Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czym jest synkretyzm religijny

Synkretyzm jest to program unifikacji, zlewania wszystkich religii. Nie należy mylić go z ekumenizmem. Ekumenizm (przynajmniej według definicji przyjętej przez Światową Radę Kościołów, gdy ona powstawała w 1948 r.) to dążenie do zjednoczenia kościołów, które uznają Jezusa Chrystusa za Boga i Zbawcę. Dziś definicję ekumenizmu w różnych kręgach, również w Światowej Radzie Kościołów, rozciąga się też na religie niechrześcijańskie. Wynikają z tego różne nieporozumienia. Na przykład gdy Ojciec Święty Jan Paweł II zapowiedział spotkanie ekumeniczne 14 września 1984 r. w anglikańskim kościele Św. Pawła w Toronto, w Kanadzie, organizatorzy zaprosili też żydów, buddystów, hinduistów, shikków, muzułmanów, zoroastrian, a nawet szamanów indiańskich. Goście ci byli potem rozgoryczeni, bo Papież w swym wystąpieniu i we wspólnych modlitwach ich pominął. Wszelkie próby zbliżenia między religiami sięgające poza chrześcijaństwo, to nie ekumenizm, tylko synkretyzm.

Gdy Papież zaprosił w roku 1986 religijnych przywódców świata na modlitwę o pokój w Asyżu, to światowe środki masowego przekazu z zachwytem rozpisywały się o tej inicjatywie. Wyobrażano sobie, że odbędzie się synkretyczna, wspólna modlitwa (do kogo?). Tymczasem Jan Paweł II zorganizował w ten sposób spotkanie, że każda grupa wyznaniowa modliła się osobno, po swojemu. Reakcje prasy światowej po spotkaniu były już dużo mniej entuzjastyczne. Zwolennicy synkretyzmu zawiedli się W Polsce była planowana w Lublinie na Majdanku "Świątynia Ekumeniczna" z kaplicami dla różnych wyznań chrześcijańskich, żydów, muzułmanów, ateistów itd. Gdy zorientowano się w pomyłce, przemianowano ją na "Świątynię Pokoju". Na szczęście i jej zaniechano, bo uzgodnienia okazały się zbyt trudne. Z synkretyzmem nie ma żartów.

Jest to prąd stary jak świat. W Egipcie Ptolomeuszów łączono religie w tzw. Sarapeum. Rzymianie wystawili Panteon - świątynię dla wszystkich bogów. W XVII w. różokrzyżowcy chcieli budować "akademię pansophii" dla różnych wyznań. W XIX w. pomysły mnożą się: "Uniwersalny Kościół Synarchiczny", "Świątynia Bahaiczna", "Świątynia Państwowa", wreszcie w XX w. "Świątynia Światowego Porozumienia", lansowana w kuluarach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Istotą tych wszystkich pomysłów jest nadzieja na wybranie pewnych elementów z różnych religii i połączenie ich tak, by każdy znalazł coś swojego. Chodzi więc o stworzenie religii nowej, uniwersalnej, integrującej (łączącej w jedną całość) wszystkie dotychczasowe, a więc przyjmowanej przez wszystkich. Pomysł znajduje zwolenników, szczególnie dziś, gdy w ONZ skupiają się wszystkie ludzkie sprawy. Mamy Trybunał Międzynarodowy, mamy Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO), Wyżywienia (FAO), Międzynarodowe Siły Zbrojne (tzw. siły pokojowe ONZ), międzynarodową policję (INTERPOL), a więc czemu by nie mieć też uniwersalnej religii? W ONZ mówi się już o "złotej regule": "Czyń drugiemu tak, jak byś chciał, by czynił tobie", jako o elemencie wspólnym dla wszystkich religii, wokół którego można stworzyć religię synkretyczną.

Otóż nie. Tak myśleć nie wolno. Religia to nie ludzka sprawa, ale boska. Jan Paweł II powiedział 5 czerwca 1985 r. na audiencji generalnej w przemówieniu o stosunkach z religiami niechrześcijańskimi, że "w religii człowiek szuka odpwiedzi...; różne niechrześcijańskie religie to przede wszystkim wyraz tego ludzkiego poszukiwania, podczas gdy wiara chrześcijańska oparta jest na Objawieniu pochodzącym od Boga". Jeszcze wyraźniej rzecz ujął Leon XIII w encyklice Humanum genus, mówiąc, że religia katolicka "jako jedynie prawdziwa spomiędzy wszystkich, nie może bez największego dla siebie uszczerbku być na równi z innymi stawiana".

I rzeczywiście Kościół Katolicki nigdy nie dał się wciągnąć w żadne synkretyczne pomysły. Nie znaczy to jednak, że nie było ku temu prób. Byli również naiwni katolicy, którzy dali się w te plany wciągnąć. Są i dzisiaj. Trzeba się zastanowić, czyje cele kryją się za synkretyzmem? Czy chodzi tu o prawdę? Wszak prawda jest jedna. Prawda na kompromis iść nie może, bo przestanie być prawdą. Komu może zależeć na rozmywaniu prawdy, na zaniechaniu jej? Chrystus powiedział: "Jam jest drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie" (J 14, 6). A skoro nie o prawdę chodzi, to o co? O fałszywy spokój? O zaniechanie ducha apostolskiego, o zaniechanie nawracania? A może po prostu chodzi o zwycięstwo kłamstwa. O zwycięstwo Złego Ducha.

W Polsce prąd synkretyczny nie jest modny ani głośny - nie znaczy to jednak, by był nieobecny. Czujność zawsze jest wskazana - szczególnie dlatego, że w różnych kółkach za intere- sowań rełigijnoznawczych, na spotkaniach wakacyjnych czy w niektórych grupach ruchu Mai- tri, nieraz prowadzi się zajęcia w duchu synkretyzmu, niepostrzeżenie przechodzące od poznawania i szacunku do zacierania różnic.

W filmie Gandhi, który niedawno był na polskich ekranach, jest taka scena, jak to Gandhi radzi hindusowi, który w walkach religijnych zabił dziecko muzułmańskie i żałuje tego, by tytułem ekspiacji wziął na wychowanie sierotę z rodziny muzułmańskiej i wychował ją na muzułmanina. Pięknie to brzmi, ale jest fałszywe. Wychowanie jest przekazywaniem wychowankom tych wartości, w jakie się samemu wierzy. Wychowanie w duchu, którego się nie uznaje, to nie tylko fałsz i zakłamanie, ale to nie jest wychowanie. Nie można przekazywać wartości, których się za wartości nie uznaje. Takie działanie oznacza brak wyznawania jakichkolwiek wartości, brak wiary w cokolwiek. Kto autentycznie w coś wierzy, musi tę wiarę wpajać wychowankom.

Pamiętać musimy, że wiara nasza święta, katolicka, jest wiarą apostolską. Mamy pracować nad przyłączeniem wszystkich ludzi do jednej owczarni i jednego Pasterza. Oznacza to dążenie, pracę i modlitwę na rzecz nawrócenia wszystkich ludzi. Rezygnacja z modlitwy o nawrócenie innowierców stanowi pierwszy krok do zagrożenia synkretyzmem. Czuwajmy!

Maciej Giertych



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do świętego JózefaModlitwy do świętego Józefa

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Oddanie się w opiekę świętemu JózefowiOddanie się w opiekę świętemu Józefowi

Trzydniowe nabożeństwo do świętego Józefa w nagłej potrzebieTrzydniowe nabożeństwo do świętego Józefa w nagłej potrzebie

Święty Józef słucha słowa BożegoŚwięty Józef słucha słowa Bożego

Święty Józef, Oblubieniec MaryiŚwięty Józef, Oblubieniec Maryi

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej