskazuje. Warto przypomnieć tu starą maksymę mówiącą, że nieczynny umysł jest warsztatem diabła. "Stah alfa" jest nazywany również "odmiennym stanem świadomości". Silva mówi, że jest to stan duchowy, w którym osiągamy łączność z innymi bytami duchowymi. Jak można się domyślić, nie tylko dobrymi, ale i złymi, a jedynym celem tych drugich jest szkodzenie nam. Ostrzegał przed tym św. Paweł pisząc: "Nie toczymy przecież walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich" (Ef 6, 12). Technika "zwierciadła umysłu" bardzo przypomina jedną z metod stosowanych w spirytyzmie. Jedyna różnica polega na umieszczeniu zwierciadła w umyśle a nie przed oczami ćwiczącego. Tak samo wygląda proces przygotowywania się do wróżenia z kryształowej kuli. Zbieżność ta jest godna zastanowienia.

Zestawy technik zbliżone do metody Silvy proponują także: Medytacja Transcedentalna, Kościół Projekcji Astralnej (Eckankar) i inne grupy New Age.

Od czasu wypracowania metody, a więc około 20 lat, kursy Silvy rozprzestrzeniły się zadziwiająco szybko. Dziś szkoły tej metody są w 98 krajach, a liczba osób, które ukończyły kursy, przekroczyła 12 milionów. W Polsce od kilku lat działają ośrodki w głównych miastach.

W niektórych krajach ośrodki metody Silvy miały spory z władzami kościelnymi (m. in. na Węgrzech) i chociaż twórca tej metody twierdzi, że nie jest ona sprzeczna z jakąkolwiek religią, nie jest to prawdą. Pod przykrywką naukowej metody rozwijania zdolności umysłu, proponuje się niebezpieczne techniki wpływania na regulowaną naturalnie przez organizm pracę mózgu, oraz wystawia ćwiczących na działanie obcych inteligencji duchowych, także demonicznych. Pod żadnym pozorem nie należy tego nawet próbować, bo może się to skończyć opętaniem. Kiedy czytamy o tak pozytywnych celach kursu jak poprawa sprawności umysłu czy polepszenie pamięci, możemy faktycznie uznać, że byłoby to dla nas przydatne. Kursy oferują pomoc na drodze do kariery, w odniesieniu sukcesu. Chrześcijanin ma - rzecz jasna - prawo do sukcesu, do zadowolenia, do szczęścia. Musi jednak uważać, jakich środków używa.

Nie warto zawierać paktu z szatanem, choćby stawką były wszystkie królestwa świata. "Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?" (Mt 16, 26).

Ewa Borowik - Dąbrowska

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1996


   

Wasze komentarze:
 Teokrata: 21.12.2007, 12:16
 Sam praktykowałem metodę Silvy (umyślnie pominąłem podczas praktykowania elementy uchodządze za bałwochwalcze, okultystyczne, itd.) Stosowałem jedynie odliczanie wstecz i wyobrażanie sobie sutuacji tak jak bym ją sobie w życiu oczekiwał - efekt był. Ale na co chciałem zwrócić uwagę - ćwiczenia udawały się szczególnie wieczorem po modlitwie wieczornej lub gdy swoje tzw. wizualizacje zaczynałem od oddania czci Chrystusowi. Obecnie metody Silvy nie stosuję bo zaczęłą mnie nudzić i nie zaspokajała moich potrzeb duchowych.
 Maria: 20.12.2007, 22:53
 Też nie przemawia do mnie ten artykuł -czegoś brakuje temu tłumaczeniu autorki. A może w tej metodzie chodzi głównie o wsłuchanie się w siebie, w swoje potrzeby. Według mnie jedynym zagrożeniem może być tutaj zbytnie poleganie na swoim umyśle - ktoś mógłby nawet wykluczyć z życia Boga. Może właśnie w tym tkwi problem?
 sara: 20.12.2007, 21:26
 Do mike: a jakie to są według Ciebie konkretne argumenty? Mi ten artykuł daje do myślenia.
 ewa: 20.12.2007, 18:55
  Kilka lat temu , gdy pracowałam w szkole a moja wieczernikowa młodzież uczyła się w LO , byli tam profesorowie... , którzy "dowartościowywali się" uczestnicząc w takich kursach...a potem przelewali to na młodzież . Próbowaliśmy trochę temu przeszkodzić...nie obyło się bez "ofiar" ( ci profesorowie byli swego czasu bardzo przeze mnie lubiani..) .
 mike: 20.12.2007, 18:32
 z całym szcunkiem dla autorki ale z tej publikacji nie wynikaja żadne konkretne argumenty wskazujące na zagrożenie działalnością szatana. Jest to dosyć malo naukowe podejście do tematu. Najwazniejszym argumentem przeciwko metodzie silvy jest ten iż w medytacji chrześcijańskiej mozna znaleźć o wiele więcej. Ponadto istnieja inne formy rozwoju naszego umysłu, sa one jednake o wiele bardziej pracochłonne
[1] (2)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego a PauloModlitwa do św. Wincentego a Paulo

Litania do św. Wincentego a PauloLitania do św. Wincentego a Paulo

Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?

Częsta komunia prowadzi do dewocji?Częsta komunia prowadzi do dewocji?

Powrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dniPowrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dni

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej