Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Choroba zwyrodnieniowa stawów

     Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem, który prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas - po 60-70. roku życia występuje z różnym natężeniem objawów praktycznie u wszystkich ludzi. Sedno patologii tkwi w zwyrodnieniu, tj. niekorzystnych zmianach składu i struktury oraz w zużyciu elementów tworzących staw. Staw typowo rozpoczyna się od chrząstki i płynu stawowego, następnie jest warstwa podchrzęstna kości, torebka stawowa, więzadła i ścięgna, łąkotki i krążki wewnątrzstawowe.

     Tak jak wszystkie jednostki chorobowe, zwyrodnienie stawów dzieli się na postaci pierwotne, o nieznanych przyczynach, oraz wtórne - powodowane innymi schorzeniami. Obie grupy łączy zapalny charakter postępujących zmian, którego na pewnym etapie nie można już powstrzymać, a jedynie spowolnić. Jeśli jesteśmy młodzi już tylko duchem, mamy nadwagę (BMI 25 i więcej), reprezentujemy płeć piękną, w dodatku po menopauzie, w rodzinie występował ten problem, ciężko pracujemy fizycznie i uprawiamy zbyt intensywnie sporty przeciążające stawy - to jesteśmy narażeni na wystąpienie postaci pierwotnej. Przyczyny postaci wtórnej to, najogólniej mówiąc, wrodzone nieprawidłowości budowy, urazy i przeciążenia, choroby zajmujące stawy, ogólnoustro-jowe zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

     Choroba rozwija się powoli i niepostrzeżenie czasem już u młodych osób. Pojawiają się bóle stawowe, początkowo po wysiłku, z czasem także w spoczynku, ogranicza się ruchomość stawu oraz pojawiają przykurczę mięśniowe, słychać trzaski i tarcia przy wykonywaniu ruchów, okresowo może zbierać się płyn, a skóra nad stawem ulega zaczerwienieniu, na koniec zmieniają się obrysy stawu, ulega on pogrubieniu i zesztywnieniu. Zwyrodnieniu najczęściej ulega kręgosłup lędźwiowy i szyjny, stawy biodrowe i kolanowe, bark, palce stóp, rzadziej staw skokowy, łokciowy, a nawet staw żuchwy. O rozpoznaniu decyduje typowy wywiad chorobowy poparty zdjęciem rtg, czasem uzupełniony o badanie MRI lub CT.

     Aby zapobiec przedwczesnemu rozwojowi choroby, należy eliminować nieprawidłowości budowy (wczesne leczenie wad wrodzonych), zakładać obuwie o miękkiej, sprężystej podeszwie, utrzymywać odpowiednią masę ciała, dbać o dobry stan mięśni oraz o sprawną koordynację ruchową, co można osiągnąć, uprawiając pływanie, jazdę na rowerze, ćwiczenia rozciągające. Trzeba unikać długotrwałego siedzenia w przygarbieniu, odpowiednio dźwigać ciężkie przedmioty, spać na równym, dość twardym materacu.

     Często jednak konieczne staje się leczenie choroby, które w pierwszym etapie skupia się na zwalczeniu objawów. Stosujemy leki przeciwbólowe, poczynając od najbezpieczniejszego Paracetamolu w zwiększonej dawce (do 4x2 tabl.) poprzez mocniejsze, np. Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, sterydy podawane do stawu w zaostrzeniach dolegliwości, kończąc na Tramalu, a nawet mocniejszym Fentanylu (leki z tych trzech grup można też łączyć). Jednocześnie stosuje się kinezytarapię (ćwiczenia) i fizykoterapię (krioterapia, laser, pole magnetyczne itp.). Są też w użyciu preparaty mające wpływać na odbudowę chrząstki, ale ich skuteczność jest dyskusyjna. Jeśli zwyrodnienie jest już bardzo posunięte, czas na endoprotezę, czyli sztuczny staw wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Nie dotyczy to niestety kręgosłupa - tu tylko wyjątkowo wstawia się pojedyncze sztuczne dyski, a proces zwyrodnieniowy dotyczy przecież wielu kręgów.

     Medycyna nie jest w stanie eliminować tej choroby, a jedynie coraz skuteczniej łagodzić objawy. Chcąc nie chcąc, musimy pogodzić się tym że coś nas w kręgosłupie "łamie", coś w stawie "strzyka".


Lekarz
Mariusz Kotowicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:
 sarcia: 19.08.2010, 00:59
 chce schudnąc i niewiem jak.jestem tłusta mój mąz chce mnie z tego powodu zostawic.mam 20lat i mamy dziecko.pomózcie
(1)


Autor

Treść

Nowości

Zelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka JezusZelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiejWierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiej

Życie to podróż do NiebaŻycie to podróż do Nieba

Świadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanieŚwiadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanie

Powrót katechezy do szkoły polskiejPowrót katechezy do szkoły polskiej

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej