Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Każdy jest kowalem swego strachu

    Olek wyszedł z domu. Rozejrzał się nerwowo w poszukiwaniu potencjalnego zagrożenia. "Uff, spokój" - odetchnął z ulgą. Po ulicy przemykało tylko kilku podobnych do niego osobników - każdy ze wzrokiem wbitym w ziemię tak uporczywie, jakby kontakt z drugim człowiekiem mógł uczynić mu krzywdę. Olek także starał się niczego nie widzieć, a zbliżającego się na "niebezpieczną" odległość do bliźniego omijał szerokim lukiem. Bał się, że go napadną, okradną, pobiją, lub przeciwnie, zmuszą do udzielenia komuś pomocy.

     W metrze, choć zatłoczonym, próbował zmniejszyć swoje wymiary tak, by przypadkiem nikogo nie dotknąć. Nienaturalnie wykręcał szyję, żeby nie napotkać wzroku sąsiada, którego nawet życzliwy uśmiech uznałby za szyderstwo.

     W szkole stanowił jedną z wielu osób wcale nie tworzących harmonijnej grupy. Przekonany, że musi bronić swojej indywidualności, nie chciał dostrzegać potrzeb kolegów i nie pozwalał ani im, ani sobie, na zbytnią otwartość. W domu wcale nie było lepiej. Cały czas czujny i gotowy strzec własnego, rzekomo zagrożonego, bezpieczeństwa tłumi! swoje uczucia, a emocje innych członków rodziny lekceważył. Ciągły kontakt z telewizorem i komputerem dawał iluzję pełnego życia wśród ludzi i - jak mu się wydawało - zaspakajał tę potrzebę. Całkowite odprężenie znajdował jedynie w swoim pokoju, który w myśl angielskiego przysłowia my home is my castle, byt właśnie jego twierdzą. Ze znajomymi, bowiem przyjaciół nie miał, spotykał się jedynie na gruncie neutralnym - w klubach, czy dyskotekach. Dzięki temu mógł zachować anonimowość i przybierać dowolne pozy. Nie chciał więc dopuścić do konfrontacji dwóch środowisk - kręgu znajomych i kręgu rodziny. Zdawał sobie bowiem sprawę, że prawdziwe jest powiedzenie - mój dom świadczy o mnie.

      Wielu ludzi żyje w poczuciu osamotnienia i zagrożenia, wyznając zasadę: "człowiek człowiekowi wilkiem". Przykazanie o miłości bliźniego odkładają do lamusa historii, przekonani o tym. że do pomocy potrzebującym powołane zostały odpowiednie i fachowe instytucje - pogotowie ratunkowe, służba zdrowia, pomoc społeczna, psychologowie. ZUS. Pewni tego, iż funkcjonują one dzięki ich podatkom, potrafią zachować czyste sumienie. Ograniczywszy wszystkie niepotrzebne kontakty, zamknięci w swoich czterech ścianach, sami dla siebie stają się największym zagrożeniem. Nic umieją już wcielić w życie staropolskiego przysłowia - "Gość w dom, Bóg w dom" i udzielić schronienia zbłąkanemu wędrowcowi. Nie zastanawiają się, co oznacza dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole. Stają się niewolnikami swojego strachu.

     Z niewolnictwa tego jednak można się wyzwolić. Do wszystkich, w mniejszym lub większym stopniu dotkniętych tą słabością, odnoszą się słowa Ojca Świętego - "Nie lękajcie się i bądźcie solidarni" i one wnoszą w nasze serca nadzieję.

Małgorzata Żaryn

Wasze komentarze:
 D: 05.02.2009, 12:08
 Też do niedawna borykałam sie z tym problemem, ale dzięki Łasce Bożej i pomocy Przyjaciół pokonałam go. :) Wiem, że kazdemu może się to udać - trzeba tylko zaufać Bogu i dać się Mu prowadzic ;) Do Krulika i wszystkich, którzy mają ten problem: obiecuję modlitwę ;)
 Volvox: 31.01.2009, 09:36
 "Jeśli Bóg z nami, którz przeciwko nam"
 Krulik: 30.01.2009, 13:48
 Identyfikuje się z Olkiem. Od małego. Bóg mnie próbuje z tego wyciągnąć..
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]

 


O stronie... | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa