Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Choroba zwyrodnieniowa stawów

     Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem, który prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas - po 60-70. roku życia występuje z różnym natężeniem objawów praktycznie u wszystkich ludzi. Sedno patologii tkwi w zwyrodnieniu, tj. niekorzystnych zmianach składu i struktury oraz w zużyciu elementów tworzących staw. Staw typowo rozpoczyna się od chrząstki i płynu stawowego, następnie jest warstwa podchrzęstna kości, torebka stawowa, więzadła i ścięgna, łąkotki i krążki wewnątrzstawowe.

     Tak jak wszystkie jednostki chorobowe, zwyrodnienie stawów dzieli się na postaci pierwotne, o nieznanych przyczynach, oraz wtórne - powodowane innymi schorzeniami. Obie grupy łączy zapalny charakter postępujących zmian, którego na pewnym etapie nie można już powstrzymać, a jedynie spowolnić. Jeśli jesteśmy młodzi już tylko duchem, mamy nadwagę (BMI 25 i więcej), reprezentujemy płeć piękną, w dodatku po menopauzie, w rodzinie występował ten problem, ciężko pracujemy fizycznie i uprawiamy zbyt intensywnie sporty przeciążające stawy - to jesteśmy narażeni na wystąpienie postaci pierwotnej. Przyczyny postaci wtórnej to, najogólniej mówiąc, wrodzone nieprawidłowości budowy, urazy i przeciążenia, choroby zajmujące stawy, ogólnoustro-jowe zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

     Choroba rozwija się powoli i niepostrzeżenie czasem już u młodych osób. Pojawiają się bóle stawowe, początkowo po wysiłku, z czasem także w spoczynku, ogranicza się ruchomość stawu oraz pojawiają przykurczę mięśniowe, słychać trzaski i tarcia przy wykonywaniu ruchów, okresowo może zbierać się płyn, a skóra nad stawem ulega zaczerwienieniu, na koniec zmieniają się obrysy stawu, ulega on pogrubieniu i zesztywnieniu. Zwyrodnieniu najczęściej ulega kręgosłup lędźwiowy i szyjny, stawy biodrowe i kolanowe, bark, palce stóp, rzadziej staw skokowy, łokciowy, a nawet staw żuchwy. O rozpoznaniu decyduje typowy wywiad chorobowy poparty zdjęciem rtg, czasem uzupełniony o badanie MRI lub CT.

     Aby zapobiec przedwczesnemu rozwojowi choroby, należy eliminować nieprawidłowości budowy (wczesne leczenie wad wrodzonych), zakładać obuwie o miękkiej, sprężystej podeszwie, utrzymywać odpowiednią masę ciała, dbać o dobry stan mięśni oraz o sprawną koordynację ruchową, co można osiągnąć, uprawiając pływanie, jazdę na rowerze, ćwiczenia rozciągające. Trzeba unikać długotrwałego siedzenia w przygarbieniu, odpowiednio dźwigać ciężkie przedmioty, spać na równym, dość twardym materacu.

     Często jednak konieczne staje się leczenie choroby, które w pierwszym etapie skupia się na zwalczeniu objawów. Stosujemy leki przeciwbólowe, poczynając od najbezpieczniejszego Paracetamolu w zwiększonej dawce (do 4x2 tabl.) poprzez mocniejsze, np. Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, sterydy podawane do stawu w zaostrzeniach dolegliwości, kończąc na Tramalu, a nawet mocniejszym Fentanylu (leki z tych trzech grup można też łączyć). Jednocześnie stosuje się kinezytarapię (ćwiczenia) i fizykoterapię (krioterapia, laser, pole magnetyczne itp.). Są też w użyciu preparaty mające wpływać na odbudowę chrząstki, ale ich skuteczność jest dyskusyjna. Jeśli zwyrodnienie jest już bardzo posunięte, czas na endoprotezę, czyli sztuczny staw wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Nie dotyczy to niestety kręgosłupa - tu tylko wyjątkowo wstawia się pojedyncze sztuczne dyski, a proces zwyrodnieniowy dotyczy przecież wielu kręgów.

     Medycyna nie jest w stanie eliminować tej choroby, a jedynie coraz skuteczniej łagodzić objawy. Chcąc nie chcąc, musimy pogodzić się tym że coś nas w kręgosłupie "łamie", coś w stawie "strzyka".


Lekarz
Mariusz Kotowicz

Tekst pochodzi z Tygodnika

7 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:
 sarcia: 19.08.2010, 00:59
 chce schudnąc i niewiem jak.jestem tłusta mój mąz chce mnie z tego powodu zostawic.mam 20lat i mamy dziecko.pomózcie
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej